Հանրահավաք Մարալիկ քաղաքում` քաղաքապետ Արտակ Գևորգյանի հրաժարականի պահանջով
Ինչպես հայտնի է վերջին շրջանում Մարալիկ քաղաքում մարդկանց կրքերը չեն հանդարտվում: Օգոստոսի 27-ին քաղաքի հրապարակում մի խումբ (շուրջ հարյուր) հավաքված մարդկանց կողմից տեղի ունեցավ հերթական հանրահավաքը, քաղաքապետ Արտակ Գևորգյանի հրաժարականի պահանջով, շուրջ քառասուն րոպե ուշացումով՝ այն սկսվեց, քանի-որ հավաքվածները սպասում էին խոշորացված գյուղական համայնքների ազգաբնակչությանը, որպեսզի նրանք ևս միանան իրենց, բայց այդպես էլ սպասված մասան չեկավ: Հանրահավաքի կազմակերպիչների ելույթը բաղկացած էր 2 մասից: Առաջին՝ համայնքային նշանակության չլուծված խնդիրների, դրանց պատճառների, հետևանքների և երկրորդ՝ իրենց խոսքերը մեջբերելով՝ հանրապետական աղբից (քաղաքապետից) ազատվելու պահանջից: Իսկ քաղաքի զարգացման առաջընթացը պայմանվորում նոր կառավարության ու քաղաքական ռեժիմի հետ: Այդ ֆոնին հնչեցին տարբեր մեկնաբանություններ և մեղադրանքներ քաղաքապետի և վերջինիս մերձավորների մասին՝ մասնավորպես մարալիկցի Ռաֆիկ Ասլանյանը մեզ հետ զրույցում մատնանշեց իրենց բազմաբնակարան շենքի մինչ այսօր չլուծված բազմաթիվ խնդիրներն ու քաղաքապետի յուրացումները: Մասնավորապես մարալիկցի Ռաֆիկի կարծիքով քաղաքի հրապարակի հարակից ճեմուղու վերանորոգման նպատակով քաղաքապետը համայնքային բյուջեից դուրս է գրել 80.000.000 դրամ, բայց արդյունքում ծախսել է 2.000.000 դրամը մնացածը յուրացրել է, կամ ասֆալտապատման համար նախատեսված գումարները իր մերձավոր ազգականի հետ 50-50 է անում, մի խոսքով նման մեղադրանքներ հետ կապված երբ հարցրեցի, թե ո՞րտեղից ինքը գիտի այդ ինֆորմացիան, կամ եթե նույնիսկ այդպես է այսօրվա իշխանությունները իրենց բոլոր լծակներով ի՞նչու մեղադրանք չի ներկայացնում նման ահռելի չարաշախումների համար՝ Ռ. Ասլանյանը լռեց: Հավաքվածները զանազան մեղադրանքներ ներկայացրեցին գործող քաղաքապետին, սակայն այսօրվա դուխով իշխանությանը աչք չի փակում ապօրինությունների նկատմամբ և այդ տրամաբանությամբ բա ի՞նչն է խանգարում, որ պաշտոնապես մեղադրանք դեռ չի առաջադրվում քաղաքապետին:
Անդրադառնալով հանրահավաքին նշենք, որ մասնակիցների մի մասն էլ եկել էր իր անձնական խնդիրների բավարարման հետքերով՝ ըստ շրջանառվող լուրերի հանրահավաքի նախաձեռնող խմբի անդամներից երեքը Մարալիկ քաղաքապետի նախկին թեկնածուներն են, ովքեր ժամանակին պարտվել են քաղաքապետի ընտրություններին ժողովրդի վստահության անհրաժեշտ քվեն չստանալով:
Մարալիկցիներից շատերի կարծիքով՝ եկել է հաշվեհարդարի և աթոռակռվի հարմար առիթը և նախկին չստացված թեկնածուները ջանք ու եռանդ չեն խնայում, որ Անիի տարածաշրջանի ազգաբնակչության գիտակցության վրա ազդեն տարբեր նենգափոխված ու անհիմն մեղադրանքներով, և ամենակարևորը համոզեն թե իրենք (դաբրո) ունեն այսօրվա իշխանություների կողմից, որ հեղափոխությունը հասնի Անի:
Հանրահավաքի վերջում նախաձեռնողները որոշեցին, ցույցերը կշարունակեն այնքան ժամանակ՝ մինչև իրենց հաջողվի Գևորգյանից ազատվելը՝ հակառակ դեպքում կտրաքացնեն Մարալիկը:
Որպեսզի մեր ներկայացրածը մերկապարանոց չհնչի շրջելով քաղաքում մենք հանդիպեցինք նաև հանրահավաքի հակառակ ճամբարում գտնվող քաղաքացիների, որոնցից մեկի ելույթը ստորև ձեզ ենք ներկայացնում՝