Երբ կյանքից արժանապատիվ հեռանալու «ճանապարհը» հարթ չէ. խնդիրներ, որոնք ՀՀ-ում լուծում չեն ստացել. «Փաստ»
«Փաստը» մի շարք մարզերից պարբերաբար ահազանգեր է ստանում դիահերձարանների խնդրի մասին: Մարդիկ բարձրաձայնում են, որ մարզերում դիատար մեքենաների պակաս կա, իսկ շատ դեպքերում ստիպված են լինում անգամ սպասել, մինչ մեկ այլ մարզից մեքենան կհասնի ավելի հեռու գտնվող մի ուրիշ մարզի որևէ գյուղ: Նույնը վերաբերում է պաթանատոմների խնդրին: Երբեմն մեկ պաթանատոմը սպասարկում է մի ամբողջ մարզ՝ դրանից բխող բոլոր բարդություններով:
Այս հիմնահարցը նորություն չէ: Նախկին պաշտոնյաներից մեկը տարիներ առաջ միգուցե ոչ այդքան լավ ձևակերպված դիտարկում արեց և ասաց, որ «մարզերում այս խնդիրը պետք է լուծվի, որ մարդիկ կարողանան կյանքից հեռանան»։ Ձևակերպումը թեև այդքան հաջող չէր, բայց լիովին նկարագրում էր այն իրավիճակը, որը, փաստորեն, մինչ օրս առկա է: Ըստ էության, ասվածը կարելի է տեղավորել կյանքից արժանապատիվ հեռանալու տրամաբանության մեջ՝ հիշելով նաև այն հայտարարությունները, համաձայն որոնց՝ շատ գյուղերում դիահերձումն անգամ տներում են իրականացնում: Դիահերձարանների խնդրից բխող հարցերը շատ են, բայց հաշվի առնելով մեր ստացած ահազանգերի բնույթը՝ առողջապահության ու տարածքային կառավարման և զարգացման նախարարություններից փորձեցինք մի շարք հարցերի պատասխաններ ստանալ: ՏԿԶՆ-ից մեր գրավոր հարցմանն ի պատասխան նշել էին, որ հարցերն իրենց իրավասության տակ չեն:
ԱՆ-ին ուղղված մեր գրավոր հարցման մեջ նախ փորձել էինք հասկանալ բուժհաստատություններին դիահերձարան ունենալու լիցենզիա տրամադրելու սկզբունքների ու պահանջների մասին: Ի պատասխան, նշվել է, որ ՀՀ-ում բժշկական օգնության և սպասարկման լիցենզավորման գործընթացը կարգավորվում է «Լիցենզավորման մասին» ՀՀ օրենքով և նրանից բխող իրավական ակտերով: Բացի այդ, հղում են արել այն որոշումներին, որոնցում սահմանված են լիցենզավորման կարգերը, բժշկական օգնության և սպասարկման համար անհրաժեշտ տեխնիկական և մասնագիտական որակավորման պահանջները:
Նշված որոշումներից մեկում առկա էր դիահերձարանին անհրաժեշտ սարքավորումների և բժշկական գործիքների ցանկը: Նկատենք՝ ցակը կար, բայց հստակ թիվ ներկայացված չէր: Օրինակ, նշված է՝ «դիահերձարանի սեղան` համապատասխան չափերի», բայց չի մասնավորեցվում, թե որոշակի բնակչության թվաքանակի հաշվարկով քանի՞ սեղան է անհրաժեշտ:
Մեր երկրորդ հարցին, թե ինչպե՞ս է հաշվարկվում, թե տվյալ մարզը կամ համայնքը սպասարկող բուժհաստատության դիահերձարանը, դարձյալ ելնելով բնակչության թվից կամ կոմունիկացիոն առանձնահատկություններից, ինչպիսի՞ և ինչքա՞ն շարժական տեխնիկա, քանի՞ աշխատակից պետք է ունենա, ԱՆ-ից պատասխանել են. «Դիահերձարանների կադրային հագեցվածությունը կարգավորվում է ՀՀ կառավարության 2002թ. N 1936-Ն որոշումով, ինչ վերաբերում է դիահերձարանների թողունակությանը, ապա նման ստանդարտներ ՀՀ-ում մշակված և հաստատված չեն»:
Նշենք, որ 2002թ. N 1936-Ն որոշումը կադրային հագեցվածության մասով սահմանում է, որ պետք է լինեն բժիշկներ` համապատասխան հետդիպլոմային կրթության և վերջին 5 տարվա ընթացքում վերապատրաստման առկայության դեպքում, միջին բուժաշխատող, կրտսեր բուժաշխատող: Նկատենք, որ այս պարագայում ևս հստակեցված չէ մասնագետների թիվը: Եվ, փաստորեն, չկան ստանդարտներ նաև այն առումով, թե դիահերձարանն ինչպիսի՞ և ինչքա՞ն շարժական տեխնիկա պետք է ունենա: Հարց է առաջանում նաև, թե միանգամից որքա՞ն դի կարող է ընդունել դիահերձարանը:
ԱՆ-ից հետաքրքվել էինք նաև՝ արդյոք պահանջների մեջ նշվո՞ւմ է, թե մարդու կենսաբանական մահը գրանցվելուց հետո առավելագույնը որքա՞ն ժամանակ հետո պետք է մասնագետները դեպքի վայր հասնեն և ինչպե՞ս պետք է դիահերձում իրականացնեն: Ի պատասխան, հղում է արվել համապատասխան որոշմանն ու նշվել. «Եթե մահը տեղի է ունեցել տանը և առկա են սույն կարգի 5-րդ կետի 2-րդ ենթակետով (երբ անհրաժեշտ է դատաբժշկական փորձաքննությունը կատարել հերձման միջոցով) նախատեսված հիմքերը կամ տանը տեղի ունեցած հանկարծամահության դեպքում, եթե առկա է մահացածի ազգականների կամ մահացածի բնակության վայրի համայնքի ղեկավարի բողոքը, տարածքային ամբուլատոր-պոլիկլինիկական բժշկական հաստատությունը պարտավոր է արձանագրել մահվան փաստը և շտապօգնության դիակային բրիգադի միջոցով կազմակերպել դիակի տեղափոխումն ու հերձումը՝ սույն կարգին համապատասխան»:
Պատասխանում նաև հավելել են, որ հերձումը կազմակերպվում է մահվանը հաջորդող 24 ժամվա, իսկ շուրջծննդյան (պերինատալ) մահացության դեպքում՝ 12 ժամվա ընթացքում, բնական լուսավորության պայմաններում:
Նախարարությանն ուղղված մեր հարցման միջոցով խնդրել էինք պարզաբանել նաև, թե նշված ծառայությունները մատուցող կազմակերպությունը սպասարկումն իրականացնում է վճարովի՞ հիմունքներով, թե՞ այն պետպատվերի շրջանակներում է գործում: Ի պատասխան՝ հղում է արվել 2013թ. առողջապահության նախարարի հրամանին, որով սահմանված է պետպատվերով հիվանդանոցային և տնային մահերի ախտաբանաանատոմիական հերձումների իրականացման կարգը և շահառուների շրջանակը. «Մնացած դեպքերում բժշկական կազմակերպությունները ախտաբանաանատոմիական հերձումներն իրականացնում են վճարովի հիմունքներով»,-հավելել են ԱՆ-ից:
Նախարարությունից հղում են արել համապատասխան որոշումներին ու մանրամասն ներկայացրել պետպատվերով ախտաբանաանատոմիական հերձումների իրականացման չափորոշիչը: Ընդգծվել է, որ շտապ բժշկական օգնության կայանը պետության կողմից երաշխավորված անվճար բժշկական օգնության և սպասարկման շրջանակներում իրականացնում է դիակների տեղափոխություն իրավապահ մարմինների կողմից գրավոր տրված կանչով` հայտնաբերած դիակների տեղափոխման նպատակով:
Հղում անելով մեկ այլ որոշման՝ մանրամասն ներկայացրել են ծառայության՝ պետպատվերով իրականացման չափորոշիչները, որոնց մի մասը ներկայացնում ենք ստորև.
«1. հիվանդանոցային և բնակչության սոցիալական պաշտպանության հաստատություններում (տուն-ինտերնատներում և մանկատներում) մահերի դեպքում` ՀՀ ԱՆ կողմից լիցենզավորված հիվանդանոցային բժշկական կազմակերպությունների դիահերձարաններում` բացառությամբ Շիրակի մարզի, որտեղ ախտաբանաանատոմիական հերձումները իրականացվում են «Գյումրու պաթոլոգոանատոմիական լաբորատորիա» ՓԲԸ-ում: 2. տնային մահերի դեպքում. ա) մարզերում` ՀՀ ԱՆ-ի կողմից լիցենզավորված` ըստ վարչական տարածքների գտնվող հիվանդանոցային բժշկական կազմակերպությունների դիահերձարաններում` բացառությամբ սույն ենթակետի բ) պարբերության, բ. Շիրակի մարզում` «Գյումրու պաթոլոգոանատոմիական լաբորատորիա» ՓԲԸ-ում, գ. Երևանում` ԱՆ-ի կողմից լիցենզավորված` ըստ վարչական շրջանների կցված հիվանդանոցների դիահերձարաններում` սույն չափորոշչի հավելված 3-ով նախատեսված ցանկին համապատասխան»:
Ներկայացված վերոնշյալ որոշման 5-րդ կետի համաձայն, հիվանդանոցային մահերի դեպքերում դիակների ախտաբանաանատոմիական հերձումների և ախտաբանաանատոմիական հերձման նյութի հիստոլոգիական հետազոտությունների հետ կապված ֆինանսական ծախսերը փոխհատուցվում են ԱՆ-ի կողմից` տվյալ բաժանմունքում մեկ պացիենտի բուժման համար պետության կողմից հատկացվող ֆինանսական միջոցների հաշվին: 6-րդ կետի համաձայն էլ տնային պայմաններում սոցիալապես անապահով և առանձին (հատուկ) խմբերի ցանկում ընդգրկված անձանց մահվան դեպքում դիակների ախտաբանաանատոմիական հերձումների և ախտաբանաանատոմիական հերձման նյութի հիստոլոգիական հետազոտությունների հետ կապված ծախսերը փոխհատուցվում են ԱՆ-ի կողմից՝ առողջապահության նախարարի կողմից հաստատված միջինացված գներին համապատասխան: Իսկ 7-րդ կետի համաձայն՝ Շիրակի մարզում հերձումների դիմաց ֆինանսական փոխհատուցումը իրականացվում է մարզի բժշկական կազմակերպությունների կողմից` համաձայն այդ բժշկական կազմակերպությունների և «Գյումրու պաթոլոգոանատոմիական լաբորատորիա» ՓԲԸ-ի միջև կնքված պայմանագրի՝ առողջապահության նախարարի կողմից հաստատված միջինացված գներին համապատասխան:
Նշենք, որ 2013 թ. հուլիսի 16-ի թիվ 36-Ն հրամանի համաձայն, սահմանված են Երևան քաղաքում տնային պայմաններում մահվան դեպքում ըստ վարչական տարածքների ախտաբանաանատոմիական հերձումներն իրականացնող բժշկական կազմակերպությունների ցանկը: Մարզերի վերաբերյալ նման ցանկ, համենայն դեպս, մեր ուսումնասիրությամբ, չենք տեսել:
ԱՆ-ն ուղղված հարցման վերջում փորձել էինք պարզել, թե որ կառույցն է իրավասու վերահսկողություն իրականացնել նշված ծառայություններ մատուցող հաստատությունների աշխատանքը, տրված լիցենզիայի պահանջները կատարել-չկատարելը: ԱՆ-ից նշել էին, որ վերահսկողությունն իրականացնում է ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմինը:
Առողջապահության նախարարությանն ուղղված մեր հարցերին մանրամասն ու սպառիչ պատասխաններ էին տրվել: Այդուհանդերձ, նույն պատասխաններից բխող մի շարք ստանդարտների բացակայությունը թույլ է տալիս եզրակացնել, որ տվյալ ծառայության առումով որոշակի բացեր կան, որոնք լուրջ ուսումնասիրության ու կարգավորման անհրաժեշտություն ունեն:
ԶՊՄԿ-ն ժողովրդի կողքին՝ ներդրումներ առողջապահության և բնապահպանության ոլորտումԽնդիրը ոչ թե պատերազմի և խաղաղության մեջ է, այլ խաղաղությունը ապահովելու միջոցների․ Ավետիք ՉալաբյանԵպիսկոպոսները կհավաքվեն Ավստրիայում՝ ի հեճուկս Փաշինյանի Անողնաշարության մաստեր-կլաս Հանրային հեռուստատեսությունից Փաշինյանը վերջնականապես յուրացրեց Սահմանադրական դատարանը Տարեցների համար հանրային տրանսպորտը պետք է լինի անվճար. Հ. ԿամենդատյանՔՊ խմբակի ընտրության արդյունքում տաս համար ստացած անձը տապալել է աշխատանքային պայմանագրերի էլեկտրոնային կնքման գործընթացը. Հրայր Կամենդատյան2018-ից հետո ժողովրդի մոտ կեղծ դրական սպասումներ առաջացան, որ վարկերի տոկոսներ, տույժեր, տուգանքներ, բոլորը պետությունն է մարելու. Նաիրի Սարգսյան Նույնիսկ սոցիալական խնդիրները բավարար են, որ ժողովուրդն այս անգամ չընտրի Փաշինյանին. Աննա Կոստանյան Իշխող ուժի ընդունած օրենքը հենց «ՀայաՔվե»-ի դեմ է․ Ատոմ Մխիթարյան.Մարդիկ պետք է հասկանան, որ իրենց ընտրությունն է որոշելու երկրի և իրենց վաղվա օրը․ Արմեն Մանվելյան Մարդիկ մոտեցել ինձ շնորհակալություն են հայտնել. Մեսրոպ Մեսրոպյան2025 թվականին ՀԾԿՀ-ն սպառողների կողմից ստացել է 3460 դիմում-բողոք, հանձնաժողովի կարգավորման դաշտում գործող ընկերությունները բյուջե են փոխանցել 10.3 մլրդ դրամ. Մեսրոպ Մեսրոպյան Էլեկտրաէներգիայի և բնական գազի սակագները անփոփոխ են մնացել. ՀԾԿՀ նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանը հերքո՞ւմ է Գևորգ Պապոյանին. վարկերը կապ չունեն սակագնի հետ «Զանգեզուրի միջանցքը»/TRIPP-ը բարենպաստ հնարավորություններ է ստեղծում Կասպյան/Կենտրոնական Ասիայի և Բալկանյան տարածաշրջանների միջև կապը ամրապնդելու համար. Հաջիև Հօգուտ ՀՀ-ի՝ կբռնագանձվի 1 միլիոն 600 հազար դոլարին համարժեք դրամ․ դատախազություն Իմ մենամարտը Իլիա Թոփուրիայի հետ անխուսափելի է․ Արման Ծառուկյան Հնարավո՞ր է արդյոք 100% անվճար բարձրագույն կրթություն ունենալ և ո՞րն է պետության դերը«ՀայաՔվեն» քաղաքական հայտ է ներկայացնում և կմասնակցի ԱԺ ընտրություններին«Հայրենիք» կուսակցության հերթական տարածքային գրասենյակը հանդիսավորությամբ բացվեց Սպիտակում Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը «Իզմիրլյան» ԲԿ-ից դուրս կգրվի վաղը ՀՀ իշխանության համար գերիների հարցը կարևոր չէ, Վենսի այցի շրջանակներում հարցը շրջանցեցին. Տիգրան Աբրահամյան 2026-ին արևային էներգիայի պահանջարկի նոր շարժիչ ուժ է դառնալու արհեստական բանականությունը ԱՄՆ-Իրան-Հարավային Կովկաս. Ուժերի նոր վերադասավորումը և ռազմավարական դինամիկան․ Թեհրանի «Ալիք» օրաթերթի խմբագիր ՀԾԿՀ նախագահ Մեսրոպ Մեսրոպյանի մամուլի ասուլիսը. ՈՒՂԻՂ (տեսանյութ) Վարչախումբը հիմա թշնամանքի, ատելության սլաքը ուղղել է դեպի Կաթողիկոսը. Մենուա Սողոմոնյան«Մայր Հայաստան»-ը ներկայացրեց իր պայքարի ձևաչափը Իշխանությունը ոչ պաշտոնապես սկսել է քարոզարշավը՝ վարչական ռեսուրսներն օգտագործելով․ Աննա ԿոստանյանՄեր տարածաշրջանում խաղաղություն կարող է հաստատել միայն ռուսական անվտանգության ճարտարապետությունը. Մհեր ԱվետիսյանԱյժմ եկել է հաջորդ քայլն անելու ժամանակը. Ավետիք ՉալաբյանՊարտադիր կանխարգելիչ ստուգումը պետք է լինի համընդհանուր. Հրայր ԿամենդատյանՔրեական գործ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի դեմ. քաղաքական և հասարակական արձագանքները Երրորդ ժամկետի հավակնություն. Նարեկ Կարապետյանը՝ Փաշինյանի քաղաքական պատասխանատվության մասին «Մայր Հայաստանն» ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու է «Առաջարկ Հայաստանին» ծրագրով` ԲՀԿ-ի հետ. ԹևանյանԱմենայն Հայոց Կաթողիկոսի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցած անձինք արդյո՞ք չեն մտածում այն մասին, թե ինչ մեղքի տակ են մտնում․ Հրայր ԻգնատյանՆոր խաղ է սկսվել. կտեսնեք հիմա մենք ինչ ենք անելու. Էդմոն ՄարուքյանԱրևմուտքը Հայաստանն օգտագործում է որպես աշխարհաքաղաքական պայքարի գործիք․ ԳալուզինՄեր Սուրբ Եկեղեցին անպարտելի է, քանզի մշտապես սատանային հաղթել է Քրիստոսով. Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմՁեռքով սրտիկ ցույց տալու փոխարեն մենք առաջարկում ենք իրատեսական ծրագրեր, որոնք կոնկրետ խնդիրներ են լուծելու. Ուժեղ ՀայաստանԻնչու Մբապեն չմասնակցեց երեկվա խաղին և երբ կվերադառնա․ Արբելոան մանրամասնել է Ալիևի առջև Փաշինյանի նվաստացումից հետո եկել է հզոր առաջնորդության ժամանակը․ «Ուժեղ Հայաստան» (տեսանյութ) Փրկարարներն արգելափակումից դուրս են բերել 243 տրանսպորտային միջոց և օգնություն ցուցաբերել 379 քաղաքացուԴանիայի վարչապետը մերժել է Գրենլանդիան ԱՄՆ-ին վաճառելու գաղափարը Օբաման առաջին անգամ արձագանքել է Թրամփի էջում իրեն կապիկի հետ համեմատելուն Ազատության պողոտայում բախվել են «Mazda 6»-ն ու «Nissan Pathfinder»-ը, վերջինն էլ մխրճվել է կրպակի մեջԶելենսկու հայտարարությունները վաղուց դարձել են հիվանդ մարդու զառшնցանք․ ԶախարովաԻնչո՞ւ Սամվել Կարապետյանն այստեղ չէ, նրա հանցանքը Աստծու և Քրիստոսի պաշտպանը լինելն է․ Ռոբերտ Ամստերդամ (տեսանյութ) Ո՞վ կներկայացնի Հայաստանը «Եվրատեսիլ 2026»-ին. ամենից հաճախ շոշափվող անունները «Ռեալը» խոշոր հաշվով հաղթեց «Ռեալ Սոսյեդադին», Վինիսիուսը դուբլ ձևակերպեց