«Մա՛մ, երկար չեմ կարող խոսել, բոլորին կբարևես, կասես, որ ամեն ինչ լավ է». Վահագն Գևորգյանն անմահացել է հոկտեմբերի 10-ին Հադրութում, տուն «վերադարձել»... մոտ չորս ամիս անց. «Փաստ» «Իրենց միակ կարմիր գիծը իշխանությունը պահելն է, մնացած բոլոր դեպքերում ցանկացած կարմիր գիծ հատելի է այս իշխանությունների համար». «Փաստ» Երբ նման հայտարարություններ անում է վարչապետը, դա արդեն հակաժողովրդավարական հրահանգ ու ցուցում է. «Փաստ» Անկումային և ճգնաժամային. Հայաստանի արտաքին առևտրի դիսբալանսը. «Փաստ» Ամոթի ու խայտառակության խարանով դաջված. ո՞ւմ են երջանկացնում Հայաստանի իշխանությունների գործողությունները. «Փաստ» Ի՞նչ պլաններ ունեն Արևմուտքն ու Փաշինյանը երկաթուղու առումով. «Փաստ» Ալիևի առջև Փաշինյանի նվաստացումից հետո եկել է հզոր առաջնորդության ժամանակը․ «Ուժեղ Հայաստան» (տեսանյութ) Ինչո՞ւ Սամվել Կարապետյանն այստեղ չէ, նրա հանցանքը Աստծու և Քրիստոսի պաշտպանը լինելն է․ Ռոբերտ Ամստերդամ (տեսանյութ) Մի փոքրիկ հողակտոր, և ամբողջ Միացյալ Նահանգներն ու Եվրոպան ամբողջությամբ կապահովվեն արևային էներգիայով Կարապետյան ընտանիքը` քաղցկեղ ունեցող երեխաների կողքին
Ավելի մատչելի գին, քիչ թռիչքաժամ, գումարած՝ որակ. ինչպե՞ս «ARON»–ը ՀՀ բերեց նոր ավիափոխադրողի. «Փաստ»
Օրերս հայտարարվեց ռումինական ազգային փոխադրողի՝ «TAROM» ավիաընկերության՝ հայկական շուկա մուտք գործելու մասին: 2019 թվականի ապրիլի 3–ից կմեկնարկեն Բուխարեստ–Երևան–Բուխարեստ ուղղությամբ չվերթները: Բացի այդ, Հայաստանից ուղևորվող քաղաքացիները հնարավորություն կունենան Բուխարեստով մեկնել եվրոպական 16 երկիր: Ռումինական ազգյին փոխադրողի մուտքը հայկական շուկա «ARON» թրավելի և ռումինական ավիաընկերության համատեղ բանակցությունների արդյունքն է: Նախաձեռնությունը եղել է հայկական կողմից:
«Փաստը» Հայաստանում «TAROM» ռումինական ավիաընկերության գլխավոր ներկայացուցիչ Արարատ Մուրադյանից հետաքրքրվեց նախաձեռնության նախապատմության մասին: Ա. Մուրադյանը նախ ընդգծեց՝ նախաձեռնությունն իրենն է:
«Այս շուկայում ես աշխատում եմ 1993 թվականից, եղել եմ ռուսական տասը ավիաընկերությունների գլխավոր ներկայացուցիչը Հայաստանում: Մեր՝ «ARON» ընկերությունը 19 ուղղություններով չվերթներ է գործարկել տարբեր ավիաընկերությունների հետ»,– ասաց նա՝ ընդգծելով, որ այդ ուղղությունների շարքում են նաև ՌԴ Կալինինգրադ, Կազան, Անապա, Ուլ յանովսկ քաղաքները:
«Բավականին մեծ փորձ ունենք, և այս անգամ որոշեցինք բացել եվրոպական ուղղություն: Առաջարկներն արել եմ ես՝ մոտավորապես մեկուկես–երկու տարի առաջ: Մի քանի անգամ հանդիպումներ ենք ունեցել, քննարկել, իրենք ևս հյուր են եկել: Եվ արդյունքում հասանք այսօրվա արդյունքին»,– ասաց Ա. Մուրադյանը:
Դեպի Ռումինիա ուղղությունը գործարկելու համար «ARON» ընկերությունը շահել է Ռումինիայի կառավարության, մասնավորապես տրանսպորտի նախարարության կողմից հայտարարված մրցույթը: Արդյունքում «ARON»–ը դարձել է ռումինական ազգային ավիափոխադրողի վաճառքի գլխավոր գործակալը Հայաստանում:
Արարատ Մուրադյանը նշեց, որ շեշտը դրվել է հատկապես տարանցիկ չվերթների վրա: Բարսելոնա, Մադրիդ, Հռոմ, Փարիզ, Մյունխեն, Վիեննա, Բրյուսել, Ամստերդամ, Պրահա, Աթենք, Ֆրանկֆուրտ, Լոնդոն, Քիշնև, Ստոկհոլմ, Բուդապեշտ, Բելգրադ: Ռումինական ազգային փոխադրողի և հայկական ընկերության համագործակցության շնորհիվ այս երկրներ հասնելու համար մեր հայրենակիցները մի շարք առավելություններ կունենան:
«Մենք առաջարկում ենք ավելի էժան գին, ինչպես նաև ավելի քիչ թռիչքաժամ և որակով սպասարկում»,– ասաց Ա. Մուրադյանը:
«ARON» ՍՊԸ տնօրեն Օնիկ Մուրադյանն էլ մեզ հետ զրույցում ընդգծեց՝ սա մեծ, բարդ ծրագիր էր:
«Մեր առաջարկն ընդունեցին, այնուհետև սկսեցին շուկան ուսումնասիրել: Հետագայում հայտարարեցին տենդեր՝ հայկական գործող ընկերությունների միջև: Տենդերին մասնակցած 3–4 կազմակերպություններից հաղթող ճանաչվեց մեր ընկերությունը: Ապա մեզ հետ սկսեցին մշակել պայմանները: Դրանից հետո իրենք կրկին ուսումնասիրեցին մեր գործունեությունը, հետո կնքվեց պայմանագիր: Հետագայում մեզ հրավիրել են իրենց մոտ, և բոլոր մանրամասները քննարկելուց հետո վերջնականապես որոշեցինք, որ ապրիլի 3–ից կմեկնարկի Բուխարեստ–Երևան–Բուխարեստ չվերթը»,–ասաց «ARON»–ի տնօրենն՝ ընդգծելով, որ թեև դեռևս թռիչքները շաբաթական երկու անգամ կլինեն, բայց հետագայում մտադիր են ավելացնել հաճախականությունը:
Նա շեշտեց, որ թռիչքների մեկնարկը որոշել են տալ ամառային սեզոնին, որի սկիզբը համարվում է ապրիլ ամիսը:
Օնիկ Մուրադյանի խոսքով, ի տարբերություն Մոսկվայով և Ուկրաինայով իրականացվող տարանցիկ չվերթների, Ռումինիայի պարագայում աշխարհագրական դիրքն այլ է:
«Հենց այնպես չէ, որ մենք Ռումինիան ենք ընտրել: Համեմատած բոլոր տրանզիտների հետ՝ թռիչքային ժամը շատ կարճ է լինում: Իսկ եթե թռիչքային ժամը կարճ է, համապատասխանաբար գինը ևս նվազում է»,– բացատրեց Օ. Մուրադյանը՝ ներկայացնելով Ռումինիայի աշխարհագրական դիրքի առավելությունները:
Օնիկ Մուրադյանը նոր ուղղությունը կարևորեց նաև զբոսաշրջության տեսանկյունից:
«Ընդհանրապես հայերն աշխարհի գրեթե բոլոր հետաքրքիր վայրերի նկատմամբ մեծ հետաքրքրություն ունեն և այցելում են: Ռումինիան ևս շատ հետաքրքիր տուրիզմ ունի»,–ասաց նա՝ ընդգծելով, որ նաև որպես զբոսաշրջությամբ զբաղվող ընկերություն, իրենց գործընկերների հետ համատեղ հաջորդ քայլը պետք է ներառի նաև զբոսաշրջությունը:
«Ռումինիայում կա սպորտային շատ հետաքրքիր տուրիզմ: Օրինակը լեռնադահուկային սպորտն է: Կա նաև ամառային հետաքրքիր տուրիզմ, ծով, տեսարժան վայրեր, հանգստյան տարբեր բազաներ: Մենք պետք է ուղղակի ժամանակ տրամադրենք, և բոլոր հետաքրքիր առաջարկները ներկայացնենք մեր ժողովրդին: Գիտեք, հաճախորդներ կան, որոնք գալիս ու ասում են՝ նորություն ենք ուզում: Սա նորություն կլինի մարդկանց համար»,–եզրափակեց նա:
Արարատ Մուրադյանն էլ շեշտեց, որ Ռումինիայում արդեն բավականին մեծ հետաքրքրություն կա Հայաստանի նկատմամբ, Հայաստանում էլ հետաքրքրություն կա Ռումինիայի հանդեպ: