Բաքվում սարսափած են չեչեններից
Քաղաքագետ Գագիկ Համբարյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է. «Բաքվում սարսափած են չեչեններից Մի քանի օր է Ադրբեջանի գլխավոր խնդիրը ադրբեջանա-չեչենական հարաբերությունների կտրուկ վատթարացումն է...Գործը հասել է նրան,որ այս ամենի մեջ ներգրավվել է նույնիսկ Իլհամ Ալիևը... Հիշեցնեմ,որ մոտ մեկ շաբաթ առաջ համացանցում հայտնվել էր մի տեսանյութ,որտեղ Ալիխան անունով մի երիտասարդ չեչեն վիրավորում է ադրբեջանցիներին...Այն հրապարակելուց մի քանի օր անց համացանցում հայտնվեց մի այլ տեսանյութ,որտեղ ազերի-թուրքերին վիրավորող նույն այդ Ալիխանը սարսափելի ծեծված վիճակում ներողություն է խնդրում ադրբեջանցիներից...Չեչենները պատասխանը բավական դաժան էր և հուժկու... Ադրբեջանցիներին պատկանող մոսկովյան «Նեոլիտ»  սրճարանը դարձավ մոտ 100 չեչենների հարձակման "զոհ" Սրճարանը գրեթե ամբողջության ավերվել է...Սակայն չեչենները այդքանով չսահմանափակվեցին...Համացանցում հայտնվեցին մի քանի տեսահոլովակներ,որտեղ չեչենները կոչ են անում իրենց համերկացիներին սպանել ադրբեջանցիներին... Ինչպես և սպասվում էր բնածին վախկոտ թուրք-ազերիները սեփական մեղավորությունը չընդունելով և ուրիշի վրա բարդելու նպատակով ադրբեջանաչեչենական հարաբերությունների վատթարացման մեջ սկսեցին մեղադրել ինչ-որ երրորդ ուժերի,որոնց իբրև թե դուր չի գալիս ազերիների և չեչենների միջև եղբայրությունը,այնինչ բոլորը գիտեն,որ չեչեններն այնքան էլ չեն սիրում և եղբայրություն անում ազերի-թուրքերի հետ...Բացի ինչ-որ երրորդ ուժին մեղադրելուց Ադրբեջանի բռնապետ Իլհամ բաբան տարբեր միջոցներ է ձեռք առնում,որպեսզի բարիշի չեչենների հետ...Չեչեն-ադրբեջանական բանակցությունների մեջ ներգրվվածա են ոչ միայն ռուսաստանաբնակ ազերիները,այլև Մոսկվայում Ադրբեջանի դեսպան Փոլադ Բյուլ-բյուլ օղլին... Ադրբեջանաչեչենական հարաբերությունների կարգավորման համար պաշտոնական Բաքուն օգտագործում է իր բոլոր մեդիառեսուրսները...Այս օրերին ալիևյան ԶԼՄ-ները մանրամասն ներկայացնում են չեչենների և ազերի-թուրքերի միջև տեղի ունեցող բանակցային գործընթացը...Գործը հասել է նրան,որ չեչեններին խաղաղասիրություն քարոզելու համար Իլհամ Ալիևը դիմել է Չեչնիայի նախագահ Ռամզան Քադիրովին,ով իր instagram-յան էջում ազերի բլոգերի հետ լուսանկար է հրապարակել,որը հրապարակումից 15 րոպե անց արդեն տեղադրված էր ալիևյան ԶԼՄ-ներում...Ադրբեջանական ԶԼՄ-ները այդ լուսանկարը մեկնաբանում են որպես Քադիրովի մեսիջը չեչեններին,որ վերջիններս վրեժխնդիր չլինեն ադրբեջանցիներից...Չեչեններին համոզելու նպատակով պաշտոնական Բաքում չի վարանում համագործակցել նաև չեչեն ահաբեկիչների հետ,ովքեր ժամանակին պատերազմում էին ՌԴ իշխանությունների դեմ և դաշնակցում Էլչիբեյի հետ... Օրինակ՝ ադրբեջանասիրությամբ է լծվել չեչեն ահաբեկիչների «առողջապահության նախարար»  Սաիդ Իբրահիմովը,ով ևս ինչ-որ սադիչների է այս ամենի հետևում տեսնում... Ադրբեջանաչեչենական հարաբերությունների վատթարացման մեջ «սադրիչների»  ման գալով պաշտոնական Բաքուն ևս մեկ անգամ ապացուցում է,որ տարրական վախկոտ է և փորձում է փախչել պատասխանատվությունից,ինչպես նաև չեմ զարմանա,եթե ալիևյան քարոզիչներն այդ ամենում մեղադրեն հայերին... Սակայն Բաքվում վրիպել են...Չեչեն երիկտասարդ Ալիխանին նվաստացնողներին և այդ ամենը համացանցում հրապարակողներին Մոսկվայի չեչենական համայնքում, ինչպես նաև Գրոզնիում շատ լավ ճանաչում են...Համոզված եմ,որ չեչենները շատ խիստ կպատժեն ազերիներին իրենց համերկրացում նվաստացնելու համար... Հ.Գ.Ադրբեջանական ԶԼՄ-ների կողմից ադրբեջանաչեչենական բախումներին այսքան մեծ քանակությամբ անդրադարձը ապացուցում է,որ Բաքվում սարսափած են չեչենների հետ հարաբերությունների վատթարացումից...» :