«Հուսով եմ՝ նոր Ազգային ժողովում կլինեն նրանք, ովքեր լուրջ ասելիք ունեն». Մ. Հովսեփյան (Տեսանյութ)
«Իրավունքի» զրուցակիցն է քաղաքագետ ՄԱՐԻԱՄ ՀՈՎՍԵՓՅԱՆԸ, որը վերջերս է ավարտել ՌԴ կառավարությանը կից ֆինանսական համալսարանի քաղաքագիտության եւ մասայական կոմունիկացիաների դեպարտամենտի ասպերանտուրան ու վերադարձել է հայրենիք՝ մասնակցելու քաղաքական առաջիկա գործընթացներին:
- Մարիամ, նախ անդրադառնանք հետհեղափոխական Հայաստանին: Հետաքրքիր է՝ Ձեր դիտարկումները հայաստանյան վերջին ամիսների ներքին եւ արտաքին քաղաքականության վերաբերյալ, մասնավորապես՝ հայ-ռուսական հարաբերությունների:
- Հեղափոխությունը դեռ նոր է սկսվում եւ նախկին իշխանությունների հրաժարականով այն չի ավարտվել, այլ ընդամենը նոր փուլ է մտել: Հիմա, երեւի թե, մենք գտնվում ենք հեղափոխության երկրորդ փուլի մեջ: Կարծում եմ՝ դեռեւս մոտ երկու տարի կտեւի, որպեսզի կարողանա Հայաստանի Հանրապետությունը կայունանալ՝ թե՛ տնտեսական, թե՛ քաղաքական եւ թե՛ միջազգային հարթակներում, չնայած նրան, որ մենք այսօրվա դրությամբ արդեն իսկ ունենք բավականին լուրջ հաջողություններ: Շատ կարեւորում եմ, որ դեռեւս կես տարվա ընթացքում ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն արդեն երեք հանդիպում է ունեցել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ, ինչը կարծում եմ՝ բավական մեծ ցուցանիշ է: Ու միշտ պարոն Փաշինյանն իր ելույթներում նշում է, որ երբեւիցե հայ-ռուսական հարաբերություններն այսքան կայուն եւ այսքան ավելի սերտ չեն եղել:
- Ի դեպ, մի շարք քաղաքական գործիչներ, քաղաքագետներ պնդում են, որ ճիշտ հակառակը՝ հիմա հայ-ռուսական հարաբերություններում ամեն ինչ այնքան էլ լավ չէ: Ի վերջո, Դուք լինելով ՌԴ-ում եւ շփվելով քաղաքական եւ քաղաքագիտական շրջանակների հետ՝ կասե՞ք ինչպիսին է իրական պատկերը:
- Հենց այս մասին էի ուզում նշել. չնայած նրան, որ եղել են հանդիպումներ, ելույթներ եւ այլն, բայց այսօր ինչ-որ չափով փորձը ցույց է տալիս, որ չեմ ասի, թե հայ-ռուսական հարաբերություններում անկում կա, բայց չեմ տեսնում զարգացում: Միայն այն, որ ամբողջ կառավարության անդամները մարդիկ են, ովքեր ժամանակին կազմակերպել են հակառուսական ցույցեր եւ տարբեր վատ արտահայտություններով, ՌԴ նախագահի հասցեին ուղղված պաստառներով էին հանդես եկել, օրինակ, այսօրվա նախարարները, փոխնախարարները, ինչու ոչ, ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի անդամները, առաջացնում է անտիթեզ՝ հնչեցված հայտարարություններին: Մինչդեռ Հայաստանի զարգացումը պայմանավորված է նաեւ հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացմամբ, Եվրասիական տնտեսական միությունում հարաբերությունների խորացմամբ:
- Կարելի՞ է ասել, որ վերադարձել եք հայրենիք՝ քաղաքական այս բացը լրացնելու մտադրությամբ:
- Ճիշտ եք նկատել, ես լինեի Հայաստանում, թե Ռուսաստանի Դաշնությունում դեռ  տարիներ առաջ կողմնորոշված չէի՝ կվերադառնա՞մ , թե՝ ոչ, բայց մի բան հստակ գիտեի՝ որտեղ էլ լինեմ, միանշանակ, պետք է աշխատեմ հայ-ռուսական հարաբերությունների  զարգացման համար: Եվ այսօր տեսնելով ինչ-որ չափով բաց այս հարաբերություններում՝ որոշում կայացրեցի վերադառնալ հայրենիք ու աշխատել այս ուղղությամբ: Չէ որ ունեմ ոչ միայն սիրողական մոտեցում այս ամեն ինչի նկատմամբ, այլ մասնագիտությամբ քաղաքագետ եմ եւ բավականին լուրջ գիտական հետազոտություններ եմ իրականացրել:
- Իսկ այս պահին Ձեզ որեւէ գաղափարակից քաղաքական ուժ տեսնո՞ւմ եք, ում հետ պատրաստ եք ճանապարհ անցնել:
- Այս պահի դրությամբ չեմ կարող ասել, թե ունեմ նախընտրելի քաղաքական ուժ, քանի որ դեռեւս մի քանի օր է, ինչ գտնվում եմ Հայաստանում եւ դեռ ուսումնասիրում եմ առկա քաղաքական փոփոխությունները: Ամեն դեպքում, կարծում եմ՝ կլինեմ այն քաղաքական ուժի հետ, ով կկարեւորի հայրենադարձությունը, առավել եւս երիտասարդների հայրենադարձությունը: Գուցե իմ օրինակով էլ կփորձեն ապացուցել մեր Սփյուռքում ապրող բոլոր այն երիտասարդներին, ովքեր դեռեւս կողմնորոշման փուլի մեջ են, որ կարող են գալ հայրենիք, քայլ անել եւ այստեղ իրենք կլինեն պահանջված: Ըստ իս, այս պահը շատ հարմար է, որպեսզի հայրենադարձության ծրագիր իրականանա: Ուստի՝ հուսով եմ՝ տեսնել Ազգային ժողովում ինձ եւ այն երիտասարդներին, ովքեր բավականին լուրջ ասելք ունեն քաղաքական դաշտում:
- Մեր զրույցի հիմքում ստացվեց այնպես որ, հիմնականում խոսեցինք հայ-ռուսական հարաբերությունների կարեւորության մասին, մինչդեռ հեղափոխություն իրականացրած այսօրվա իշխանությունները դեռեւս ընդդիմություն եղած ժամանակ առաջարկում էին դուրս գալ Եվրասիական տնտեսական միությունից: Ըստ Ձեզ, ո՞ր ուղղությամբ պետք  գնա Հայաստանը, հատկապես երբ այս քաղաքական ուժը հավանաբար մեծամասնություն կդառնա նաեւ նոր խորհրդարանում:
- Նախ ասեմ, որ բավականին անհասկանալի էր այդ մոտեցումը եւ առաջին մի քանի օրերին ռուսաստանյան հասարակական եւ քաղաքական ակտիվություն ունեցող ճանաչված մարդիկ, որոնցից շատերն իմ ընկերներն են, կարծում էին, թե հերթական ԱՊՀ երկիրն ենք կորցնում, հատկապես, որ կար Ուկրաինայի, Վրաստանի օրինակը: Բայց ես միշտ համոզված էի, որ այդպես չի լինի: Հիշում եմ՝ համալսարանում իմ գիտական աշխատանքի մեջ նշել էի, որ երբեւիցե Հայաստանում չեմ պատկերացնում նման իրավիճակ, ինչպես Ուկրաինայում: Եվ իմ գիտական ղեկավարն այդ ժամանակ ինձ ասում էր. «Դուք սխալվեցիք, հիմա Հայաստանում ավելի վատ է ամեն ինչ լինելու, քան Վրաստանում եւ Ուկրաինայում է, հետեւաբար ձեր աշխատանքը շուտով կլինի ոչ ակտուալ, քանի որ Հայաստանի Հանրապետությունը դուրս կգա ԵԱՏՄ անդամակցությունից»: Ընդհանրապես Ռուսաստանում մեծ քննարկումներ տեղի ունեցան, երբ Նիկոլ Փաշինյանը եւ իր խմբակցությունը խորհրդարանում լսումներ իրականացրեցին՝ Հայաստանի անդամակցությունը ԵԱՏՄ-ին դադարեցնելու վերաբերյալ: Հիմնավորում էին, որ չկա որեւիցե առաջընթաց, մինչդեռ ես իմ գիտական թեմայում նշել եմ այն առաջընթացները, որոնք կան: Այսօր մենք ունենք  առաջին հերթին տնտեսական բնագավառում լուրջ համագործակցության աճ՝ թե՛ Ռուսաստանի Դաշնության, թե՛ ԵԱՏՄ անդամ այլ պետությունների հետ: Հիմա էլ շատերի կողմից լսում եմ քննադատություն ԵԱՏՄ համակարգի նկատմամբ եւ ուզում եմ անպայման նշել, որ այն պետք չէ համեմատել Եվրամիության հետ: Եվրոպական միությունը քաղաքական խումբ է, իսկ Եվրասիական տնտեսական միությունը՝ նախեւառաջ տնտեսական միություն է եւ համախմբում է իր շուրջ պետությունների, ովքեր ունեն տնտեսության մեջ ընդհանուր կապեր եւ անհրաժեշտություն՝ զարգացնելու դրանք: Նաեւ ուզում եմ նշել, որ Հայաստանը բացի նրանից, որ արդեն ինչ-որ չափով կամուրջ է Եվրասիական տնտեսական միության եւ Եվրամիության միջեւ, նաեւ կամուրջ է ՌԴ-Իրան հարաբերությունների զարգացման համար: Հուսանք, որ մոտ ժամանակներս Հայաստանը դուրս կգա տրանսպորտային փակուղուց եւ կունենա գոնե մեկ գնացքով ճանապարհ դեպի Ռուսաստան եւ, ինչու ոչ, նաեւ Իրան: Ցավոք, մեր հարեւան պետություն Վրաստանի եւ դաշնակից Ռուսաստանի միջեւ նման համագործակցություն դեռ չի ստացվում: Բայց լիահույս եմ, որ ամեն ինչ կկարգավորվի եւ կունենանք այն բոլոր հնարավորությունները, ինչը ի սկզբանե նշված էր Եվրասիական տնտեսական միության անդամակցման կետերում, որի շուրջ էլ ՀՀ-ն համաձայնեց անդամակցել այս կառույցին:
Հ.Գ.- Առավել մանրամասն դիտե՛ք տեսանյութում.
Հայաստանի սահմանամերձ գյուղերում դպրոցներ են փակվում «ՀայաՔվե» - ն ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու հայտ է ներկայացնումՓոշիացնում են պետական միջոցները․ Նաիրի Սարգսյան Ֆասթ Բանկն արժանացել է մրցանակի Mastercard միջազգային վճարային համակարգի կողմից Անկում տարադրամի շուկայում․ փոխարժեքն՝ այսօր Այսօր սպասում ենք փետրվարի ամենատաք օրերից մեկը․ Գագիկ Սուրենյան Ուկրաինայի հարցով կարգավորմանն ուղղված ցանկացած քայլ նշանակություն ունի. Զախարովա ՀՀ տարածքում ավտոճանապարհները հիմնականում անցանելի են․ Լարսը փակ է միայն բեռնատարների համար ԱՄՆ-ն կարող է ռшզմական ուժ կիրառել, եթե Իրանի հետ բանակցությունները փակուղի մտնեն․ Վենս Ամենամեծ խնդիրն այն է, որ գերիների թեման, թեև տարբեր ֆորմատի հանդիպումներում արծարծվում է, սակայն որևէ կողմի համար օրակարգի առանցք չի դառնում․ Աբրահամյան Նիկոլ Փաշինյանը վախեր ունի. հասարակության շրջանում ամենաբարձր վարկանիշն իրենը չէ. Կոստանյան Անվճար բուհական կրթություն. Հրայր ԿամենդատյանՈչ մի վարկյան չենք մոռանում, որ Միքայել Սրբազանը քաղբանտարկյալ է. Այս պահին սրբազան հայրը գտնվում է Սովետական ԿԳԲ պադվալում. Էդմոն ՄարուքյանԳույքահարկի արտոնություն թոշակառուներին. Հրայր ԿամենդատյանԽաղալ 2 լարի վրա նշանակում է վտանգել մեր պետականությունը. Մհեր ԱվետիսյանԱնվճար, որակյալ, ինքնավար․ բարձրագույն կրթության համակարգի հեռանկարը. ՀայաՔվե հիմնասյուներԵկեղեցու դեմ արշավը և վտանգված սահմանները Ներդրումային միջավայրի տակ դրված ականը Հա՞ց, թե՞ դեղ… էս երկիրը սրան պիտի չհասներ․ Արթուր Միքայելյան (Տեսանյութ) Ոսկու գինը նվազել է 2.2%-ով և մեկ ունցիայի համար վաճառվում է 5000 դոլարից ցածր արժեքովՍիրիայից Իրաք է տեղափոխվել Ադրբեջանի 55 քաղաքացի. նրանք ԻՊ-ի զինյալներ են Իշխանության ներկայացուցիչների իրար խառնվելը վկայում է այն մասին, որ ընդդիմությունը ճիշտ ուղու վրա է․ «Հայրենիք» կուսակցության անդամ Սարգիս ՆիազյանՎանաձոր քաղաքում «Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Արթուր Վանեցյանը հանդիպում ունեցավ վանաձորցի երիտասարդների հետԵրբ կրկին հագնելու ես այն, ինչի վրա ծիծաղում էիր. «Միլիենիալների «քրինժը»», որը 2026 թվականին վերադառնում է նորաձևությունԱշխարհի ամենաուժեղ բանակը կարող է ստանալ այնպիսի մի ապտակ, որից հետո այլևս ոտքի չի կանգնի. Խամենեիի արձագանքը ԱՄՆ-ինՉինաստանից Ռուսաստան ուղարկված ծանրոցներում հայտնաբերվել են 30 կգ ռադիոակտիվ ուլունքներ«Սևան» ՔԿՀ-ում կանխվել է տեսակցության եկած կնոջ կողմից ամուսնուն թմրամիջոցի նմանվող զանգվածի փոխանցման փորձըԻդրամի, Մեդիամաքսի եւ «Հայորդի» հիմնադրամի նախաձեռնությունը՝ Գիրք նվիրելու տոնին ընդառաջՎՏԲ-Հայաստան Բանկը վերաբացել է Աշտարակ քաղաքի մասնաճյուղը«Հայաստանի լավագույն 100 ուսանողներ» մրցույթի մասին. Գոհար ՂումաշյանԲերքի երաշխավորված մթերում․ Շիրազ ՄանուկյանՊԵԿ-ը կանխել է ՀՀ-ից մաքսային հսկողությունից թաքցված ոսկենման և արծաթանման մետաղներից պատրաստված զարդերի արտահանման փորձըԴեղերի գները պետք է իջնեն, որ մարդիկ ավելի լավ ապրեն․ Ուժեղ Հայաստանում մարդիկ լավ են ապրելուԱյսօրվա ակցիայի առիթը Կաթողիկոսի ելքի նկատմամբ կիրառված արգելանքն է և Եպիսկոպոսաց Մեծ Ժողովի բնականոն կայացման խոչընդոտումը․ «Համահայկական ճակատ» Շարժում«Ցավալի էր, որ տղամարդիկ էին գրում ու բամբասում». Արմինե Պողոսյանն՝ իր անձնական կյանքը քննարկելու մասինԿամ հերքե՛ք, կամ անկեղծ ասե՛ք, որ ինքնիշխան չենք և անգամ մենք ինքներս մեր ՍԴ որոշումները չենք ճանաչում. Էդմոն Մարուքյան«Անորակ ասֆալտ անելու պատճառը թող իրենց շվեյցարական բանկերի հաշիվներում փնտրեն». Բագրատ ՄիկոյանՄոուրինյուն խոստովանել է, թե իրականում ինչու է ժամանակին հեռացել «Ռեալ»-ից Ընթերցեք «Առաջարկ Հայաստանի» կոնցեպտը․ Արման ԱբովյանԿուբայի դեմ ԱՄՆ-ի գործողության անհրաժեշտությունը չկա. Թրամփ Մենուա Սողոմոնյանը Ռուբեն Վարդանյանի դատի մասինTeam Holding-ի պարտատոմսերը ցուցակվեցին Հայաստանի ֆոնդային բորսայում. տեղաբաշխողը՝ Freedom Broker ArmeniaԱՄՆ-ում հոկեյի խաղի ժամանակ հրաձգnւթյnւն է տեղի ունեցել. կա երեք զnհ Սերտել պատմության դասերը՝ ըստ էության այն է, ինչ ես անում եմ անընդհատ և դա պատճառներից մեկն է, որ մենք այսօր զարգացման, ոչ թե գոյատևման օրակարգի մեջ ենք. ՓաշինյանՏեսանք իրենց բարենորոգածը՝ իրենք սաղ լափեցին, անտուն-անտեղ արցախցուն թողեցին 40 հազար դրամի հույսինՆիկոլը թամամ խաչակնքվել չգիտի.էնքան անթասիբ ենք,թույլ ենք տալու Վեհափառի հետ էդ կերպ վարվի՞ ՔԿՀ-ների բարդակը վերացրեք․ վաղը, մյուս օր դուք եք էնտեղ նստելու, ճաշ ուտելու․ պահեստազորի փոխգնդապետՊարտադիր առողջության ապահովագրությունը Հայաստանում՝ ռիսկեր և չլուծված խնդիրներ«Այ անթասիբ, թաթերդ հեռու մեր սրբություններից». Ռուզաննա Ստեփանյանը՝ ՓաշինյանինԿաթողիկոս հանելու և նոր կաթողիկոս նշանակելու իրավունք ունի՞ Փաշինյանը