Հունական ճգնաժամը նոր թափ է ստանում
Հունաստանի՝ ԵՄ կազմից դուրս գալու տերմինը՝ Grexit-ը, հնարավոր է նորից շրջանառության մեջ դրվի, քանի որ Հունաստանի կառավարությունն ի զորու չէ նման հսկայական պարտքերը մարել, կամ Հունաստանում դեֆոլտ կհայտարարվի:
Հունաստանի պարտքը 2016թ. գարնան դրությամբ, կազմում է ՀՆԱ-ի 180%-ն ու հավանական է, որ առաջիկա երկու տարիների ընթացքում կդառնա 200%, իսկ պարտքի տոկոսադրույքները հինգ տարիների ընթացքում կկազմեն 5-6%։ Սա նշանակում է, որ պարտքի սպասարկման ծախսերը, ներառյալ մայր գումարը, կարող են 15%-ով գերազանցել ՀՆԱ-ն, ինչն անհաղթահարելի խոչընդոտ է։
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի և Եվրոպական կենտրոնական բանկի պահանջով Հունաստանը փորձում է իրականացնել ասկետիզմ միջացառումներ, որոնց նպատակն է €4 մլրդ-ի խնայողություն անել, որպեսզի հուլիսին պարտքի մեծ մասը մարելու ժամանակ դեֆոլտից խուսափի։
Հունաստանի խորհրդարանի ընդունած բարեփոխումները, որոնք սահմանում են թոշակների կրճատում և միջին ու բարձր եկամուտ ունեցող անձանց համար հարկերի ավելացում, արժանացավ վարչապետ Ալեքսիս Ցիպրասի հավանությանն ու հանրային մեծ դժգոհության։ Մայրաքաղաք Աթենքում և մեծությամբ երկրորդ քաղաքում՝ Սալոնիկում, հազարավոր մարդիկ փողոց են դուրս եկել՝ պահանջելով չեղարկել կենսաթոշակային բարեփոխումները։ Սոցիալիստական կուսակցության ղեկավար Դիմիտրիս Կուտսուբասը հայտարարել է, որ հույն ժողովուրդը «ո՛չ կհանդուրժի, ո՛չ էլ կընդունի այս միջոցառումները»։
Հույն ժողովրդի մեծամասնությունը համոզված է, որ եվրոյից հրաժարվելը և դրահմային վերադառնալը կօգնի փրկել երկիրը ճգնաժամից։ Որքան էլ Ցիպրասը պնդի, որ սոցիալական ապահովագրության ոլորտի բարեփոխումները ազդեցություն կթողնեն բնակչության միայն 10%-ի վրա, սակայն առնվազն 1.2 մլն մարդ զրկվելու է սոցիալական ապահովագրության վճարներից։ Հունաստանում երկու սոցիալական դաս գոյություն ունի՝ աղքատներ և հարուստներ, իսկ 380,000 աղքատ թոշակառուները չեն կարող գոյատևել ամսեկան €384 կենսաթոշակով։ Այս ամենին էլ գումարած, մեծանում է գործազրկության մակարդակը. երկրում 230,000 ձեռնարկություններ փակվել են ճգնաժամի սկզբնական շրջանում, իսկ 10.000 ձեռնարկություններ՝ միայն այս տարի։
Վերջերս Handelsblatt գերմանական պարբերականի անցկացրած հետազոտությունը ցույց է տվել, որ Հունաստանին տված 220 մլրդ եվրո ֆինանսական օգնության փաթեթը հիմնականում փրկել է եվրոպական բանկերին, իսկ կենսապայմանների բարելավման համար հունական բյուջե մտել է փոխառության միայն 5%-ը։
Հունաստանի իշխանությունները լուրջ մարտահրավերի առջև են կանգնել, նման պարագայում նրանց պետք է սեփական ժողովրդի աջակցությունը, քանի որ բնակչությանը մեծ մասը ստիպված է լինելու դիմակայել ծայրահեղ աղքատությանը: