«Եթե կինը կարողանում է լավ ընտանիք ղեկավարել, ուրեմն կարող է նաև օժանդակել երկրի կայացմանը»
Թեև վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կարծում է, որ մեր երկիրը կանացի խնամքի կարիք ունի, բայց խոստովանենք, որ, կանանց կարծիքով, կնոջ խնամքի հետքն ամենուր է: Եվ եթե այն չլիներ, ապա շատ հարցեր ավելի գորշ ու տհաճ կլինեին: Իսկ եթե ավելի լուրջ, ապա կարծիք կա, որ տղամարդկանց հաջողության կեսից ավելին բաժին է ընկնում կանանց: Քանի որ մայրանալուց հետո մինչև որդիներին մեծ կյանք ճանապարհելը կանայք ինքնամոռաց տրվում են ընտանիքի կայացմանը ու երբեմն մոռանում են իրենց մասին:
Ինչ վերաբերում է կանանց բիզնեսով զբաղվելուն կամ քաղաքական գործիչ դառնալուն, ապա Հայաստանում թեև այն խրախուսվում է, բայց խոստովանենք, որ բավականին ծանր է ընտանիքի հոգսերից բացի այլ հարցերով զբաղվելը:
«Հայոց հայրենիք» կուսակցության նախագահ Անահիտ Եղոյանը Orer.am-ի հետ զրույցում նշեց, որ ինքը միանշանակ համաձայն է վարչապետի հետ, քանի որ իրականությունը ցույց է տալիս, որ տղամարդիկ, լինելով երկրի ղեկավարման առաջին դիրքերում, չեն կարողանում այն հաջողությանը հասնել, որը հնարավոր կլիներ կանանց մասնակցությամբ ունենալ:
«Հայ տղամարդիկ կրում են Հայկ Նահապետի, Արտաշեսի, Տիգրանի և նման այլ մեծերի գենետիկ կոդը, որը ստեղծել, պահպանել, զարգացնել կարողանալն է, սակայն չմոռանանք, որ հայ կնոջ մեջ Փառանձեմի, Մամիկոնյան տիկնանց, Այծեմնիկի, Սաթենիկի, ինչպես նաև Սոսե մայրիկի գենետիկ կոդն է դրված, որը նշանակում է թիկունք լինել հայ տղամարդուն, ապահովել ընտանիքի ամրությունը և հզորացնել երկիրը: Այսինքն՝ իրոք երկրին մայրական ձեռք է հարկավոր, որի համար տղամարդիկ պետք է հայ կանանց և աղջիկների հանդեպ ակնածանքի հասնող հարգանք և գնահատանք դրսևորեն: Կարևոր է նաև, որ ընտանիքի անդամների կողմից միմյանց հանդեպ ունեցած վերաբերմունքը խարսխված լինի հավասար իրավուքների վրա»,- ասաց Ա. Եղոյանը:
Կուսակցության առաջնորդը նշեց նաև, որ իրենց կուսակցության 30 տոկոսից ավելին կանայք են, որոնք կայացած մասնագետներ են: Յուրաքանչյուրն իր ոլորտում՝ մանկավարժության, իրավաբանության, սեփական բիզնես, հասարակական կազմակերպություն, յուրաքանչյուրն ակտիվ գործունեություն է ծավալում: Ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե ինչ կտա երկրին կանանց ներգրավվածության բարձրացումը, Ա.Եղոյանն ասաց.
«Եթե կինը կարողանում է լավ ընտանիք ղեկավարել, լավ բիզնես ղեկավարել, ուրեմն կարող է նաև երկիրը ղեկավարել և օժանդակել երկրի կայացմանը: Լավ կլինի որ շատ կանայք մասնակցեն երկրի կառավարմանը, ինչը կօգնի ավելի շուտ հասնել այն արդյունքին, որը բոլորս ակնկալում ենք ներկա իշխանություններից»,- ասաց Ա. Եղոյանը: