«Ջնջել ենք Հայաստանի և Սփյուռքի միջև սահմանը, որովհետև մեր գլխավոր խնդիրն է ստեղծել հնարավորություններ բոլորի համար». Նիկոլ Փաշինյան
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը UWC Դիլիջան քոլեջում հանդիպել է «ՆերՈւժ» ծրագրի մասնակիցներին: Ողջունելով վերջիններիս` Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ այսօր առավոտյան կարդացել է մի տեքստ, որի հեղինակը փորձել էր պատասխանել հարցին, թե ինչով է տարբերվում հաջողակ մարդն անհաջողակից: «Իմ կարծիքով` շատ հզոր պատասխան էր գտել այդ հարցինԸստ այդվարկածի՝ հաջողակ մարդը նա էով կարողանում է ինքն իրեն ստիպել գործելինչ-որ բան անելև ուղղակի չմնալ տեղում նստած՝ սպասելով ինչ-որ ուրիշ մեկի անելիքների արդյունքներինԻնչո՞ւ եմ ես սա հիշում և մեջբերումորովհետև կարծում եմ` հենց «ներուժ» բառն արտահայտումէ այս ամբողջ տրամաբանությունըորովհետև մենք ուժեղ և հաջողակ ենք այնքանովորքանով մեր ներսում ունենք ուժ՝ ինքներս մեզ ստիպելու ինչ-որ բան անել և չսպասել ինչ-որ ուրիշ մեկիանելիքինՀետևաբարսա է նաև այն առանցքային տրամաբանությունըոր այսօր մենքփորձում ենք Հայաստանի Հանրապետությունում գործարկելՄենք ուզում ենք այնպես անելորհնարավորինս ավելի ու ավելի մեծ թվով մարդիկ ՀՀ-ում իրենք իրենց կարողանան ստիպելհամոզել սպասելու փոխարեն` գործելմենք ուզում ենք այնպես անելոր ոչ թե քաղաքացիներըսպասենթե երբ էօրինակկառավարությունն անելու տնտեսական հեղափոխությունայլ իրենքուղղակի վեր կենան և անեն իրենց բաժին տնտեսական հեղափոխությունը»,-ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ  վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից,  նշել է վարչապետի պաշտոնակատարը` ավելացնելով, որ այսօրվա հանդիպումն ընկալում է հենց այդ համատեքստում:
«Ես սա ընկալում եմ որպես հրավեր ուղղված բոլորիդՀայաստանի Հանրապետությունումիրացնելու ձեր բաժին տնտեսական հնարավորությունըՇատ կարևոր հարց է՝ ի՞նչ էՀայաստանի նոր կառավարությունը տալիս և առաջարկում ՍփյուռքինՄենք Սփյուռքինառաջարկում ենք նույնը՝ ինչ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներինԱռաջարկումենք հնարավորությունորովհետև եթե հնարավորությունների հասանելիությանտրամաբանությամբ նայենքապա Հայաստանի Հանրապետության տասնյակ հազարավորհարյուր հազարավոր քաղաքացիներեթե ոչ քաղաքացիների մեծամասնությունըՀայաստանիՀանրապետությունում ապրելով,  իրենք էլ ինչ-որ առումով եղել են սփյուռքահայԻնչո՞ւորովհետև նրանք հասու չեն եղել այն հնարավորություններինորոնց հասու պիտի լինիքաղաքացինՄենք այսօր շատ ենք խոսում Սփյուռքին հնարավորություններ տալու մասինԵսհարցն  այդպես չեմ ձևակերպումորովհետև չեմ ցանկանա տպավորություն ստեղծելոր, ահա,Սփյուռքի երիտասարդությանը հնարավորություն ենք տալիս՝ միևնույն ժամանակ մոռանալովՀայաստանի Հանրապետությունում ապրող երիտասարդներինՍա շատ նուրբ պահ էորովհետև որն է մեր հեղափոխության առանցքային իմաստը Հայաստան-ՍփյուռքհարաբերություններումՄեր հեղափոխության առանցքային իմաստն այն էոր այդ սահմանն այլևս ջնջված էայլևս չկա Հայաստան և Սփյուռքայլևս կա մեկ ամբողջական հայությունև մերխնդիրն է հենց դա արձանագրելը»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը: Վարչապետի պաշտոնակատարի խոսքով` կառավարության առանցքային նպատակն է այնպես անել, որ յուրաքանչյուրը  և՛ Սփյուռքում, և՛ Հայաստանում հասու լինի հնարավորություններին:
«Ի վերջոերբ ասում եմոր բազմաթիվ մարդիկ ապրելով Հայաստանում` ըստ էության ապրելեն սփյուռքումնկատի ունեմ հետևյալը. բազմաթիվ մարդիկ մտածել ենոր այս երկրում ապագաչկաայստեղ ամեն ինչ անիմաստ էմեկ էայստեղ ոչ մի բան չի փոխվիԱյս կետից էերբմարդու մոտ սկսվում է արտագաղթելու պրոցեսըԱրտագաղթելը մի օրվա որոշում չէայնպեսչէոր առավոտյան արթնանում եսսուրճ խմում  և ասում` գնամ ճամպրուկներս հավաքեմ ումեկնեմԴա շատ երկար պրոցես էբարդ հոգեբանական որոշումներիիրադարձությունների  շղթա էԱյնպես որայոմենք էլ շատ դեպքերումըստ էությանեթե ոչ ֆիզիկապեսառնվազնմտովի սփյուռքում ենք ապրել այն առումովոր հեռու ենք զգացել մեզ` մեր իսկ երկրումհնարավորություններ ունենալուցԵվ հետևաբար մեր հեղափոխության առանցքային իմաստըհենց սա էմենք ջնջել ենք Սփյուռքի և Հայաստանի միջև սահմանըորովհետև մեր գլխավորխնդիրն է ստեղծել հնարավորություններ բոլորի համար:  Եվ կառավարության ամենակարևորառաքելությունը դա է՝ մարդկանց մղելը հաջողություններիԿառավարության ամենամեծ խնդիրնէ քաջալերել մարդունօգնել նրանոր նա հաղթահարի փակուղինհուսահատությունը, և ինքնիր մեջ նաև քաղաքական մթնոլորտիքաղաքական   ուղերձի բերումով այնպիսի մի ներուժձևավորիոր այդ ներուժն ամեն մեկին կարողանա ստիպել ի վերջո գործել` սպասելուփոխարեն»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը` ավելացնելով, որ հեղափոխությունը հենց դա է, երբ ոչ թե սպասում ենք  ինչ-որ մեկի գործողությանը, որի արդյունքում կստանանք ինչ-որ նոր բան, այլ ինքներս  ենք գործում և մեր, մեր երկրի համար ստեղծում ինչ-որ բան:
«Հետևաբար ես համոզված եմոր մենք որպես ժողովուրդորպես ազգունենք մեծ ներուժևայդ ներուժի արտահայտությունը հետևյալն է՝   ոչ թե սպասելոր ուրիշները մեր փոխարենորոշումներ կայացնեն և որոշեն մեր ճակատագիրըայլ մենք հասկանանք և գիտակցենքորունենք բավարար կամքուժհմտությունիմաստություն և խելք ինքներս մեր ճակատագիրըորոշելուինքներս մեր հաղթանակները կերտելուորովհետև մենք այլևս արդեն որպեսժողովուրդ սովորել ենք հաղթելուն  և այդ սովորությունից ոչինչ  մեզ հետ չի սովորեցնիԱյնպեսոր մեզ բոլորիս մաղթում եմ նորանոր հաղթանակներ»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Այնուհետև վարչապետի պաշտոնակատարը պատասխանել է «ՆերՈւժ» ծրագրի մասնակիցներին հետաքրքրող մի շարք հարցերի, որոնք վերաբերվել են պետական կառավարման համակարգի օպտիմալացմանն ու արդյունավետության բարձրացմանը, Հայաստան-Սփյուռք հարաբերություններին, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացմանը, վենչուրային կապիտալի ներգրավմանը և այլ թեմաների:
Հանդիպումից հետո Նիկոլ Փաշինյանը ծանոթացել է «ՆերՈւժ» ծրագրին մասնակից մի քանի ստարտափերի գործունեությանն ու ծրագրերին:
«ՆերՈւժ» ինտերակտիվ ստարտափ ծրագիրը նախատեսված է սփյուռքի 18-35 տարեկան հայազգի երիտասարդ ձեռներեցների համար: Այն բացառիկ հնարավորություն է բիզնես ոլորտի գիտելիքների հարստացման, գործընկերային կապերի ընդլայնման, ինչպես նաև մեկնարկային ծրագրեր ներկայացնելու, ֆինանսավորում ստանալու և դրանք իրագործելու համար:
Ծրագրին մասնակցում են մոտ 70 ստարտափերներ, որոնցից  50-ը՝ սփյուռքից: Այն անցկացվում է Հայաստանում` UWC Դիլիջան քոլեջում, 2018 թվականի դեկտեմբերի 17-ից 21-ը: Հաղթողները կստանան մինչեւ 15 միլիոն դրամ արժողությամբ դրամաշնորհ, ինչպես նաև իրավական ու հարկային անվճար խորհրդատվություն, անդամակցություն FAST ստարտափ-ստուդիային` չորս ամիս շարունակ ամբողջական «քոուչինգի» ծրագրերից և աշխատանքային տարածքից օգտվելու հնարավորությամբ, «Impact Hub Yerevan» ընկերությունում ութ ամսվա փորձառնության հնարավորություն և այլն: Ֆինանսավորումն իրականացվելու է ՀՀ պետական բյուջեից և ՀՀ օրենքով չարգելված այլ աղբյուրներից, մասնավորապես մի շարք դոնոր կազմակերպությունների աջակցությամբ:
Քառօրյա միջոցառման գերակա նպատակն է հայազգի երիտասարդ ձեռներեցների համար Հայաստանում բիզնեսով զբաղվելու հարթակի և հնարավորությունների ստեղծումըստարտափային էկոհամակարգի ստեղծման համար բարենպաստ միջավայրի ապահովումըառանցքային ստարտափային բիզնեսի զարգացման հմտությունների կիրառումըհամագործակցության և ֆինանսավորման համար հնարավորությունների ընձեռումը: Ծրագրի թիրախային ոլորտներն են գյուղատնտեսությունը, զբոսաշրջությունընորարար տեխնոլոգիաները: