Գյումրիի Սուրբ Նշան եկեղեցում այսուհետ կհնչի երգեհոնային երաժշտություն
Գյումրու Սուրբ Նշան եկեղեցում այսուհետ կհնչի երգեհոնային երաժշտություն, ավելին՝ հանրապետության երկրորդ քաղաքն ունի երգեհոնային դպրոց ստեղծելու բոլոր նախադրյալները: Միջազգային մրցույթների դափնեկիր, ֆրանսաբնակ, Գյումրու ծնունդ հայտնի երգեհոնահարուհի Նարինե Սիմոնյանը հայրենի քաղաքին նոր երգեհոն է նվիրել:
Երգեհոնի տեղադրման աշխատանքներն արդեն ավարտված են: Հատուկ դրա համար Գյումրի էին եկել մասնագետներ Ֆրանսիայից: Դեռ 10 տարի առաջ Գյումրու Սբ Յոթվերք եկեղեցում կայացած երգեհոնային համերգի ժամանակ Նարինե Սիմոնյանը խոստացավ՝ հայրենի քաղաքին ավելի լավ երգեհոն նվիրել, այնպիսին, ինչպիսին չկա շատ երկրներում: Իսկ թե ինչու երգեհոնը տեղադրվեց Սբ Նշան եկեղեցում:
Երգեհոնահարուհին անկեղծացավ՝ եկեղեցին հենց այն տան դիմաց էր, որտեղ ծնվել, մեծացել ու մանկության տարիներն անցկացրել է արվեստագետը: «Ամեն մեկս մի բան ունենք տալու մեր հայրենիքին. մենք միայն առնելիք չունենք, մենք ստացել ենք մեր հայրենիքից մեր ինքնությունը, մեր ազգային արժեքները, բայց պետք է մտածենք, որ ամեն մեկս մի բան ունենք տալու մեր հայրենիքին ու հատկապես այս քաղաքին, որտեղ շատ մեծ հոգևոր էներգիա կա»,- նշեց Նարինե Սիմոնյանը: Երգեհոնահարուհին վստահեցնում է՝ Գյումրիում այսուհետ շատ պատարագներ երգեհոնի նվագակցությամբ կհնչեն:
«ճիշտ է՝ Յոթ Վերք եկեղեցում կա երգեհոն, բայց փոքրիկ է ու շատ վատ վիճակում, իսկ այստեղ՝ եկեղեցում արդեն մի զարդ ունենք. առանց ամաչելու ցանկացած աշխարհահռչակ երաժշտի կարող ենք հրավիրել»,- նկատեց Նարինե Սիմոնյանը՝ հավելելով, որ այս գործիքը ավելի քան 200 տարի կարող է ծառայել գյումրեցիներին, սա նաև երգեհոնային դպրոց բացելու լավ հիմք է :Երգեհոնի պաշտոնական բացումը նախատեսված է հոկտեմբերի 21-ին: Նախատեսվում է անցկացնել երկօրյա փառատոն, որի ժամանակ կհնչի երգեհոնային երաժշտություն: Նարինե Սիմոնյանն ավարտել է Կոմիտասի անվան կոնսերվատորիայի դաշնամուրի բաժինը: Լինելով Հայաստանի ֆիլհարմոնիկ նվագախմբի մենակատար, դաշնակահարուհի` 1991 թվականից մեկնել է Փարիզ` շարունակելով իր երաժշտական գործունեությունն արդեն որպես երգեհոնահար: Անցած տարիներին նա մենահամերգներով մի քանի անգամ հանդես է եկել Հայաստանում: