Այսօր արդեն կարելի է ասել, որ մեր զինված ուժերը շատ ամուր թիկունք ունեն. Նիկոլ Փաշինյան
Այն, ինչ տեղի է ունեցել ՀՀ-ում, տեղի է ունեցել ուղիղ եթերում և ոչ միայն բուն հեղափոխության գործընթացը առաջին վայրկյանից մինչև վերջին վայրկյանը, այլ, ըստ էության, իմ գործունեությունը եղել է անընդհատ հրապարակային, բոլորի աչքի առաջ. Հանրային Հեռուստաընկերության «Զինուժ» հաղորդաշարին տված հարցազրույցում այսպես ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե ինչպես կարձագանքի այն դիտարկումներին, ըստ որոնց ՀՀ-ում տեղի ունեցածը մի մեծ քաղաքականության մաս է:
«Ես ասել եմ և չեմ դադարի կրկնել՝ բացառվում է, որ որևէ մեկը բերի որևէ հիմնավորում, որևէ ապացույց, որևէ փաստ, որ որևէ արտաքին ուժ ներգրավված է եղել ՀՀ-ում տեղի ունեցած գործընթացներում և թավշյա հեղափոխության մեջ»,-ասաց նա:
Նրա խոսքով՝ դա է պատճառը, որ ՀՀ-ում տեղի ունեցածը մենք համարում ենք բացառիկ:
«Ես հասկանում եմ, որ շատ երկրներում դեռ չի ստացվել պատասխանը. ի վերջո բացառի՞կ էր տեղի ունեցածը, սա ա՞յն էր, ինչը նախկինում երբեք ոչ մի տեղ չի ունեցել, թե՞ այն է, ինչ մենք տեսել ենք բազմաթիվ տեղերում և գիտենք, թե ինչպես է տեղի ունեցել: Բայց սա այն տարբերակն է, որ երբ ցանկանում են գտնել այդ հարցի պատասխանը, կարող են դա անել, որովհետև այդ հարցի պատասխանը դրված է ամենատեսանելի տեղերում, և այդ հարցերի պատասխանն անառարկելի է»:
Համեմատելով Հայաստանի և Ադրբեջանի տնտեսական հնարավորությունները և պատասխանելով դիտարկմանը, թե Ադրբեջանի տնտեսական առավելությունը կարո՞ղ է խախտել ռազմական բալանսը՝ Նիկոլ Փաշինյանը արձագանքեց.
«Կարծում եմ, որ պետությունները, երկրները ունեն շատ ուժեղ ինքնապահպանման բնազդ: Եթե թույլ տաք, կասեմ, որ այն թավշյա, ոչ բռնի հեղափոխությունը, որ տեղի ունեցավ Հայաստանում, նաև այդ ինքնապահպանման բնազդի մի արտահայտություն էր: Բոլորս էլ հասկանում ենք, որ ստեղծված ներկա աշխարհաքաղաքական պայմաններում մեր տնտեսությունը, մեր ժողովուրդը նոր լիցքի կարիք և անհրաժեշտություն ուներ»,- ասաց նա:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ Հայաստանի անվտանգության պահպանման երաշխիքներից տնտեսությունում բարձր տեխնոլոգիաների արտադրությունը զարգացնելն է:
«Մեզ անհրաժեշտ է նոր պայմաններ ստեղծել տեխնոլոգիան զարգացում և ճեղքում ապահովելու համար»,- ասաց նա՝ նկատելով, որ այստեղ պետք է ներգրավված լինի սփյուռքը:
«Մենք տեխնոլոգիական ճեղքման շատ մեծ պոտենցիալ ունենք, պարզապես մեր բոլոր որոշումները, որ պետք է կայացնենք, պետք է միտված լինեն այս խնդիրների լուծմանը,- ասաց նա՝ նկատելով, որ զինված ուժերի մարտունակության բարձրացումը չի կարող կտրված լինել հասարակությունից և տնտեսությունից,- բանակի մարտունակության բարձրացման կարևորագույն պայմաններից մեկը ամուր և ինքնավստահ թիկունքն է, և կարծում եմ, որ այսօր արդեն կարելի է ասել, որ մեր զինված ուժերը շատ ամուր թիկունք ունեն»:
Ինչ վերաբերում է բանակում այսօր եղած ամենակարևոր խնդիրներին, ապա նա նկատեց, որ պետք է ամենաշատը կենտրոնանալ զինվորների, սպայական անձնակազմի կարիքների վրա, ամեն ինչ անել, որ զինվորն ամեն վայրկյան զգա պետության աջակցությունն իր թիկունքում:
Պատասխանելով այն հարցին, թե շատ տեսակետներ կան, որ ՀՀ-ն հեռանում է ՀԱՊԿ-ից՝ ավելի մոտենալով ՆԱՏՕ-ին, Նիկոլ Փաշինյանն ասաց. «Ցանկացած իրավիճակի վերլուծության հիմքը պետք է լինի տվյալ երկրի ազգային շահը, եթե այս տեսանկյունից մոտենանք հարցին, ամեն ինչ ավելի պարզ ու հասկանալի կլինի: Մեր խնդիրը մեր երկրի անվտանգության մակարդակի էականորեն բարձրացումն է, և այդ խնդիրը պետք է լուծվի ՀԱՊԿ-ի ու Ռուսաստանի հետ դաշնակցային հարաբերությունների համատեքստում»:
Բացի այդ, ըստ նրա, ՀՀ-ն ունի բոլոր լծակները ՀԱՊԿ-ին Ադրբեջանի անդամակցությունը թույլ չտալու համար: