«Դիլիջան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի «Հաղարծին տեղամաս»-ում հատվել է 282 ծառ. մեղադրանք է առաջադրվել ևս 2 անձի
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում «Դիլիջան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի «Հաղարծին տեղամաս» մասնաճյուղի մի շարք պահաբաժիններում կատարված ապօրինի ծառահատումների դեպքի առթիվ քննվող քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել ևս երկու պահաբաժինների անտառապահների:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ 2014-2017թթ. «Դիլիջան ազգային պարկ» պետական ոչ առևտրային կազմակերպության պահաբաժիններում իրականացվել են ապօրինի ծառահատումներ, որի հետևանքով պետությանը պատճառվել է առանձնապես խոշոր չափերի վնաս:
Ինչպես տեղեկացրին  ՀՀ քննչական կոմիտեից, դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ, որով նախաքննությունն իրականացվում է ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթում։
Բացի այդ, առանց պահաբաժնի տարածքում համապատասխան ստուգումներ իրականացնելու ստորագրվել են իրականությանը չհամապատասխանող ընդունման-հանձնման արձանագրություններ, որոնց համաձայն` պահաբաժիններում անտառախախտման արձանագրություններով չձևակերպված ապօրինի հատված ծառեր չեն հայտնաբերվել:
Քրեական գործի տվյալներով՝ 2014-2017 թթ. ընթացքում «Դիլիջան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի «Հաղարծին տեղամաս» մասնաճյուղի թիվ 2 պահաբաժնի անտառապահ Ա.Զարգարյանի պաշտոնավարման ժամանակ նշված պահաբաժնում ապօրինի հատվել է ընդհանուր 282 հատ տարբեր տեսակի և տրամագծերի ծառ, որի հետևանքով պետությանը պատճառվել է 62.515.000 ՀՀ դրամի վնաս, իսկ «Դիլիջան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի «Հաղարծին տեղամաս» մասնաճյուղի թիվ 1 պահաբաժնի անտառապահ Տ.Գրիգորյանի պաշտոնավարման ժամանակ նշված պահաբաժնում՝ ընդհանուր 206 հատ տարբեր տեսակի և տրամագծերի ծառ, որի հետևանքով պետությանը պատճառվել է 31.412.000 ՀՀ դրամի վնաս։
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ Տ.Գրիգորյանին և Ա.Զարգարյանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314-րդ հոդվածի 1-ին և 315-րդ հոդվածի 2-րդ մասերով:
2018թ. օգոստոսի 15-ի դրությամբ՝ նշված քրեական գործի շրջանակներում ընդհանուր առմամբ մեղադրանք է առաջադրվել 10 անձի: