Նախագահ Արմեն Սարգսյանը Հայաստանի և այլ երկրների կրթական համակարգերը համեմատելը ճիշտ չի համարում
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանը Հայաստանի, Մեծ Բրիտանիայի, Ռուսաստանի կամ այլ երկրների կրթական համակարգերը համեմատելի չի համարում, քանի որ դրանք ձևավորվել են տարբեր միջավայրերում և ունեն տարբեր կրթական պատմություն: Նրա կարծիքով՝ մեր համակարգը պետք է համեմատել անցյալի հետ և ստեղծել յուրօրինակը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նախագահը նման կարծիք հայտնեց՝ պատասխանելով Մխիթար Սեբաստացի կրթահամալիրի փոքրիկ լրագրողներից մեկի՝ Հայաստանի և Մեծ Բրիտանիայի կրթական համակարգերը համեմատելու հարցին:
«Ես ծանոթ եմ շատ երկրների կրթական համակարգերին: Սակայն կարծում եմ, որ Հայաստանի և մեկ այլ երկրի կրթական համակարգերը համեմատելը ճիշտ չի լինի, քանի որ դրանք տարբեր միջավայրերում են, ունեն տարբեր տնտեսական հնարավորություններ և տարբեր կրթական պատմություն: Մեր կրթական համակարգը ավելի քան 70 տարվա պատմություն ունի և գալիս է խորհրդային համակարգից: Այն կանոնների և ձևաչափի կազմակերպման համակարգ է»,-ասաց նախագահը:
Նրա կարծիքով՝ խորհրդային համակարգը նույնպես դպրոց է, և նորը կառուցելու համար պետք է իմանալ, թե ինչ կա աշխարհում և ինչ է եղել այդ երկրում անցյալում:
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը դպրոցականների համար մեծապես կարևորեց ժառանգության պահպանումը: «Շատ կարևոր է, որ ժառանգությունը պահպանվի նաև կրթական ոլորտում: Չէի ուզենա համեմատել բրիտանական, ռուսական կամ այլ կրթական համակարգը մեր համակարգի հետ: Մենք պետք է ստեղծենք մերը՝ յուրօրինակը»,-ասաց նա ու հավելեց՝ մեզ պետք է համեմատենք մեր անցյալի հետ:
ՀՀ նախագահ Արմեն Սարգսյանն ուսումնական տարվա առաջին օրն այցելել էր Մխիթար Սեբաստացի կրթահամալիր: Նախագահը ծանոթացել է կրթահամալիրի աշխատանքին, անձամբ շփվել սաների հետ, պատասխանել նրանց հարցերին: