ԻՊ-ի ահաբեկիչները մոտենում են Ադրբեջանին
Ադրբեջանում խիստ անհանգստացած են սահմանակից Դաղստանի Դերբենդ քաղաքում հաճախ տեղի ունեցող ահաբեկչական գործողությունների Ադրբեջան թափանցելու մեծ հավանականությամբ, որոնց մեծ մասի պատասխանատվությունն ստանձնում է «Իսլամական պետություն» (ԻՊ) ահաբեկչական խմբավորումը, եւ այն բանով, որ Ադրբեջանի եւ Ռուսաստանի սահմանում զբոսաշրջիկների համար «կանաչ միջանցք» է ստեղծվում, ինչի շնորհիվ ԻՊ-ի ահաբեկիչների Ադրբեջան թափանցումն ավելի կհեշտանա:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, հայտնում է ադրբեջանական echo.az լրատվական կայքը:
«Այդ իմաստով միանգամայն միանշանակ  չի երեւում Դաղստանի զբոսաշրջության նախարար Մագոմեդ Իսաեւի հայտարարությունն այն մասին, որ Դաղստանի իշխանությունները ճանապարհային քարտեզ են մշակում ռուս-ադրբեջանական սահմանում զբոսաշրջիկների մուտքի եւ ելքի համար խոչընդոտները վերացնելու ուղղությամբ, ծրագրվում է Մախաչկալայից Բաքու ավիաչվերթներ կազմակերպել եւ էքսպրես-գնացքներ գործարկել», -գրում է կայքը` նշելով, որ այդ միջանցքի իրագործման ուղղությամբ արդեն աշխատանքներ են սկսվել Դաղստանի եւ Ադրբեջանի զբոսաշրջության նախարարությունների մինեւ: