«ՆերՈՒԺ» սթարթափների ծրագրի նկատմամբ հետաքրքրությունը մեծանում է
«ՆերՈՒԺ» սփյուռքի երիտասարդական սթարթափների ծրագիրն արդեն 30-ից ավելի մասնակցության հայտ է ստացել: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Արամայիս Գրիգորյանը նշեց, որ ծրագիրը բավական հետաքրքրություն է առաջացրել:
«Այս պահին ծրագրի մասնակցության հայտերի ընդունման փուլն է: Արդեն 30-ից ավելի հայտ է ընդունվել: Այսօր մեր առջև խնդիր է դրված ծրագիրը որքան հնարավոր է լայն շրջանակի ներկայացնել, որպեսզի Սփյուռքում տարածում գտնի: Մասնակցության հայտերը ընդունվում են մինչև սեպտեմբերի 13-ը»,-ասաց Արամայիս Գրիգորյանը: Մասնակիցների անունները հայտնի կդառնան հոկտեմբերի սկզբին:
«ՆերՈՒԺ» սփյուռքի երիտասարդական սթարթափների ծրագիրը 18-35 տարեկան երիտասարդ ձեռներեցների համար նախատեսված ինտերակտիվ ծրագիր է՝ ուղղված նրանց ձեռնարկությունների առաջխաղացմանը՝ գիտելիքային բազայի հարստացման, կապերի ընդլայնման և ծրագրերը ներկայացնելուց հետո ֆինանսավորում ստանալու միջոցով։ Ծրագրի նպատակն է Սփյուռքի հայազգի ձեռներեցների համար հնարավորություն ստեղծել իրենց սթարթափները բերելու Հայաստան:
«Սա ինչ-որ առումով հայրենադարձության տեխնոլոգիա է: Ծրագրի շրջանակում մենք պատրաստ ենք ընդունել մինչև 100 մասնակցի: Դեկտեմբերի 16-21-ը UWC Դիլիջան քոլեջում մասնակիցները հնարավորություն կունենան նախ ծանոթանալ Հայաստանի բիզնես-միջավայրին, օրենսդրական կարգավորումներին: Դրանից բացի, խորհրդատվություն են ստանալու արդեն իրենց ներկայացրած ծրագրերի հետ կապված, որպեսզի դրանք ավելի բարելավվեն: Հաղթող ծրագրերն էլ ստանալու են ֆինանսավորում իրենց բիզնես-ծրագիրը Հայաստանում իրագործելու համար»,-ասաց Արամայիս Գրիգորյանը:
Նախարարի տեղակալը նշեց, որ կլինեն մինչև տասը հաղթող ծրագրեր: Ներկայացված բիզնես-ծրագրերը վերաբերելու են երեք ուղղության՝ զբոսաշրջություն, տեղեկատվական տեխնոլոգիաներ, գյուղատնտեսություն:
«Շատերը կենտրոնանում են այն փաստի վրա, որ մինչև տասը ծրագիր ֆինանսավորում է ստանալու, սակայն այստեղ շատ կարևոր է աշխատանքը այն մնացած մի քանի տասնյակ ծրագրերի հեղինակների հետ: Մարդիկ, թիմեր, ովքեր ունեն կոնկրետ բիզնես-նախագծեր և այս օրերին հնարավորություն են ստանում մանրամասն ծանոթանալ Հայաստանի բիզնես-միջավայրին, կապեր հաստատել ոլորտի պաշտոնյաների, մասնագետների հետ»,-ասաց նախարարի տեղակալը:
Ծրագրի առաջնային նպատակներն են՝ հայազգի երիտասարդ ձեռներեցների համար հարթակներ և հնարավորություններ ստեղծել՝ Հայաստանում բիզնեսով զբաղվելու համար, կառուցել ամուր ու առողջ սթարթափային էկոհամակարգ, ապահովել կիրառական ուղղություն՝ ինչպես կառուցել արժեք գեներացնող, առևտրային առումով կենսունակ և ճկուն սթարթափային բիզնես, կառուցել և օգտագործել առանցքային սթարթափային բիզնեսի զարգացման հմտություններ, հնարավորություններ ստեղծել համագործակցության և ֆինանսավորման համար: Արամայիս Գրիգորյանը նշեց, որ ֆինանսավորում ստացած ծրագրերի թիմերի հետ աշխատանքը շարունակվելու է՝ ընթացքում նրանց աջակցելու համար: