Հունաստանի ռազմածովային ուժերի ֆրեգատն ուղարկվել Է Egypt Air-ի օդանավի անհետացման շրջան
Հունաստանի ռազմածովային ուժերի ֆրեգատն ուղարկվել Է Egypt Air-ի ավիաընկերության A320 օդանավի անհետացման շրջան, որոնումներին մասնակցում Է նաեւ Հունաստանի ռազմաօդային ուժերի C-130 ինքնաթիռը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել են Հունաստանի ազգային պաշտպանության նախարարության գլխավոր շտաբում:
«Ինքնաթիռի անհետացման շրջանում արդեն գործում Է Հունաստանի ռազմաօդային ուժերի C-130 ինքնաթիռը,- նշել են գլխավոր շտաբում:- Nikiforos Fokas ֆրեգատը շարժվում Է պատահարի շրջան»:
Եգիպտոսի զինված ուժերի փրկարար բրիգադները ժամանել են Միջերկրական ծով՝ որոնումների շրջան: Ինչպես հայտնել Է «Ալ Մայադին» եգիպտական հեռուստաալիքը՝ հղում անելով երկրի ավիացիայի նախարարության աղբյուրների, ինքնաթիռն ընկել Է ծովը: Այս տեղեկատվության պաշտոնական հաստատումներ չկան:
Ինչպես հայտնել Է Reuters գործակալությունը՝ հղում անելով Հունաստանի քաղաքացիական ավիացիայի գործերի գերատեսչությանը, A320 հանրանավը ռադարների Էկրաններից անհետացել Է Հունաստանի օդային տարածությունից դուրս գալուց երկու րոպե անց:
Գործակալության տվյալներով՝ հույն դիսպետչերները խոսել են ինքնաթիռի օդաչուի հետ, երբ այն թռչում Էր Հունաստանի վրայով, եւ նա ոչ մի խնդրի մասին չի հիշատակել:
EgyptAir ավիաընկերությունում ավելի վաղ հայտնել են, որ օդանավում եղել Է 66 մարդ՝ 56 ուղեւոր, այդ թվում՝ երեք երեխա, անձնակազմի 10 անդամ:
Ուղեւորների թվում եղել են 15 ֆրանսիացիներ, 30 եգիպտացիներ, Իրաքի երկու քաղաքացիներ եւ Մեծ Բրիտանիայի, Բելգիայի, Քուվեյթի, Սաուդյան Արաբիայի, Սուդանի, Չադի, Պորտուգալիայի, Ալժիրի, Կանադայի մեկական քաղաքացիներ, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը: