Գյումրիում ազդարարվեց EU at LOFT in Gyumri ծրագրի մեկնարկը
Եվրամիության  անդամ պետությունների սովորույթները, ավանդույթն  ու մշակույթը այսուհետ կներկայացվի  գյումրեցի երիտասարդներին: Փետրվարի 9-ին Գյումրիում ազդարարվեց «EU at LOFT in Gyumri» ծրագրի մեկնարկը: Ծրագրի մեկնարկն ազդարարող միջոցառմանը  ներկա էին Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար   դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին, Շիրակի մարզպետ Տիգրան Պետրոսյանը, Գյումրիի  փոխքաղաքապետ  Ռուբեն Սանոյանը:
Խոսելով ծրագրի մասին դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին   նշեց, որ անչափ ուրախ է հատկապես  Գյումրիում ծրագիրը  իրականացնելու համար: «Գյումրին ամենաեվրոպամետ քաղաքն  է: Սա  Հայաստանում միակ քաղաքն է, որն ունի «Եվրոպայի» հրապարակ: Սա  շատ լավ նախաձեռնություն է, և  դրա համար ծրագրին աջակցելու պատրատակամություն հայտնեցինք»,-նշեց դեսպանը՝ անկեղծանալով, որ  ցանկություն կա  Գյումրիում բացել նաև «ՙԵվրամիության  տուն»: «Գյումրիում Եվրամիության տան ստեղծման ծրագիրը մեր 2019 թվականի գործողությունների մեջ  է: Այս գաղտնիքն առաջին անգամ եմ բացահայտում, ու մինչ այս ծրագիրը կյանքի,  կկոչվի, EU at LOFT in Gyumri-ն  այս ծրագրի «ՙնախապատրաստում կլինի»,-նշեց ՀՀ-ում ԵՄ դեսպանը:
Մանրամասնելով ծրագիրը, ծրագրի պատասխանատու, «Լոֆթ Գյումրի»-ի գործադիր  տնօրեն Ամալյա  Թումասյանը տեղեկացրեց յուրաքանչյուր երկրի համար կազմակերպվելու են տարբեր միջոցառումներ՝ հաշվի առնելով վերջիններիս առանձնահատկությունները:  «Այս միջոցառումները կներկայացնեն յուրաքանչյուր երկիր՝ ստեղծելով այդ երկրին բնորոշ միջավայր: Կներկայացվի խոհանոցը, կկազմակերպվեն ազգային խոհանոցի վարպետության դասեր, կկազմակերպվի ազգային երգ ու պարի ուսուցում և  այլ: Սա  երիտասարդական ծրագիր է, որի նպատակն է աջակցել և  ներգրավել գյումրեցի  երիտասարդներին ավելի իրազեկվելու Եվրոպական միության ու ԵՄ անդամ երկրների  մասին»,-նշեց Ամալյա Թումասյանը:
Ծրագրի պաշտոնական բացումից հետո Եվրամիության  անդամ պետությունների  հայտնի  երգերը  ներկայացվեցին երիտասարդների կատարմամբ: