Այս տարվա առաջին կիսամյակում բացահայտվել է բոլոր հանցագործություններով պետությանը պատճառած 19.2 մլրդ դրամի վնաս
Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազության կոռուպցիոն և տնտեսական գործունեության դեմ  ուղղված հանցագործությունների գործերով վարչությունում ուսումնասիրվել և  ամփոփվել է 2017թ. և 2018թ. առաջին կիսամյակներում հանցագործությամբ պետությանը պատճառված վնասի և դրա վերականգնման վիճակը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնից, ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ 2017թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում բացահայտված հանցագործությունների դեպքերով ՀՀ իրավասու մարմինների կողմից հարուցված քրեական գործերով հանցագործությամբ պետությանը պատճառված ընդհանուր վնասը կազմել է 6.418.070.374 ՀՀ դրամ, որից վերականգնվել է 4.964.448.287 ՀՀ դրամը: Ընդ որում, նշվածից միայն 2.800.000.000 ՀՀ դրամը
վերականգնվել է ՀՀ ՊԵԿ քննչական վարչությունում հարկերը վճարելուց
խուսափելու վերաբերյալ քննված 1 քրեական գործով:
2018թ. նույն ժամանակահատվածում բացահայտված հանցագործությունների դեպքերով
ՀՀ իրավասու մարմինների կողմից հարուցված քրեական գործերով հանցագործությամբ պետությանը պատճառված ընդհանուր վնասը կազմել է 19.263.712.425 ՀՀ դրամ, կամ շուրջ երեք անգամ ավել քան նախորդ տարվա առաջին կիսամյակում: Նշված գործերից 3.608.730.955 դրամի պատճառված վնասը բացահայտվել է ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության քննչական վարչության, 3.180.510.112 դրամը՝ ՀՀ պետական եկամուտների կոմիտեի քննչական վարչության, 7.056.230.606 դրամը՝ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության, իսկ մնացածը՝ 5.418.240.752 դրամը՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի վարույթում քննված կամ քննվող գործերի նախաքննությամբ:
Բացահայտված ընդհանուր վնասից 2018թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում,
նաևդատախազական ներգործության մեխանիզմների ակտիվ և հետևողական կիրառմամբ, արդեն իսկ վերականգնվել է 2.512.749.268 ՀՀ դրամը: Իսկ շուրջ 6.922.245.802 դրամի վնաս, առկա դրամական միջոցներով, երաշխավորված է քրեադատավարական անհրաժեշտ գործիքակազմով, այն է՝ այդ չափով առկա արժույթի կամ արտարժույթի վրա դրված կալանքով, իսկ մյուս մասինը՝ անշարժ և շարժական գույքի, ինչպես նաև ֆինանսական հաշիվների վրա դրված կալանքով: