Մուրացկաններին Բաքվից հավաքում են «Ֆորմուլա -1»-ի պատճառով
Բաքվում հունիսի 18-ին անցկացվելիք «Ֆորմուլա-1» մրցումների հետ կապված՝ իրավապահ մարմինները Ադրբեջանի մայրաքաղաքից սկսել են հավաքել մուրացկանությամբ զբաղվող անձանց: Ոստիկանությունը նրանց հավաքում եւ ուղարկում է իրենց մշտական գրանցման շրջաններ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով ադրբեջանական faktxeber.com լրատվական կայքը, Բաքվիպետական ճանապարհային ոստիկանությանվարչության հասարակայնության հետ կապերի բաժնիղեկավար Վագիֆ Ասադովը փողոցներից մուրացկաններին հավաքելու գործողությունը «բացատրել» է այն բանով, որ նրանք «շեղում են վարորդների ուշադրությունը եւ վթարային վիճակ ստեղծում»:
Ոստիկանության փոխգնդապետը նշել է, որ Բաքվից մուրացկաններին հավաքելը կապված չէ «Ֆորմուլա- 1» մրցումների հետ, այլ կապված է «հասարակական կարգի պահպանման հետ»:
«Մենք աշխատում ենք պահպանել հասարակական կարգն ու ապահովել անվտանգությունը: Դա անում ենք, որպեսզի մրցումների ժամանակ մասնակիցները գոհ լինեն իրենց տեսած պատկերներից: Այսօր մուրացկանությամբ զբաղվող, վարորդների ճանապարհները կտրող, խաչմերուկներում ավտոմեքենաների առաջ վազող անձանց եւ երեխաներին տեսնող մարդիկ անհանգստության զգացումներ են ունենում: Այդ իմաստով կարեւոր է, որպեսզի մուրացկաններին հավաքենք մայրաքաղաքի փոփղոցներից», -այսպես է բացատրել իրենց գործողությունները ադրբեջանցի պաշտոնյան:
Նավթի եւ մանաթի խիստ էժանացման պատճառով խորը տնտեսական ճգնաժամում հայտնված Ադրբեջանի շրջաններից աղքատության շեմից ցածր կենսամակարդակ ունեցող հազարավոր մարդիկ Բաքվի փողոցներում աշխատում են գոյություն պահպանել մուրացկանությամբ:
«Ֆորմուլա-1»-ը Բաքվում անցկացնելու համար Ադրբեջանը միջազգային կառույցին 50 մլն դոլար է վճարել, իսկ խաղերի անցկացման վրա կատարված ընդհանուր ծախսերը կազմել է 150 մլն դոլար:
Ադրբեջանի կոռումպացված իշխանությունները գտնում են, թե «Եվրատեսիլ», «Եվրոպայի խաղեր», «Ֆորմուլա» միջազգային միջոցառումներ կազմակերպելով կարող են բարձրացնել իրենց հեղինակությունն ու վարկանիշը: Նման միջոցառումների ժամանակ իշխանությունները Բաքվից հավաքում են արտասահմանցու աչքի համար «ոչ բարետես» ամեն ինչ: Օրինակ` «Եվրատեսիլ» երգի միջազգային մրցույթի ժամանակ Բաքվի կենտրոնական փողոցներից, օդավակայանից մինչեւ Բաքու մայրուղուց հավաքվել էին Ադրբեջանի «համազգային առաջնորդ» Հեյդար Ալիեւի եւ նրա որդու` նախագահ Իլհամ Ալիեւի դիմապատկերներով պաստառները՝ փորձելով թաքցնել նրանց նկատմամբ անձի պաշտամունքի առկայությունը երկրում: