«Մա՛մ, երկար չեմ կարող խոսել, բոլորին կբարևես, կասես, որ ամեն ինչ լավ է». Վահագն Գևորգյանն անմահացել է հոկտեմբերի 10-ին Հադրութում, տուն «վերադարձել»... մոտ չորս ամիս անց. «Փաստ» «Իրենց միակ կարմիր գիծը իշխանությունը պահելն է, մնացած բոլոր դեպքերում ցանկացած կարմիր գիծ հատելի է այս իշխանությունների համար». «Փաստ» Երբ նման հայտարարություններ անում է վարչապետը, դա արդեն հակաժողովրդավարական հրահանգ ու ցուցում է. «Փաստ» Անկումային և ճգնաժամային. Հայաստանի արտաքին առևտրի դիսբալանսը. «Փաստ» Ամոթի ու խայտառակության խարանով դաջված. ո՞ւմ են երջանկացնում Հայաստանի իշխանությունների գործողությունները. «Փաստ» Ի՞նչ պլաններ ունեն Արևմուտքն ու Փաշինյանը երկաթուղու առումով. «Փաստ» Ալիևի առջև Փաշինյանի նվաստացումից հետո եկել է հզոր առաջնորդության ժամանակը․ «Ուժեղ Հայաստան» (տեսանյութ) Ինչո՞ւ Սամվել Կարապետյանն այստեղ չէ, նրա հանցանքը Աստծու և Քրիստոսի պաշտպանը լինելն է․ Ռոբերտ Ամստերդամ (տեսանյութ) Մի փոքրիկ հողակտոր, և ամբողջ Միացյալ Նահանգներն ու Եվրոպան ամբողջությամբ կապահովվեն արևային էներգիայով Կարապետյան ընտանիքը` քաղցկեղ ունեցող երեխաների կողքին
Ինչ-որ կար հեղափոխությունից առաջ ՇՊՀ-ում, ավելի այլանդակ եւ լկտի ձեւերով շարունակվում է. Գագիկ Համբարյան
Շիրակի պետական համալսարանում ոչ մի իրավիճակ այս ամիսներին չի փոխվել, որեւէ աուդիտ կամ քննություն մինչեւ այժմ չի անցկացվել։ Այս մասին NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց ՇՊՀ դասախոս Գագիկ Համբարյանը։
«Դավիթ Սանասարյանը հայտարարում է ԵՊՀ–ի ենթադրյալ հանցագործությունների մասին, հայտարարում է, որ գյուղակադեմիայի նախկին ռեկտորը համաձայնել է 350 միլիոն դրամ վերադարձնել բուհին, Վարդենիսի մանակավարժական ինստիտուտում ինչ–որ հանցագործություններ են բացահայտել, եւ նախկին ռեկտորը համաձայնել է կոմպենսացնել վնասները։ Իսկ հետաքրքիր է, ՇՊՀ–ում ինչո՞ւ որեւէ քննություն չի անցկացվում։ Վերջին ապօրինության մասին ասեմ, որ ՇՊՀ կայքում կա տեղեկություն, որը բացահայտ հանցագործության մասին է տեղեկացնում, եւ այդ հանցագործությունը հետեւյալն է՝ ՇՊՀ–ում Համաշխարհային բանկի հետ համատեղ ծրագրեր են իրականացվում, եւ այդ ծրագրերից մեկի շրջանակում հեռավար դասընթացներ են տեղի ունենում։ Զավեշտալի մի բան է եղել, որ այդ դասընթացների մրցույթների լեգիտիմությունը ապահովելու համար գրանցել են մարդկանց, որոնք 5-6 ամիս Հայաստանում չեն եղել։ Մրցույթներում հաղթել են մարդիկ, որոնք բացարձակ չեն համապատասխանում տրված պահանջներին։ Ոստիկանությունը եւ դատախազությունը լռում են։ ՇՊՀ–ում բացարձակ ոչինչ չի փոխվել, ինչ-որ կար թավշյա հեղափոխությունից առաջ ավելի այլանդակ եւ լկտի ձեւերով շարունակվում է»,- ասաց նա։
Գագիկ Համբարյանը հավելեց, որ չնայած նախկին ռեկտորի դեմ քրեական գործեր են հարուցվել, այդ գործերով ոչ մի տեղաշարժ չկա, ՇՊՀ-ում էլ որեւէ աուդիտ չի անցկացվում։
«Ես կարող եմ ասել, որ դա միտում է, նախկին ռեկտորն ունի հովանավորներ, որոնք իրեն պաշտպանում են»,- ասաց նա։
Նշենք, որ ամիսներ առաջ ՇՊՀ դասախոսներ Գագիկ Համբարյանը եւ Հովհաննես Խորիկյանը բարձրաձայնեցին նախկին ռեկտոր Սահակ Մինասյանի ապօրինությունների մասին։ Նրանց հաղորդման հիման վրա քրեական գործ է հարուցվել, սակայն դեռեւս արդյունք չկա։ Նախկին ռեկտոր Սահակ Մինասյանը շարունակում է դասավանդել համալսարանաում։