• առնվազն 3 տարվա փորձը լրագրության ոլորտում, ինչպես նաև հետաքննական լրագրության փորձառությունը կհամարվեն առավելություն:
5.Պահանջվող փաստաթղթերվերջնաժամկետ և գնահատման չափանիշներ
Հետաքրքրված լրագրողները/կազմակերպությունները պետք է ներկայացնեն հայտ, որը պետք է բաղկացած լինի հետևյալ փաստաթղթերից՝
Առաջարկ (առավելագույնը 3 էջ)
Առաջարկը պետք է ներառի հայտատուի/կազմակերպության տվյալները, հետաքննության համար առաջարկվող թեման, թեմայի արդիականությունը, ինչպես նաև մանրամասն նկարագրի լրագրողական նյութի համար առաջարկվող հիմնական մեթոդները/մոտեցումները և աշխատանքային պլանը/ժամկետները։ Առաջարկում պետք է ներկայացնել թեմայի ընտրության, առաջարկվող մոտեցումների հիմնավորվածությունն ու դրանց արդյունավետությունը տվյալ թեման լուսաբանելու համար։
2 Ֆինանսական առաջարկ (բյուջե)
Ֆինանսական առաջարկը պետք է ներառի հետաքննության համար պահանջվող ֆինանսական ռեսուրսները, այդ թվում՝ լրագրողի հոնորար, այլ փորձագետների հոնորարներ, ճանապարհածախս, գիշերակաց, նյութերի ձեռքբերում և այլն։
Բյուջեի առավելագույն գումարը չպետք է գերազանցի 650,000 ՀՀԴ-ններառյալ բոլորհարկերն ու պարտադիր վճարները։ Ֆինանսավորման բյուջեի միջին գումարըկազմում է 400,000 ՀՀԴ։
3 Տվյալներ նախորդ փորձի վերաբերյալ
Հայտատուները պետք է ներկայացնեն իրենց և/կամ փորձագետների ինքնակենսագրականները (կազմակերպությունների դեպքում նաև նախկինում կատարված նմանատիպ աշխատանքների նկարագրությունը), ինչպես նաև հրապարակված նյութ/հոդված մարդու իրավունքների վերաբերյալ՝ ներառյալ աղբյուրը/հղումը և հրապարակման ամսաթիվը։
Ներկայացված հայտերը կգնահատվեն հետևյալ չափանիշներով՝
• տեխնիկական առաջադրանքի հիմնավորվածությունը, ներառյալ թեմայի ու խնդրի արդիականությունը/հիմնավորվածությունը, կանանց և խոցելի խմբերի կարիքների տեսանկյունից և աշխատանքի ժամկետների իրատեսական լինելը,
• բյուջեի հիմնավորվածությունը,
• անհրաժեշտ կարողությունների և փորձի առկայությունը լրագրողական հետաքննությունների ոլորտում։
Հայտերը պետք է պատրաստել հայերենով և ուղարկել info@pjc.am էլ-փոստին մինչև2019 թ փետրվարի 11-ը ժամը 18։00-ը՝ նամակի վերնագրում նշելով «Հետաքննականնյութի պատրաստման հայտ»։ Վերջնաժամկետից հետո ներկայացված փաթեթներըչեն քննարկվի։
Հանդիպման կհրավիրվեն միայն նախնական ընտրության փուլը հաղթահարածհեղինակները։
Հայտերի ընտրությունը կատարելու է մասնագիտական անկախ ժյուրին։
Ընտրված հայտատուները պետք է ուսումնասիրեն ծրագրի կողմից մշակված լրագրողական ուղեցույցը՝ փակ հաստատություններում աշխատելու, մարդու իրավունքներին առնչվող թեմաները լուսաբանելու վերաբերյալ, առաջնորդվեն այդ ուղեցույցում առկա էթիկական նորմերով։  Ընտրված հայտատուները պետք է բաց լինեն ծրագիրն իրականացնող կազմակերպությունների միջոցով մենթորշիփային/մասնագիտական/խմբագրական խորհրդատվությունների  հնարավորություններից օգտվելու համար։
Լրացուցիչ տեղեկությունների  համար կարող եք դիմել Հանրային լրագրության ակումբ ՀԿ info@pjc.am  էլ. հասցեով կամ  +37412 755898, +37499 755898 հեռախոսահամարներով։