Հայաստանը ներկայանում է աշխարհին և իր երախտագիտությունը հայտնում.
Այս տարի լրանում է նաև 2009 թվականից Շվեյցարիայի համադաշնությունում ՀՀ դեսպան, Ժնևի ՄԱԿ–ի գրասենյակում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ և վերջապես Մեծ հայ Շառլ Ազնավուրի հեղինակած «Քեզ համար, Հայաստան» երգի 30 տարին: Ազնավուրը մեկ գիշերում էր գրել երգի խոսքերը (երաժշտության հեղինակ՝ Ժորժ Կարվարենց), որը հետագայում դարձավ ողջ մարդկությանը փրկության ձեռք մեկնելու խորհրդանիշ և համաշխարհային հիթ, ձայնագրվեց համաշխարհային գերաստղերի մասնակցությամբ: Այն մինչ օրս համաշխարհային գիտակցության մեջ շարունակում է մնալ որպես փլատակներից վերածնվող հայկական հիմն–խորհրդանիշ, որն Ազնավուրի ուղերձն էր աշխարհին ու մարդկությանը:
Ցավոք, մահը թույլ չտվեց, որ նա անձամբ մասնակցի երկրաշարժի 30–րդ տարելիցի միջոցառմանը, սակայն ի նշան երախտիքի՝ Շվեյցարիայում Հայաստանի դեսպանությունը՝ ի դեմս գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Անահիտ Հարությունյանի, դեկտեմբերի 13–ին նախաձեռնել է միջոցառում, որին ներկա կգտնվի նաև ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի տիկին Աննա Հակոբյանը:
«Փաստ» օրաթերթի լրագրողը զրուցել է համերգի գեղարվեստական մասի պատասխանատու Անի Գասպարյանի հետ:
–Հարգելի Անի, խնդրում եմ մանրամասնեք, իրականում Հայաստանից դուրս նման միջոցառումներ կազմակերպելը որքանո՞վ է նպաստում երկրի հանրահռչակմանը, թե՞ նաև այլ խորհուրդ կա այդ ամենի մեջ:
–Նախ նշեմ, որ Ժնևում ՄԱԿ–ի գրասենյակի և մի շարք միջազգային կազմակերպությունների ներկայությունը շատ լայն հնարավորություն է ընձեռում հայկական արվեստն ու մշակույթը արտերկրի հանդիսատեսին լավագույնս ներկայացնելու և հանրահռչակելու առումով: Այս միջոցառումը նվիրված է Սպիտակի երկրաշարժի 30–ամյակին, և այս առիթով հանրությանը կներկայացվի հայկական երաժշտական գործիքով՝ քանոնով ուղեկցվող կամերային երաժշտության համերգ, որը նպատակ ունի փոխանցելու մեր շնորհակալական ուղերձն այն աջակցության համար, որը Հայաստանին ցուցաբերվել է իր համար դժվարին պահին: ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարի տիկին Աննա Հակոբյանի ներկայությունն այս միջոցառմանը մեր երախտագիտության յուրօրինակ դրսևորումներից է։ Նշեմ նաև, որ Ժնևում է գտնվում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն, որը, ի թիվս այլ միջազգային կառույցների, բավականին մեծ օգնություն է տրամադրել Հայաստանին:
–Ի՞նչ ձևաչափով է միջոցառումը կազմակերպվելու և ի՞նչ ծրագիր է նախատեսվում ներկայացնել հանդիսատեսին:
–Համերգը տեղի կունենա ժնևյան հին քաղաքում գտնվող գեղեցիկ եկեղեցիներից մեկում՝ Սեն Ժերմենում, որը հրաշալի ակուստիկա ունի, իսկ համերգի մուտքն ազատ է լինելու: Ելույթ կունենա կամերային տրիո՝ դաշնակահար Արտավազդ Խաչատրյանի, թավջութակահար Աստղիկ Սիրանոսյանի և քանոնահար, միջազգային մրցույթների դափնեկիր Նարեկ Կազազյանի մասնակցությամբ: Նշեմ նաև, որ Ա. Խաչատրյանը սովորում է Ժնևի կոնսերվատորիայի դաշնամուրի բաժնում, Ա. Սիրանոսյանը նորահայտ աստղ է, ով այս ասպարեզում մեր բոլորի հպարտությունն է: Ինչ վերաբերում է Ն.Կազազյանին, ապա նա նոր անունների մեջ մի վառ աստղ է, ում հաջողվել է քանոնի կատարողական արվեստը բարձրացնել վիրտուոզության մակարդակի, ում հաջողվել է ցանկացած դասական կոմպոզիտորի ստեղծագործություն մատուցել քանոնի միջոցով: Ծրագրի ընթացքում հիմնականում հնչելու են հայկական ստեղծագործություններ՝ Կոմիտասի, Ա. Խաչատրյանի, Ա. Բաբաջանյանի և այլ կոմպոզիտորների գործեր: Ի դեպ, հանդիսատեսի համար նախատեսել ենք մի շարք անակնկալներ, որը ծրագրից դուրս է լինելու, այդ իսկ պատճառով չեմ ցանկանա բացել փակագծերը:
–Արտերկրում կազմակերպվող նման մասշտաբի միջոցառումն արդյո՞ք օգնում է աշխարհի ուշադրությունը հրավիրել Հայաստանի ներկա խնդիրների վրա:
–Վերջին 5–6 տարիների ընթացքում բավականին շատացել են հայ երաժիշտների ելույթները Ժնևում, և շվեյցարական շատ փառատոնների կազմակերպիչներ, տեսնելով հայ կատարողների վարպետության աստիճանը, նրանց ճանաչումն ու տաղանդը, համակարգված կերպով հայ տաղանդավոր երաժիշտներին հրավիրում են մասնակցելու Ժնևում, Լյուցեռնում, այլ քաղաքներում կազմակերպվող ամենահեղինակավոր և ճանաչված Վերբիե և Մոնթրյո ջազ և դասական երաժշտական փառատոններին, ինչը, կարող եմ ասել, մեծ ձեռքբերում է: Ինչ վերաբերում է այս ձևաչափով համերգներ կազմակերպելուն, ապա տրիոյի ելույթը առաջին անգամ գլխապտույտ հաջողություն գրանցեց այս տարվա հուլիսի 24–ին՝ փառատոնի շրջնակներում կազմակերպված համերգի ժամանակ՝ չնայած այն հանգամանքին, որ դահլիճում գերակշռում էր շվեցարացի հանդիսատեսը: Նրանք ոչ միայն ունկնդրեցին հայկական երաժշտություն, այլև ականատես եղան հրաշալի տրիոյի փայլուն կատարմանը: Նշեմ նաև, որ Ժնևում կազմակերպվող նման միջոցառումները հնարավորություն են տալիս մեր հարուստ ու բազմադարյա մշակույթը բարձր մակարդակով ներկայացնել միջազգային հանրությանը։