«Հասարակությունը գերառողջ քայլ է կատարել». հարկ կլինի մի տասը տարի էլ սպասել
Հոգեբան Սամվել Խուդոյանի կարծիքով, արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ արձանագրված ցուցանիշները խոսում են այն մասին, որ ժողովրդի վստահությունը Նիկոլ Փաշինյանի թիմի նկատմամբ չի մարել: Բացի այդ, նման բարձր տոկոսները խոսում են նաև այն մասին, որ ժողովուրդը բավականին վախեցած է հին ուժերի վերադարձից, այդ պատճառով էլ ընտրությունների արդյունքների միջև տարբերությունը բավականին մեծ է:
««Իմ քայլը» դաշինքին 70 տոկոս ձայն տալու փաստը խոսում է նաև նախորդ իշխանությունների նկատմամբ այն խորը ատելության մասին, որը կա ժողովրդի մոտ: Ինչ վերաբերում է ՀՅԴ–ին, ապա իրենց նույն պատճառով չընտրեցին: Նոր կուսակցություններին տրված քիչ ձայներն էլ խոսում են այն մասին, որ ժողովուրդը նրանց կա՛մ դեռ չի ճանաչում, կա՛մ չի վստահում: ԲՀԿ–ի հավաքած ձայները խոսում են այն մասին, որ կուսակցությունը Ծառուկյանի շնորհիվ իր կայուն տեղն ունի քաղաքական դաշտում: Բացի այդ, ԲՀԿ–ի շարքերում կան դեմքեր, որոնց ժողովուրդը հարգում է: Այս ընտրությունների ժամանակ պարզ դարձավ նաև, որ ԲՀԿ–ն կարողանում է պահել թիմը»,– ասաց Ս. Խուդոյանը:
Խոսելով «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության մասին՝ հոգեբանը նշեց, որ նրանց հաջողվել է շահել ժողովրդի վստահությունը: Ինչ վերաբերում է ձևավորվելիք խորհրդարանի բացասական կողմին, Ս. Խուդոյանի կարծիքով վատն այն է, որ ըստ էության ընդդիմություն չի լինելու:
«Ընդդիմության բացակայությունը կարող է հանգեցնել նրան, որ աստիճանաբար մեծամտության զգացում առաջանա, ինչը կհանգենցի «մեր դեմ խաղ չկա» կործանարար ավանդույթի ձևավորմանը: Մարդը նման դեպքերում շատ արագ սկսում է հավատալ, որ ինքը ամենալավն է, որ ամեն ինչ ճիշտ է և դրանից հետո էլ սկսում է սխալներ թույլ տալ: Հիմա, երբ խորհրդարանում այդ քննադատողը չկա, Աստված մի արասցե, որ նման զարգացումներ լինեն»,– ասաց Ս. Խուդոյանը:
«Սասնա ծռերին» ժողովուրդը բավարար ձայն չտվեց, քանի որ իրենց որպես ծայրահեղականների են վերաբերվում: Էյֆորիկ ֆոն լինել–չլինելու մասին էլ Ս. Խուդոյանն ասաց, որ ոչ մի էյֆորիա էլ չկա, պարզապես ժողովուրդը ոգևորված է:
«Դրա պատճառն այն է, որ ժողովուրդը զգում է, որ հաղթել է: Դրանից էլ ոգևորվել է:Իրականում ժողովուրդը երազում էր, որ նախորդ իշխանությունները կործանվեն, վերանան և, վերջապես, պատժվեն: Հիմա տեսնելով, որ իր երազանքն իրականացել է, տրամադրությունը բարձրացել է: Բայց ժողովուրդը նաև սպասում է արդարության վերականգնմանը, և ամենակարևորն այն է, որ հավատում է, որ դա անպայման կլինի»,– ասաց Ս. Խուդոյանը:
Հոգեբանի կարծիքով, ընտրությունների արդյունքները ցույց են տալիս նաև, որ իրականում ՀՀԿ–ի ընդդիմադիրների թիվը միայն «Իմ քայլը» դաշինքին տրված ձայները չեն: Նույնիսկ նոր ձևավորված կուսակցություններին տրված ձայները կրկին խոսում են այն մասին, որ մարդիկ ՀՀԿ–ին դեմ են եղել:
«Այս ամենը խոսում է այն մասին, որ մարդիկ հոգնել էին կոռումպացված համակարգից: Սթափ մարդն ինչպե՞ս կարող է կոռումպացված համակարգի աջակիցը լինել, կամ ուրախանալ, որ երկրում ծայրահեղ աղքատություն է տիրում: Մարդիկ տեսնում էին, չէ՞, որ պաշտոնի նշանակվելուց հետո սկսում են հարստանալ: Եվ ինչպե՞ս կարող են նման համակարգի պայմաններում մարդիկ դրական վերաբերմունք ունենալ նախորդ իշխանությունների հանդեպ: Այսինքն, հասարակությունը, 70 տոկոս տալով Փաշինյանի կողմից ղեկավարվող դաշինքին, գերառողջ քայլ է կատարել և այլ կերպ չէր էլ կարող լինել: Նման ցուցանիշներ արձանագրվեցին նաև այն պարզ պատճառով, որ այս ընտրությունների ժամանակ ընդդիմություն չկար: ՀՀԿ–ի ցանկացած խոսք իր դեմ էր ուղղվում, որովհետև ինֆորմացիայի աղբյուրը վարկաբեկված էր: Ի դեպ, հեղափոխություններից հետո ժողովրդի սիրելի ուժը միշտ էլ նման կատեգորիկ թվեր է հավաքում, բայց հետագա ընտրությունների ժամանակ այդ թիվը մոտենում է իրական պատկերին»,– ասաց Ս. Խուդոյանը:
Հոգեբանի կարծիքով, խորհրդարանական ընտրությունների շնորհիվ օրինականացվեց նաև իշխանափոխությունը, սակայն դա ամենևին էլ չի նշանակում, որ պայքարն ավարտվել է: Հիմա մարդիկ կփորձեն գնահատել, թե մեծամասնությունը կկարողանա՞ խելքով կառավարել, թե՞ իր դուխով կարող է աջ ու ձախ սխալներ թույլ տալ: Այսինքն, այս փուլում հասարակությունը սպասումներով է ապրելու:
«Հիմա իսկական, խելքով, քրտնաջան, դիվանագիտորեն, առանց սխալներ թույլ տալու աշխատելու և իմաստուն կառավարման ժամանակն է: Եվ իսկական հաղթանակը դա է, ոչ թե ընտրությունների ժամանակ ստացած քվեների քանակը: Ստացված քվեն ընդամենը միջոց է: Փաշինյանի թիմը հաղթահարել է, իսկ հիմա արդեն ժողովուրդը պետք է ականատես լինի Հայաստանը տնտեսապես ծաղկեցնելուն և հզորացնելուն: Իմ կանխատեսումներով այդ սպասումները կտևեն տասը տարի: Այդ ընթացքում մեր երկիրը կհասնի զարգացման եվրոպական չափանիշների: Եվ տա Աստված, որ ավելի շուտ կարողանանք դրան հասնել, բայց, ամենայն հավանականությամբ, հինգ տարի հետո մենք կունենանք ձայների 50/50 արդյունք, իսկ դրանից հետո կձևավորվի նորմալ պառլամենտական համակարգ: Այդ ժամանակ մենք կունենանք առողջ ընդդիմություն և առողջ իշխանություն, և այդ դեպքում կկարողանանք վերջնականապես ոտքի կանգնել և ունենալ հզոր ու զարգացած երկիր»,– ասաց Ս. Խուդոյանը: