Ֆրանսիայի եւ Գերմանիայի դեսպանությունները ֆուտբոլի շուրջ համախմբելու են 70 պատանիների
2016 թվականի հունիսի 10-ից մինչև հուլիսի 10-ը Ֆրանսիայում կայանալիք  ՈՒԵՖԱ-ի ֆուտբոլի առաջնությանն ընդառաջ Հայաստանում Ֆրանսիայի եւ Գերմանիայի դեսպանությունների նախաձեռնությամբ հունիսի 8-9-ն  իրականացվելու է  մարզաձեւին նվիրված «Կեցցե՛ ֆուտբոլային ոգին» միջոցառումը, որի շրջանակում ֆրանսերեն եւ գերմաներեն սովորող 13-15 տարեկան 70 հայ պատանիներ կմասնակցեն սեմինար-քննարկումների, ինչպես նաեւ մարզական միջոցառո ւմների եւ ֆուտբոլային խաղերի:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ-ումՖրանսիայի գործերի ժամանակավորհավատարմատար Նիկոլա Ֆան նշեց, որ միջոցառման գլխավոր նպատակը ֆուտբոլային պրակտիկայի համատեղումն է մտքերի  փոխանակման հետ, պատանիների մտահորիզոնի ընդլայնումը, հանդուրժողականության, միասնականության սերմանումը երիտասարդների շրջանում, նրանց համախմբումը անկախ սեռային եւ սոցիալական պատկանելիությունից՝ խրախուսելով նաեւ աղջիկների մասնակցությունը եւ հետաքրքրվածությ ունն այս մարզաձեւում:
ՀՀ-ում Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպան Մաթիաս Քիսլերը հույս հայտնեց, որ հաջորդ առաջնությանն արդեն իր մասնակցությունը կունենա Հայաստանի ազգային հավաքականը:
«2016 թվականի Եվրոպայի առաջնությունը հիրավի մեծագույն մարզական իրադարձություններից մեկն է ողջ աշխարհում: Մենք առանձապես հուզված ենք այս իրադարձության կապակցությամբ, քանի որ Գերմանիան գործող աշխարհի չեմպիոնն է, իսկ Ֆրանսիան այս տարի հյուրընկալելու է Եվրոպայի առաջնությունը: Ցավում եմ, որ Հայաստանի ազգային հավաքականը չի մասնակցելու: Ես անձամբ ներկա եմ եղել Հայաստան-Դանիա եւ Հայաստան-Ալբանիա հանդիպումներին եւ շատ  տպավորվել Հայաստանի հավաքականի խաղով»,-ասաց դեսպանը:
Նա կարեւորեց այս համատեքստում ֆրանս-գերմանական հարաբերությունները, որոնք պատմության ընթացքում անցնելով հակամարտությունների միջով՝ այժմ բարեկամական են:
«Գերմանիան եւ Ֆրանսիան առաջին անգամը չէ, որ  նման միջոցառումներ են կազակերպում, համատեղ ասուլիսներով են հանդես գալիս: Երկու երկրների համատեղ քաղաքականության  առանցքային սկզբունքներից մեկը համատեղ գործելն է: Ես բազմիցս ասել եմ, որ այս երկու երկրները ժամանակին ունեցել են լրջագույն խնդիրներ եւ հակամարտություններ, որոնք ի  վերջո լուծվել են եւ  հանգեցրել Գերմանիայի եւ Ֆրանսիայի բարեկամությանը»,- նշեց Մաթիաս Քիսլերը:
Ծրագրի շրջանակում անցկացվելու է մարզական թեմայով գերմանական եւ ֆրանսիական ֆիլմերի փառատոն: Ֆիլմերը ցուցադրվելու են «Մոսկվա» կինոթատրոնում: