«Մա՛մ, երկար չեմ կարող խոսել, բոլորին կբարևես, կասես, որ ամեն ինչ լավ է». Վահագն Գևորգյանն անմահացել է հոկտեմբերի 10-ին Հադրութում, տուն «վերադարձել»... մոտ չորս ամիս անց. «Փաստ» «Իրենց միակ կարմիր գիծը իշխանությունը պահելն է, մնացած բոլոր դեպքերում ցանկացած կարմիր գիծ հատելի է այս իշխանությունների համար». «Փաստ» Երբ նման հայտարարություններ անում է վարչապետը, դա արդեն հակաժողովրդավարական հրահանգ ու ցուցում է. «Փաստ» Անկումային և ճգնաժամային. Հայաստանի արտաքին առևտրի դիսբալանսը. «Փաստ» Ամոթի ու խայտառակության խարանով դաջված. ո՞ւմ են երջանկացնում Հայաստանի իշխանությունների գործողությունները. «Փաստ» Ի՞նչ պլաններ ունեն Արևմուտքն ու Փաշինյանը երկաթուղու առումով. «Փաստ» Ալիևի առջև Փաշինյանի նվաստացումից հետո եկել է հզոր առաջնորդության ժամանակը․ «Ուժեղ Հայաստան» (տեսանյութ) Ինչո՞ւ Սամվել Կարապետյանն այստեղ չէ, նրա հանցանքը Աստծու և Քրիստոսի պաշտպանը լինելն է․ Ռոբերտ Ամստերդամ (տեսանյութ) Մի փոքրիկ հողակտոր, և ամբողջ Միացյալ Նահանգներն ու Եվրոպան ամբողջությամբ կապահովվեն արևային էներգիայով Կարապետյան ընտանիքը` քաղցկեղ ունեցող երեխաների կողքին
Ի՞նչ անել «Հայոց եկեղեցու պատմություն» առարկայի հետ. «Փաստ»
Հայաստանի կրթության և գիտության նախարարությունում բավական խառն են: Այստեղ ընդհանուր առմամբ դժգոհություն կա նախարարից, կա նաև անորոշություն մի շարք կարևորագույն խնդիրների շուրջ, որոնց դեռ հարկ կլինի անդրադառնալ: Առկա խնդիրներից մեկը ներկայումս վերաբերում է դպրոցներում «Հայոց եկեղեցու պատմություն» առարկային: Մեր աղբյուրների պնդմամբ, դեռևս չեն կարողանում հստակ կողմնորոշվել՝ ինչպես վարվել. մի կողմից՝ առկա է ոչ հավատացյալ շերտերի ճնշում, որպեսզի իրենց երեխաներին չպարտադրվի այդ առարկան, մյուս կողմից՝ հնարավոր չէ անտեսել ընդհանրապես մեր հասարակության բուռն ու ցավոտ արձագանքի հնարավորությունը, եթե փորձ արվի ևս մեկ հարձակում գործել Հայ առաքելական եկեղեցու հանդեպ:
Մեր ունեցած տեղեկություններով, ներկայումս, որպես փոխզիջումային լուծումներից մեկը, քննարկվում է ընտրովի առարկաների տարբերակը, այն է՝ մի քանի առարկաներից («Հայոց եկեղեցու պատմություն» առարկայից զատ, ասենք, «Կրոնի պատմություն», «Աթեիզմ» և այլն, կամ այլ տարբերակներ) ծնողները կընտրեն իրենց հոգեհարազատ մեկ առարկա:
Անորոշ վիճակ է նաև շախմատի առումով. այս դեպքում էլ կա այդ առարկան դպրոցներից հանելու ցանկություն, սակայն դեռևս չկան հստակ մեխանիզմները: Չի բացառվում, որ այս դեպքում էլ գործի այլընտրանքայնության սկզբունքը կամ ներդրվի, այսպես կոչված, «ֆակուլտատիվ» առարկաների սկզբունքը, որը ժամանակին գործում էր բուհերում: