ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետը կշարունակի ղեկավարել Գագիկ Ղազինյանը
Երևանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի գիտխորհրդի նիստում ապրիլի 8-ին, 39 կողմ և 1 անվավեր ձայների հարաբերակցությամբ ֆակուլտետի դեկան է ընտրվել Գագիկ Ղազինյանը: Այս մասին տեղեկացրին Երևանի պետական համալսարանից։
Հաղորդագրության մեջ նշված է. «Իրավագիտության ֆակուլտետի գիտխորհրդի նիստին, բացի անդամներից, ներկա էին նաև ԵՊՀ գիտական քաղաքականության և միջազգային համագործակցության գծով պրոռեկտոր Արսեն Բաբաջանյանը, պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ, ուսանողներ
Կանոնակարգի համաձայն՝ ֆակուլտետի գիտխորհրդի անդամները նախևառաջ ընտրեցին նիստը նախագահող, որի պարտականութնուններն ստանձնեց Քաղաքացիական իրավունքի ամբիոնի պատվավոր վարիչ Տարիել Բարսեղյանը:
Նա տեղեկացրեց, որ սահմանված ժամկետում ֆակուլտետի բոլոր ամբիոններում քննարկել են դեկան առաջադրելու հարցը. «Բոլոր ամբիոնները, բացի ֆակուլտետի գործող դեկան Գագիկ Ղազինյանից, այլ թեկնածություն չեն առաջադրել: Այսօր մենք ունենք մեկ թեկնածու»:
Գագիկ Ղազինյանը, ներկայացնելով ֆակուլտետի առաջիկա հինգ տարիների զարգացման ծրագիրը, փաստեց, որ կրթության որակի բարելավման, այն ուսանողների և պրոֆեսորադասախոսական կազմի համար առավել գրավիչ դարձնելու նպատակով նախանշվում են կրթության ստացման և տրամադրման միջավայրի բարելավում, դասախոսի գիտամանկավարժական գործունեության խթանում, ուսանողի համար ուսումնառության գործընթացի գրավչության և արդյունավետության բարձրացում, կրթության մատուցման ձևի և բովանդակության բարեփոխում, ինչպես նաև ֆակուլտետի հնարավորությունների ընդարձակում:
«Ներկայացված ուղղություններից յուրաքանչյուրը բազմաշերտ է, սակայն յուրաքանչյուր միջոցառում միտված է ֆակուլտետում աշխատանքի և ուսումնառության գործընթացի գրավչության բարձրացմանը, կրթության և գիտական գործունեության որակական բարելավմանը, ֆակուլտետի ճանաչմանն ու միջազգայնացմանը»,- իր ելույթի ընթացքում ասաց Գագիկ Ղազինյանը:
Դեկանը նշեց, որ ըստ զարգացման ծրագրի՝ կրթության ստացման և տրամադրման միջավայրի բարելավման համար իրականացվելու են լսարանների ձևափոխում և տեխնիկական հագեցվածության ապահովում, մասնագիտական գրադարանի բարելավում, ծանուցման ճկուն համակարգերի ներդրում և այլն:
Գագիկ Ղազինյանը փաստեց, որ դասախոսի գիտամանկավարժական գործունեության խթանման համար իրագործվելու են դասախոսների համար մրցակցության կառուցակարգերի ներդրում, դասավանդման գործընթացում պրակտիկ աշխատողների ներգրավում, դասախոսի լսարանային և արտալսարանային ծանրաբեռնվածության նվազեցում, նրանց օգնականների ինստիտուտի ներդրում, պրոֆեսորադասախոսական կազմի վերապատրաստում և այլն:
Ուսանողի համար ուսումնառության գործընթացի գրավչության և արդյունավետության բարձրացման համար էլ, Գագիկ Ղազինյանի հավաստմամբ, նախատեսվում են ուսանողին կրթական միջավայրում ադապտացնելու և ճիշտ կողմնորոշելու կառուցակարգերի մշակում, իրավաբանական քոլեջի ստեղծում, ուսանողների պրակտիկայի կազմակերպման արդյունավետության բարձրացում, շրջանավարտների աշխատանքի տեղավորման աջակցություն և այլն:
Ֆակուլտետի զարգացման ծրագրի ներկայացումից հետո պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչները հանդես եկան ելույթներով և նշեցին, որ Գագիկ Ղազինյանը  միանշանական արժանի է ընտրվելու և հետագա 5 տարիներին ևս իրագործելու ֆակուլտետի ղեկավարումը:
Այնուհետև Իրավագիտության ֆակուլտետի գիտխորհրդի անդամների փակ, գաղտնի քվեարկության արդյունքում 39 կողմ և 1 անվավեր ձայների հարաբերակցությամբ ֆակուլտետի դեկան ընտրվեց Գագիկ Ղազինյանը»:
Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանը «Իզմիրլյան» ԲԿ-ից դուրս կգրվի վաղը ՀՀ իշխանության համար գերիների հարցը կարևոր չէ, Վենսի այցի շրջանակներում հարցը շրջանցեցին. Տիգրան Աբրահամյան 2026-ին արևային էներգիայի պահանջարկի նոր շարժիչ ուժ է դառնալու արհեստական բանականությունը ԱՄՆ-Իրան-Հարավային Կովկաս. Ուժերի նոր վերադասավորումը և ռազմավարական դինամիկան․ Թեհրանի «Ալիք» օրաթերթի խմբագիր Վարչախումբը հիմա թշնամանքի, ատելության սլաքը ուղղել է դեպի Կաթողիկոսը. Մենուա Սողոմոնյան«Մայր Հայաստան»-ը ներկայացրեց իր պայքարի ձևաչափը Իշխանությունը ոչ պաշտոնապես սկսել է քարոզարշավը՝ վարչական ռեսուրսներն օգտագործելով․ Աննա ԿոստանյանՄեր տարածաշրջանում խաղաղություն կարող է հաստատել միայն ռուսական անվտանգության ճարտարապետությունը. Մհեր ԱվետիսյանԱյժմ եկել է հաջորդ քայլն անելու ժամանակը. Ավետիք ՉալաբյանՊարտադիր կանխարգելիչ ստուգումը պետք է լինի համընդհանուր. Հրայր ԿամենդատյանՔրեական գործ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի դեմ. քաղաքական և հասարակական արձագանքները Երրորդ ժամկետի հավակնություն. Նարեկ Կարապետյանը՝ Փաշինյանի քաղաքական պատասխանատվության մասին «Մայր Հայաստանն» ԱԺ ընտրություններին մասնակցելու է «Առաջարկ Հայաստանին» ծրագրով` ԲՀԿ-ի հետ. ԹևանյանԱմենայն Հայոց Կաթողիկոսի նկատմամբ քրեական հետապնդում հարուցած անձինք արդյո՞ք չեն մտածում այն մասին, թե ինչ մեղքի տակ են մտնում․ Հրայր ԻգնատյանՆոր խաղ է սկսվել. կտեսնեք հիմա մենք ինչ ենք անելու. Էդմոն ՄարուքյանԱրևմուտքը Հայաստանն օգտագործում է որպես աշխարհաքաղաքական պայքարի գործիք․ ԳալուզինՄեր Սուրբ Եկեղեցին անպարտելի է, քանզի մշտապես սատանային հաղթել է Քրիստոսով. Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի հայոց թեմՁեռքով սրտիկ ցույց տալու փոխարեն մենք առաջարկում ենք իրատեսական ծրագրեր, որոնք կոնկրետ խնդիրներ են լուծելու. Ուժեղ ՀայաստանԻնչու Մբապեն չմասնակցեց երեկվա խաղին և երբ կվերադառնա․ Արբելոան մանրամասնել է Ալիևի առջև Փաշինյանի նվաստացումից հետո եկել է հզոր առաջնորդության ժամանակը․ «Ուժեղ Հայաստան» (տեսանյութ) Փրկարարներն արգելափակումից դուրս են բերել 243 տրանսպորտային միջոց և օգնություն ցուցաբերել 379 քաղաքացուԴանիայի վարչապետը մերժել է Գրենլանդիան ԱՄՆ-ին վաճառելու գաղափարը Օբաման առաջին անգամ արձագանքել է Թրամփի էջում իրեն կապիկի հետ համեմատելուն Ազատության պողոտայում բախվել են «Mazda 6»-ն ու «Nissan Pathfinder»-ը, վերջինն էլ մխրճվել է կրպակի մեջԶելենսկու հայտարարությունները վաղուց դարձել են հիվանդ մարդու զառшնցանք․ ԶախարովաԻնչո՞ւ Սամվել Կարապետյանն այստեղ չէ, նրա հանցանքը Աստծու և Քրիստոսի պաշտպանը լինելն է․ Ռոբերտ Ամստերդամ (տեսանյութ) Ո՞վ կներկայացնի Հայաստանը «Եվրատեսիլ 2026»-ին. ամենից հաճախ շոշափվող անունները «Ռեալը» խոշոր հաշվով հաղթեց «Ռեալ Սոսյեդադին», Վինիսիուսը դուբլ ձևակերպեց Եղեգնաձորում բшխվել են «Opel»-ը և «Toyota»-ն․ կա վիրшվոր Հորոսկոպ. Տարվա առաջին խավարումը, որը նշանավորում է նոր փուլի սկիզբը Մի փոքրիկ հողակտոր, և ամբողջ Միացյալ Նահանգներն ու Եվրոպան ամբողջությամբ կապահովվեն արևային էներգիայով Կարապետյան ընտանիքը` քաղցկեղ ունեցող երեխաների կողքինԱյս մարդը վերջին ութ տարվա ընթացքում ինչ ուզել է, ստացել է Փաշինյանից։ Կա՞ կասկած, որ Փաշինյանի կառավարությունը, եթե վերընտրվի, սա էլ չի ստանա. Նարեկ Կարապետյան Պուտինի վարքագիծը նման է խելագարության․ Ռյուտե Ուկրաինայում չկա մի էլեկտրակայան, որը չի տnւժել ռուսական հարձակnւմներից․ Զելենսկի Մենք չենք կարող մեզ թույլ տալ ավելի շատ չծախսել պաշտպանության վրա․ ֆոն դեր Լայեն Հաղթում է անզուսպը, հախուռնը, խելագարը. Կաթողիկոսի դեմ քրեական գործ է հարուցվել, ի՞նչ անել․ Էդմոն Մարուքյան Իջևան-Սևան-Երևան ճանապարհին մեքենաներ են բախվել․ կա տուժած Մայր Աթոռը՝ Գարեգին Երկրորդի նկատմամբ քրեական հետապնդման մասին Ռոբերտ Լևանդովսկու ծառայություններով հետաքրքրված է հինգ ակումբ Ինչպիսի՞ Վալենտին եք դուք՝ ըստ ձեր կենդանակերպի նշանի Ուկրաինայի ԶՈւ-ն հրթիռային հարված է հասցրել Բելգորոդին. կա երկու զոհ Զելենսկին «պետք է շարժվի» հակամшրտության կարգավորման ուղղությամբ, հակառակ դեպքում նա կարող է բաց թողնել կարգավորման «մեծ հնարավորությունը»․ ԹրամփԱրվեստ՝ պոդիումի վրա. Ուես Գորդոնը կին-մուսաներին վերածում է պայծառ հերոսուհիների՝ Carolina Herrera-ի նոր հավաքածուի համարՊատերшզմը կավարտվի, երբ Ռուսաստանը տնտեսապես կամ ռազմшկան առումով nւժասպառ կլինի․ ՄերցԱյսօր տեղի ունեցավ աննախադեպ մի բան` քրեական հետապնդում հարուցվեց Ամենայն Հայոց Հայրապետի դեմ․ Նարեկ ԿարապետյանՇիրակի քրեական ոստիկանները բացահայտել են բնակարանային գnղության երկու դեպքԱռգրավվել է հալյուցինոգեն սնկերով հարյուր փաթեթՔաղաքականություն ենք մտնում՝ հայակենտրոն ու բազմավեկտոր ուղեգիծ ձևավորելու համար․ Ավետիք ՉալաբյանՄենք վճռականորեն կիրառելու ենք Սահմանադրությամբ և օրենքներով ամրագրված ողջ գործիքակազմը ունենալու համար ՈՒԺԵՂ ՀԱՅԱՍՏԱՆ. Արթուր Դանիելյան