Փորձված աղվեսը երկու ոտքով է թակարդն ընկնում
Գևորգ Մխիթարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է.
Օրերս հայտնի դարձավ, որ տարիներ առաջ, սնանկ ճանաչված երկու ընկերությունների հիմնադիր Արթուր Պալաչ Հարությունյանը վերդարձել է հայաստան և դիմում է ներկյացրել ՀՔԾ, որում նշել է, թե իբր իր սննկացման բուն պատճառը «Գագիկ Ծառուկյան» բարեգործական հիմնադրամի կողմից ժողովրդին տրամադրված, անվճար հիմունքներով գործող երթուղայիններն են: ԱՅս զառանցանքը առաջին անգամ չէ, որ հայտարարել Հարությունյանը, սակայն ի տարբերություն այս անգամվա, նախկինում իր նույն այս հայտարարության համար, նա հրապարակայնորեն ներողություն էր խնդրել Ծառուկյանից ապավինելով նրա մեծահոգությանը և հացվաստել, որ հաշվի առնելով մեր բնակչության սոցիալակն ծանր կացությունը, այո այդ անվճար երթուղայինների կարիքը կա: Ամբողջ իրականությունը կայանում է նրանում, որ պալաչի սնանկացման մեղավորը, գլխավորը դերակատարը հենց ինքն է:
Իր բիզնեսը սկսելուց առաջ, Պալաչը գրավադրելով իր ունեցվածքն ու գործող մյուս բիզնեսները, խոշոր վարկ էր վերցրել և ըստ տրամաբանության քանի որ բիզնեսն աշխատող էր և շահությաբեր պետք է որ նորմալ և խելամիտ գործելու պարագայում խնդիրներ չծագեին: Սակայն պալաչը, փոխանակ նոր բիզնեսից ստացված եկամուտները ուղղեր բանկերի տոկոսների ու վարկի մարմանը, ըստ էության այն դուրս է հանել երկրից, նպատակ ունենալով նոր բիզնես հիմնել արտերկրում: Բացի դա, դե չկայացած, չկայունացած լինելով հանդերձ, սկսել է իրեն չափազանց ճոխ շռայլություններ թույլ տալ, ընդհուպ մինչև խաղատներում փողերը մսխելով:
Այդ ժամանակ նրա այդ երկու ընկերությունների տնօրենը այս ամենը տեսնելով բազմիցս փորձել է պալաչին խելքի բերել, ասելով որ սա բիզնեսի կանոններին հակասող գործելաոճ է և այսպես շարունակելու դեպքում Պալաչը կհայտնվի սնանկացման եզրին: ԱՅդպես էլ լինում է և բանկերը, իրենց տոկոսադրույքներն ու մայր գումարը չվճարելու համար ստիպված Պալաչին սնանկ են ճանաչում: Որից հետո ուսումնասիրելով դաշտն ու պահանջվելիք ռեսուրսներ տեսնելով «Մուլտի Գրուպի» կոնցեռնի մոտ, առաջարկել են նրանց գնել այ և շահագործել: Սակայն առաջին անգամ մերժում ստանալուց հետո, ավելի արտոնյալ պայմաններ են առաջարկել, որից շահել է նաև հենց ինքը՝ Պալաչը: հարյուրավոր միլիոններ դրամ գումար ստանալուց հետո պալաչը փախել է Հայստանից և բախտի քմահաճույքին է թողել իր գործողություններից տուժած բազմաթիվ քաղաքացիների, որոնց բարեկամ կամ ընկեր է համարել այս երախտամոռ շահամոլը: Ինչևէ երբ այս ամենից հետո «Մուլտի ավտոտրանս» ՍՊԸ-ն գնում է Պալաչի ակտիվները բանկից, ոչ թե իրենից, քանի որ փաստացի դրանք բանկին էին պատկանում, գագիկ Ծառուկյանը իմանալով, որ գրավ է դրված եղել նաև Հարությունյանների հայրական տունն ու մի քանի այլ բիզնեսներ, նույնիսկ դրանց օտարումից առաջացած ԱԱՀ-ն նույնպես վճարվել է Ծառուկյանի կողմից: Այսքանից հետո գալ ու ինչ-որ անհիմն պրիտենզիաներ ներկայացնել և փորձել ինչ-որ օգուտներ քաղել առնվազն սրիկայություն է:
Բացի դա պետք է արձանագրենք նաև, որ բարեգործական հիմնադրամի երթուղայիններն աշխատել են շատ ավելի վաղ ժամանակից քան ստեղծվել են հարությունյանի ընկերությունները, դա ևս փաստում է, որ նրանց սնանկացնելու միտում կամ կանխամտածվածություն չի եղել երբեք, նա տուժել է սեփական խելքից: Եվ արձանագրենք նաև, որ ներկա դրությամբ, երբ երթուղին սպասարկում է «Մուլտի ավտոտրանսը» այդ բարեգործական երթուղայինները շարունակում են իրենց բնականոն գործունեությունը զուգահեռ հիմանական երթուղայիններին և եթե դրանք նպաստել են Պալաչի սնանկացմանը, ինչի՞ հիմա չի սնանկանում նաև «Մուլտի ավտոտրանսը»: Հարցեր որոնք բացահայտում են Պալաչի ծրագրած ողջ մախինացիան: Մենք առավելապես հակված ենք նաև այն տարբերակին, որ Հարությունյանը կանխամտածված է գնացել ինքն իրեն սնանկացնելու գործընթացին, քանի որ բոլոր նախադրյալներն ու փաստերը հիմք են տալիս գալու այդ եզրահանգման: Եվ եթե նույն ՀՔԾ-ն քննության ժամանակ պարզի, որ պալաչը ինքնասնանկացման գործընթացը հատուկ է ծրագրել, որպեսզի շահող դուրս գա այս ողջ պատմության մեջ, ինչից հետո հիմա էլ փորձում է այդ մախինացիային ընթացք տալ, ապա նրան շատ վատ օերեր են սպասվում, քանզի օրենքի հետ խնդիրներն այդ դեպքում անխուսափելի են: Ժողովրդական ասացվածք կա՝ փորձված աղվեսը երկու ոտքով է թակարդն ընկնում և դա հենց այս պահի և հենց Պալաչի համար է ասված: