Իմ քայլը դաշինք-81,06%` 57 մանդատ
Լույս դաշինք-4,99%` 3 մանդատ
Ճիշտ է, միայն 2 քաղաքական ուժի հաջողվեց հաղթահարել նախատեսված անցողիկ շեմի արգելքը, սակայն, համաձայն ՀՀ ԸՕ-ի 141-րդ հոդվածի, ավագանում անդամներ ունենալու հնարավորություն ստացան նաև 3-րդ ամենաշատ քվեներ ստացած քաղաքական ուժի` Լույս դաշինքի ներկայացուցիչները` անկախ դաշինքի ստացած քվեների քանակից (դաշինքին չհաջողվեց հաղթահարել սահմանված 8% անցողիկ շեմը):
Քաղաքական ուժերի ոչ հավասարաչափ բաշխումը կարելի է պայմանավորել հասարակության շրջանում հետհեղափոխական տրամադրությունների առկայությամբ, ինչպես նաև այն իրականացնող ուժի նկատմամբ առկա վստահության մեծ պաշարով: Ուշագրավ է, որ նախորդ ընտրություններից յուրաքանչյուրում(բացառությամբ վերջին ընտրության) շուրջ 90 հազար ձայն ստացած ԲՀԿ-ին չհաջողվեց այս ընտրություններում հավաքել 25 հազարից ավել քվեներ:
Այս ընտրությունների արդյունքները կասկածի տակ դրեցին նաև մեկ այլ ուժի` ՀՅԴ-ի՝ կայուն ընտրազանգված ունենալու հանգամանքը. կուսակցությանը հաջողվեց հավաքել ընդամենը 5882 քվե (2%-ից քիչ):
Համաձայն «Երևան քաղաքում տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքի, եթե ավագանու ընտրությունների արդյունքով մասնակցող կուսակցություններից մեկը ստանում է ավագանու անդամների տեղերի 50%-ից ավելին, ապա այդ կուսակցության թեկնածուների ցուցակի առաջին հորիզոնականը զբաղեցնող թեկնածուն համարվում է ընտրված քաղաքապետ: Վերոնշյալից պարզ է, որ Իմ քայլը դաշինքի ցուցակը գլխավորող Հայկ Մարությանը օրենքի ուժով համարվում է ընտրված քաղաքապետ, ով իր պաշտոնական լիազորությունները կստանձնի նոր ավագանու հոկտեմբերի 10-ին գումարվող անդրանիկ նիստում:
Չնայած նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ նկատվող լարվածության որոշակի դրսևորումներին` ընտրություններն ընթացան առանց լուրջ միջադեպերի և ընտրախախտումների: Հատկանշական է հատկապես այն փաստը, որ ընտրությունների արդարության ու թափանցիկության հանգամանքը չվիճարկվեց ինչպես մասնակից, այնպես էլ ընտրություններին չմասնակցող և ոչ մի քաղաքական ուժի կողմից:
Քաղաքական մշակույթի զարգացման տեսանկյունից այս ընտրությունների կարևոր ձեռքբերումներից կարելի է համարել նաև նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ Հանրային հեռուստաընկերության կողմից հեռուստաբանավեճի իրականացումը, ինչպես նաև պարտվող քաղաքական ուժերի՝ հաղթող թեկնածուին շնորհավորելու հանգամանքը:
Նախկինում անցկացված և՛ համապետական, և՛ ՏԻՄ ընտրություններ վերաբերյալ դիտորդական առաքելություն իրականացնող տեղական ու միջազգային կազմակերպությունների կողմից տրված զեկույցները որոշակի բացասական ազդեցություն են ունեցել ՀՀ ժողովրդավարական իմիջի վրա: Եվ, այս տեսանկյունից, հավասար մրցակցային պայմաններում անցկացված ազատ, արդար ընտրությունները մեծապես կարող են նպաստել ՀՀ ժողովրդավարական իմիջի բարձրացմանը:
Այսպիսով, պետք է փաստել, որ այս ընտրությունները սպասվող ԱԺ արտահերթ ընտրություններից առաջ յուրահատուկ ստուգատես հանդիսացան կուսակցությունների համար` սեփական հնարավորությունների ճշգրտման, խորհրդարանական ընտրություններին մասնակցության ձևաչափի հստակեցման և քաղաքական դաշտում համապատասխան դիրքավորում ընտրելու ճանապարհին: