Ա. Զեյնալյանի կարծիքով Եվրոպական դատարանում քննվող գործերին պետք է որպես գիտա-գործնական վեճերի վերաբերվել
ՀՀ արդարադատության նախարարը կոչ է անում հարգանքով վերաբերվել ո՛չ միայն Մարդու իրավուքների եվրոպական դատարանի, այլև հակառակորդի հանդեպ, նույնիսկ այն դեպքերում, երբ միջազգային ատյանում Հայաստանը պարտություն է կրում: Խոսքն այս դեպքում իրավապաշտպանների խմբի կողմից Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան ներկայացրած մի շարք գանգատների մասին է, որը վերաբերում է 2016 թվականի ապրիլի 2-ից 5-ը ղարաբաղաադրբեջանական սահմանին Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման հետևանքով սկսված մարտական գործողությունների ժամանակ, ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից Արցախի բնակչության և զինծառայողների իրավունքների խախտումներին:
Այն ժամանակ ներկայիս արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանը ներգրավված է այդ խմբում, ով պետք է որ նաև նախանձախնդրություն ունենար իրենց աշխատանքային խմբի կողմից ՄԻԵԴ ներկայացված գործերը ոչ թե մերժվեն, այլ՝ դրական ավարտ ունենան:
Հիմա, սակայն, երբ նա արդեն այդ խմբի անդամ չէ, կարծես թե այնքան էլ չի հետաքրքրվում այդ գործերի ճակատագրով, ինչը նախարարը մեկնաբանում է նրանով, որ ինքը հիմա նախարարի պաշտոն է զբաղեցնում և ի պաշտոնե չի կարող այդ գործերով զբաղվել:
«Եվրոպական դատարանում վեճը պետք է գնահատել որպես գիտա-գործնական վեճ և ոչ թե ճակատամարտում հաղթելու կամ պարտվելու: Եվ ընդհանրապես պետք է հարգալից վերաբերվել ինչպես անկողմնակալ, անաչառ ատյանի նկատմամբ, այլև հակառակորդի, մրցակցի նկատմամբ, ով պետք է շանս ունենա նաև հաղթանակի: Մենք այս պայամաններում մղված պայքարն ենք համարում արժանապատիվ և պետք է նաև հարգել այդ ատյանում պարտվելու հավանականությունը: Յուրաքանչյուր պրոցոս չպետք է դիտարկել, որպես մեկ պրոցեսի նախաձեռնություն, մեկ հաղթանակ: Սա պետք է դուրս գա մեր վարքագծից»,- ասել է Ա. Զեյնալյանը:
Պատասխանելով լրագրողի հարցին, թե ինչու է ՄԻԵԴ-ը մերժել որոշ գործեր, որոնք ակնհայտ չպետք է մերժվեին, նախարարնը նշել է, որ այդ գործերով ապացուցողական բազան Հայաստանը ներկայացնող խմբի համոզմամբ եղել է բավարար, բայց, փաստորեն, ՄԻԵԴ-ը ապացուցողական բազայի որոշակի շեմ է սահմանած եղել, ինչի պատճառով էլ հայցերը մերժվել են:
Ինչպես հայտնի է, Այդ գանգատները ներկայացվել են ԼՂՀ պաշտպանության բանակի 22 զինծառայողների ընտանիքի անդամների անունից (62 դիմումատուներ), 02.04.2016թ Թալիշ գյուղում իրենց տանը սպանված Խալափյան ընտանիքի տարեց երեք անդամների մերձավոր ազգականների անունից (3 դիմումատուներ), 02.05.2016թ մարտական գործողությունների հետևանքով տուժած և պոտենցիալ տուժող հանդիսացող 693 քաղաքացիական անձանց անունից (Թալիշգյուղից՝ 133, Մատաղիս գյուղից՝ 133, Մարտակերտ քաղաքից՝ 132, Ճարտար քաղաքի Ներքին Ճարտար թաղամասից՝ 229, Մարտունի քաղաքից՝ 13 և Ասկերանի շրջանի բնակավայրերից՝ 37 անձ), 3 գանգատ ներկայացվել է չորսական անչափահասների անունից (զոհված աշակերտ եւ այլոք)՝ Ճարտար, Մատաղիս եւ Թալիշ բնակավայրերից, և Հայ Առաքելյայց Սուրբ Եկեղեցու Արցախի թեմի անունից՝ Թալիշ գյուղի եկեղեցու մատուռի հրետակոծման համար: Ընդհանուր առմամբ, խոսքը մոտ 700 դիմումի մասին է, բայց, փաստորեն, Հայաստանի կողմից ներկայացված դիմումներից «Խուդունցը`  ընդդեմ Ադրբեջանի» գործը համարվել է անընդունելի և մերժվել է։