«Լիդիանի» և Ամուլսարի թնջուկը չի հանգուցալուծվում. դատական վճիռը կողմերը տարբեր կերպ են մեկնաբանում. «Փաստ»
ՀՀ վարչական դատարանը բավարարել է «Լիդիան Արմենիայի» հայցն ընդդեմ ոստիկանության: Այս մասին տեղեկանում ենք «Դատալեքս» դատական տեղեկատվական համակարգից: Մասնավորապես, դատարանը՝ դատավոր Արթուր Ավագյանի նախագահությամբ, վճռել է բավարարել «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ի հայցն ընդդեմ ոստիկանության Վայոց ձորի մարզային վարչության Ջերմուկի բաժնի: Դատարանի վճռում բառացիորեն ասվում է.
«1. «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ի հայցն ընդդեմ Ոստիկանության (ի դեմս Ոստիկանության Վայոց ձորի մարզային վարչության Ջերմուկի բաժնի) բավարարել. պարտավորեցնել ոստիկանությանը վերացնելու հայցվորին սեփականության իրավունքով պատկանող 39.740911, 45.609243 և 39.734013, 45.608475 կոորդինատներով անշարժ գույքերի տարածք կատարված ներխուժումները:
2. Ոստիկանությունից հօգուտ «Լիդիան Արմենիա» ՓԲԸ-ի բռնագանձել 4.000 ՀՀ դրամ՝ որպես հայցադիմումի համար նախապես վճարված պետական տուրքի գումար:
3. Սույն վճիռն օրինական ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից մեկ ամիս հետո և կարող է բողոքարկվել ՀՀ վերաքննիչ վարչական դատարան՝ մինչև այդ ակտի օրինական ուժի մեջ մտնելու համար սահմանված ժամկետը»:
«Լիդիան Արմենիա» ընկերությունը, արձագանքելով վարչական դատարանի կայացրած որոշմանը, իր տարածած պաշտոնական հաղորդագրության մեջ նշել է. «ՀՀ վարչական դատարանը որոշում է կայացրել հօգուտ «Լիդիանի»՝ պարտավորեցնելու ոստիկանությանը վերացնել ներխուժումը և հեռացնել անձանց ու նրանց գույքը ընկերությանը պատկանող տարածքից՝ ապահովելով «Լիդիանի» ազատ մուտքը Ամուլսարի տարածք: 2018 թվականի սեպտեմբերի 20ին «Լիդիանը» հայց էր ներկայացրել ՀՀ վարչական դատարան՝ պահանջելով պարտավորեցնել ոստիկանությանը կիրառել օրենքի պահանջը և հեռացնել ընկերության տարածք ներխուժած ցուցարարներին, որոնք արգելափակել են ընկերության մուտքը դեպի Ամուլսար: Ընկերությունը բողոքել էր ոստիկանության կայացրած որոշման դեմ, որով ոստիկանությունը հիմնավոր չէր համարել ցուցարարների, նրանց մեքենաների, վրանների և տնակների հեռացման և դեպի Ամուլսարի տարածք Լիդիանի ազատ մուտքն ապահովելու՝ Լիդիանի պահանջը: Ապրիլի 10-ին դատարանը արձանագրել է, որ հավաքների անցկացման իրավունքի իրացումը բացարձակ բնույթ չի կրում և չի կարող իրացվել ցանկացած վայրում, տվյալ դեպքում՝ մասնավոր սեփականություն հանդիսացող տարածքում՝ առանց օրինական տիրապետողի համաձայնության առկայության։ Ոստիկանությանը հանձնարարվել է հեռացնել ներխուժած անձանց և նրանց գույքը ընկերության տարածքից»:
Հայկական բնապահպանական ճակատը դատական վճռի և «Լիդիան Ինթերնեյշնլ» ընկերության պարզաբանումներից հետո ևս հաղորդագրություն տարածեց՝ նշելով, որ «Լիդիանը», իրենց խոսքերով, «ապակողմնորոշում է հանրությանը»: «Դատարանի վճռում ընդհանրապես ոչ մի հիշատակում չկա դեպի Ամուլսար տանող ճանապարհները բացելու և Լիդիանի ազատ մուտքն ապահովելու մասին, ինչպես որ փորձել է ներկայացնել «Լիդիանը»: Բացի այդ, այս վճիռը դեռևս նույնիսկ ուժի մեջ չի մտել, այլ ուժի մեջ է մտնում հրապարակման պահից մեկ ամիս անց, այն էլ միայն այն դեպքում, եթե ոստիկանությունը չբողոքարկի այն ՀՀ վերաքննիչ վարչական դատարանում», - ասվում է «Հայկական բնապահպանական ճակատի» տարածած հաղորդագրության մեջ:
Ջերմուկ համայնքի բնակիչ Վազգեն Գալստյանը «Փաստի» հետ զրույցում նշում է, որ «Լիդիանը» դատարանի վճիռն այլ կերպ է մեկնաբանում:
«Դատարանը որոշում է կայացրել այդ տարածքներում ճանապարհի վրա մեր տեղադրած գույքի, բայց ոչ մարդկանց վերաբերյալ: Դատարանի որոշումը վերաբերում է այն գույքին, տնակներին, որոնք մենք ձմռանը տեղադրել էինք ցրտից պաշտպանվելու համար: Որոշումը բացառապես դրան է վերաբերում: Իսկ «Լիդիանը» տարածել է տեղեկատվություն, որ դատարանը ոստիկանությանը պարտավորեցրել է գալ, մարդկանց հավաքել, տանել, ազատել տարածքը, ապահովել անարգել մուտք և այլն, և այլն:
Իրավաբանական գիտելիքներ պետք չէ ունենալ հասկանալու համար, որ դեռ մեկ ամիս պետք է մինչ դատարանի որոշումն ուժի մեջ կմտնի: Ի վերջո, այս մեկ ամսվա ընթացքում ոստիկանությունը կարող է բողոքարկել այս որոշումը: Իրականում դատարանի որոշում էլ փաստորեն չկա», - ասում է Ջերմուկ համայնքի բնակիչը: Մեր այն դիտարկմանը, թե այս դեպքում ի՞նչ նպատակ ունի «Լիդիանը»՝ դատական վճիռը նման կերպ մեկնաբանելով, Գալստյանը նշում է. «Ընկերությունը խնդիր ունի իր ներդրողներին ապակողմնորոշելու, որովհետև դրա միջոցով ինքը եկամուտներ և ֆինանսական հոսքեր է ստանում: «Լիդիանն» այս պահին շատ մեծ կարիք ունի լրացուցիչ ֆինանսական հոսքեր ներգրավելու: Լայն թափով ապատեղեկատվություն է տարածում, և դա ազդում է նրա վրա, որ իր բաժնետոմսերի գինը սկսում է բարձրանալ: Ձմռանը, երբ մենք՝ Ջերմուկի բնակիչներս, թույլատրեցինք, որ իրենք ձմեռացման աշխատանքներ իրականացնեն, մասնավորապես՝ իրենց տեխնիկայի մեծ մասը սարի վրա էր և որպեսզի ձմռանը չսառցակալեր և չփչանար, թույլ տվեցինք բարձրանալ և վերևից իջեցնել, իրենք դա ներկայացրեցին այնպես, որ գարնանը պատրաստվում են շինարարական աշխատանքների և շուտով կսկսեն նորից աշխատել: Սրա հաշվին բաժնետոմսերի գինը բարձրացավ: Հիմա գուցե որոշեցին նույն կերպ օգտագործել դատարանի այս վճիռը», եզրափակում է Վազգեն Գալստյանը: