«Աջ ղեկի խնդիրը». Հայ պաշտոնյաները պատրա՞ստ են հանուն սկզբունքի զոհել անվտանգությունը
Մի կողմ թողնելով աղբի, վատ ճանապարհների, բարձր գների խնդիրները՝ Հայաստանում բուռն կերպով շարունակում են «լուծել» արհեստականորեն ստեղծված «աջ ղեկով մեքենաների» խնդիրը։
Հիշեցնենք, որ տարվա սկզբին երկրի իշխանությունները փորձում էին արգելել աջ ղեկով մեքենաների ներկրումն ու շահագործումը։
Շահագործումը, նկատի ունենալով պարզորոշ հակասահմանադրական մտադրությունները, արգելել չհաջողվեց, իսկ ահա ներկման արգելք սահմանվեց մինչեւ հոկտեմբերի 1-ը, ընդ որում՝ նախապես հայտարարվել էր, որ արգելքն անժամկետ կերկարաձգվի։ Նույնիսկ զվարճալի է, որ իշխանությունները փորձ էին անում աջ ղեկով մեքենաների անօրինականության մասին հայտարարություններ տարածել, այդպիսով քաղաքացիների վրա դնելով ժամանակին չընդունված արգելքի պատասխանատվությունը՝ մոռանալով, որ օրենքը հետադարձ ուժ չունի։
Որոշումը վրդովմունք առաջացրեց։ Չնայած արգելքին՝ հոկտեմբերի 1–ին պարզվեց, որ հենց Վրաստանի սահմանին  աջ ղեկով մեքենաների մեծ քանակություն է կուտակվել, որոնց սեփականատերերը հնարավորություն չեն ունեցել ներկրել Հայաստան։
Հետաքրքիր է, որ ներկրման «խնդիրը» առաջացել է հենց հոկտեմբերի 1-ին, իսկ ահա ապրիլի 1-ից հոկտեմբերի 1-ը ընկած ժամանակահատվածում ոչ ոք այդ հարցը չի բարձրացրել։ Կարելի է եզրակացնել, որ որոշ ներկրողներ եւ մասնավոր անձինք հույսը դնելով, որ երկրում իրավիճակ է փոխվել,  որոշել են ռիսկի դիմել եւ աջ ղեկով մեքենաներ պատվիրել ու հայտնվել են տխուր վիճակում։
Գործող իշխանությունները աջ ղեկով մեքենաների հարցում նույն դիրքորոշումն ունեն, ինչ նախորդները, նույնիսկ որոշել են ավելի հեռուն գնալ։ Տրանսպորտի նախարարության եւ ոստիկանության փաստարկները եւս չեն փոխվել՝ աջ ղեկով մեքենաները նախատեսված չեն աջակողմյան երթեւեկությամբ ճանապարհների համար եւ այդ պատճառով վտանգավոր են։
Տրանսպորտի, կապի եւ ՏՏ նախկին նախարար Վահան Մարտիրոսյանը նույնիսկ «Աջ ղեկ» նախաձեռնության ակտիվիստների հետ հանդիպմանը տխրահռչակ հայտարարություն արեց, ասելով, որ «ես կամիկաձե չեմ, որ աջ ղեկով մեքենա նստեմ»։
Իրենց կարծիքը փաստերով հաստատել պաշտոնյաները չեն կարող վիճակագրության բացակայության պատճառով։ Չէ՞ որ պնդելու համար, որ աջ ղեկով մեքենաները վտանգավոր են, պետք է ՃՏՊ–ների վիճակագրություն, որտեղ վթարի պատճառը նշված կլինի՝ աջ ղեկ։ Այդպիսի փորձաքննություններ պարզապես չեն իրականացվում եւ վիճակագրություն չկա։ Սակայն սա չի խանգարում պաշտոնյաներին իրենց գիծն առաջ տանել։
Հենց այս կարծիքը հիմք ծառայեց մի քանի ամիս առաջ մեքենաների անսարքության ցուցակում «աջ ղեկ» դրույթը ներառելու համար։ Այսինքն՝ Հայաստանում աջ ղեկը վերցրել եւ հավասարեցրել են մեքենայի անսարքությանը։
Ավելին, ինչպես նախորդ իշխանություններն, այնպես էլ ներկա իշխանությունները վկայակոչում են Մաքսային միության եւ ԵՏՄ սահմանած աջ ղեկի արգելքը։ Որքան էլ տխուր է սա փաստել, բայց ստացվում է, որ կամ իշխանությունները կոմպետենտ չեն, կամ գիտակցաբար հասարակությանը մոլորության մեջ են դնում։ Չկա նման արգելք։ Իսկ ահա այնպիսի ապրանքների ներկրման արգելք, որոնք սպառնում ենք քաղաքացիների կյանքին եւ առողջությանը, կա (հենց այդ նպատակով էլ աջ ղեկը ներառվեց մեքենաների անսարքության ցուցակում)։
Վրաստանում աջ ղեկային կառավարման համակարգով շուրջ 3000 մեքենա է կուտակվել, որոնց տերերը ոչ մի կերպ չեն կարող դրանք ներկրել Հայաստան, արդեն մի քանի հանդիպում է կայացել Տրանսպորտի նախարարության ներկայացուցիչների հետ։
Տրանսպորտի նախարարությունում հերթական, սակայն, ըստ երեւույթին, ոչ վերջին հանդիպմանը «Ղեկը աջ» նախաձեռնության անդամները առաջարկեցին հանել աջ ղեկը անսարքության ցուցակից։
Մյուս առաջարկը, սակայն, աբսուրդի ժանրից է՝ սահմանին ղեկը փոխել աջից ձախ, ապա եթե մեքենան գնվել է ԵՏՄ երկրներում վաճառքի համար (մեզ փորձում են համոզել, որ ԵՏՄ երկրներում աջ ղեկի արգելք է գործում) ցանկության դեպքում ղեկը կրկին տեղափոխել՝ դարձնելով աջակողմյան։
Իսկ թե ինչի կարող է հանգեցնել մեքենայի կոնստրուկցիայի այսպիսի երկակի «վիրաբուժական միջամտությունը», նույնիսկ սարսափելի է պատկերացնել։ Այն դեպքում, եթե մեքենան մնա Հայաստանում, այն կարելի կլինի «վերաձեւափոխել»  տարվա ընթացքում եւ ապա կրկին գրանցել։
Ավելի վաղ առաջարկ է եղել թույլ տալ «մասեր» ներկրել։
Փաստացի, խոսքը սղոցված մեքենաների ներկրման մասին է, որոնք հետագայում կարելի կլինի զոդել եւ...հայտնի են Ռուսաստանում այսպիսի մեքենաների մասնակցությամբ  դժբախտ պատահարները։ Իհարկե, ներկրողները կձգտեն նվազագույնի հասցնել վնասները։
Հարցն այն է, թե կհամաձայնի արդյոք կառավարությունը վտանգավոր հետեւանքներով հղի այդ առաջարկների հետ։ Ավելի հեշտ չէ՞ թույլատրել ներկրել մեքենաների վերջին խմբաքանակը, քան վտանգի տակ դնել հազարավոր կյանքեր, թե՞ պաշտոնյաների սկզբունքներն ավելի թանկ են, քան անվտանգությունը։
Վերջում նշենք, որ Հայաստանում գրանցված մեքենաների մոտ կես միլիոնից առնվազն 10 տոկոսը աջ ղեկով մեքենաներն են։ Եվ ավելի մեծ սպառնալիք են ներկայացնում ոչ թե աջ ղեկով մեքենաները, «ճապոնականներն» ու «ամերիկականները», այլ երթեւեկության բոլոր հնարավոր կանոնները անտեսելը։ Եվ անհանգստության առիթ պետք է լինեն ոչ թե քչաթիվ աջ ղեկով մեքենաները, այլ վերջին կես տարում ՃՏՊ–նրի աննախադեպ աճը։
Բարձրագույն կրթությունը ՀՀ քաղաքացիների համար պետք է լինի անվճար․ Ցոլակ Ակոպյան Կրթության բնորոշիչ հատկանիշները պետք է լինեն արժեքն ու որակը․ Մենուա ՍողոմոնյանՀայաստանի սահմանամերձ գյուղերում դպրոցներ են փակվում «ՀայաՔվե» - ն ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու հայտ է ներկայացնումՓոշիացնում են պետական միջոցները․ Նաիրի Սարգսյան Ֆասթ Բանկն արժանացել է մրցանակի Mastercard միջազգային վճարային համակարգի կողմից Անկում տարադրամի շուկայում․ փոխարժեքն՝ այսօր Այսօր սպասում ենք փետրվարի ամենատաք օրերից մեկը․ Գագիկ Սուրենյան Ուկրաինայի հարցով կարգավորմանն ուղղված ցանկացած քայլ նշանակություն ունի. Զախարովա ՀՀ տարածքում ավտոճանապարհները հիմնականում անցանելի են․ Լարսը փակ է միայն բեռնատարների համար ԱՄՆ-ն կարող է ռшզմական ուժ կիրառել, եթե Իրանի հետ բանակցությունները փակուղի մտնեն․ Վենս Ամենամեծ խնդիրն այն է, որ գերիների թեման, թեև տարբեր ֆորմատի հանդիպումներում արծարծվում է, սակայն որևէ կողմի համար օրակարգի առանցք չի դառնում․ Աբրահամյան Նիկոլ Փաշինյանը վախեր ունի. հասարակության շրջանում ամենաբարձր վարկանիշն իրենը չէ. Կոստանյան Անվճար բուհական կրթություն. Հրայր ԿամենդատյանՈչ մի վարկյան չենք մոռանում, որ Միքայել Սրբազանը քաղբանտարկյալ է. Այս պահին սրբազան հայրը գտնվում է Սովետական ԿԳԲ պադվալում. Էդմոն ՄարուքյանԳույքահարկի արտոնություն թոշակառուներին. Հրայր ԿամենդատյանԽաղալ 2 լարի վրա նշանակում է վտանգել մեր պետականությունը. Մհեր ԱվետիսյանԱնվճար, որակյալ, ինքնավար․ բարձրագույն կրթության համակարգի հեռանկարը. ՀայաՔվե հիմնասյուներԵկեղեցու դեմ արշավը և վտանգված սահմանները Ներդրումային միջավայրի տակ դրված ականը Հա՞ց, թե՞ դեղ… էս երկիրը սրան պիտի չհասներ․ Արթուր Միքայելյան (Տեսանյութ) Ոսկու գինը նվազել է 2.2%-ով և մեկ ունցիայի համար վաճառվում է 5000 դոլարից ցածր արժեքովՍիրիայից Իրաք է տեղափոխվել Ադրբեջանի 55 քաղաքացի. նրանք ԻՊ-ի զինյալներ են Իշխանության ներկայացուցիչների իրար խառնվելը վկայում է այն մասին, որ ընդդիմությունը ճիշտ ուղու վրա է․ «Հայրենիք» կուսակցության անդամ Սարգիս ՆիազյանՎանաձոր քաղաքում «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը հանդիպում ունեցավ վանաձորցի երիտասարդների հետԵրբ կրկին հագնելու ես այն, ինչի վրա ծիծաղում էիր. «Միլիենիալների «քրինժը»», որը 2026 թվականին վերադառնում է նորաձևությունԱշխարհի ամենաուժեղ բանակը կարող է ստանալ այնպիսի մի ապտակ, որից հետո այլևս ոտքի չի կանգնի. Խամենեիի արձագանքը ԱՄՆ-ինՉինաստանից Ռուսաստան ուղարկված ծանրոցներում հայտնաբերվել են 30 կգ ռադիոակտիվ ուլունքներ«Սևան» ՔԿՀ-ում կանխվել է տեսակցության եկած կնոջ կողմից ամուսնուն թմրամիջոցի նմանվող զանգվածի փոխանցման փորձըԻդրամի, Մեդիամաքսի եւ «Հայորդի» հիմնադրամի նախաձեռնությունը՝ Գիրք նվիրելու տոնին ընդառաջՎՏԲ-Հայաստան Բանկը վերաբացել է Աշտարակ քաղաքի մասնաճյուղը«Հայաստանի լավագույն 100 ուսանողներ» մրցույթի մասին. Գոհար ՂումաշյանԲերքի երաշխավորված մթերում․ Շիրազ ՄանուկյանՊԵԿ-ը կանխել է ՀՀ-ից մաքսային հսկողությունից թաքցված ոսկենման և արծաթանման մետաղներից պատրաստված զարդերի արտահանման փորձըԴեղերի գները պետք է իջնեն, որ մարդիկ ավելի լավ ապրեն․ Ուժեղ Հայաստանում մարդիկ լավ են ապրելուԱյսօրվա ակցիայի առիթը Կաթողիկոսի ելքի նկատմամբ կիրառված արգելանքն է և Եպիսկոպոսաց Մեծ Ժողովի բնականոն կայացման խոչընդոտումը․ «Համահայկական ճակատ» Շարժում«Ցավալի էր, որ տղամարդիկ էին գրում ու բամբասում». Արմինե Պողոսյանն՝ իր անձնական կյանքը քննարկելու մասինԿամ հերքե՛ք, կամ անկեղծ ասե՛ք, որ ինքնիշխան չենք և անգամ մենք ինքներս մեր ՍԴ որոշումները չենք ճանաչում. Էդմոն Մարուքյան«Անորակ ասֆալտ անելու պատճառը թող իրենց շվեյցարական բանկերի հաշիվներում փնտրեն». Բագրատ ՄիկոյանՄոուրինյուն խոստովանել է, թե իրականում ինչու է ժամանակին հեռացել «Ռեալ»-ից Ընթերցեք «Առաջարկ Հայաստանի» կոնցեպտը․ Արման ԱբովյանԿուբայի դեմ ԱՄՆ-ի գործողության անհրաժեշտությունը չկա. Թրամփ Մենուա Սողոմոնյանը Ռուբեն Վարդանյանի դատի մասինTeam Holding-ի պարտատոմսերը ցուցակվեցին Հայաստանի ֆոնդային բորսայում. տեղաբաշխողը՝ Freedom Broker ArmeniaԱՄՆ-ում հոկեյի խաղի ժամանակ հրաձգnւթյnւն է տեղի ունեցել. կա երեք զnհ Սերտել պատմության դասերը՝ ըստ էության այն է, ինչ ես անում եմ անընդհատ և դա պատճառներից մեկն է, որ մենք այսօր զարգացման, ոչ թե գոյատևման օրակարգի մեջ ենք. ՓաշինյանՏեսանք իրենց բարենորոգածը՝ իրենք սաղ լափեցին, անտուն-անտեղ արցախցուն թողեցին 40 հազար դրամի հույսինՆիկոլը թամամ խաչակնքվել չգիտի.էնքան անթասիբ ենք,թույլ ենք տալու Վեհափառի հետ էդ կերպ վարվի՞ ՔԿՀ-ների բարդակը վերացրեք․ վաղը, մյուս օր դուք եք էնտեղ նստելու, ճաշ ուտելու․ պահեստազորի փոխգնդապետՊարտադիր առողջության ապահովագրությունը Հայաստանում՝ ռիսկեր և չլուծված խնդիրներ