2015 թվականին Ադրբեջանում հազարից ավելի ինքնասպանության բնույթի թունավորումներ են գրանցվել
2015 թվականին Ադրբեջանի կլինիկական բժշկական կենտրոնի թունաբանության բաժանմունք է ընդունվել 2 462 հիվանդ, որոնցից հազարից ավելին ինքնասպանության բնույթի թունավորւմներ են եղել:
Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով azadliq.info կայքը, Բաքվում լրագրողներին հայտնել է հիշյալ բաժանմունքի ղեկավար ԱզերՄաքսուդովը
Նա հայտնել է, որ 2014 թվականի համեմատ, 2015 թվականին բաժանմունք ընդունված հիվանդների թիվը 27-ով ավելի է եղել:
Ազեր Մաքսուդովն ասել է, որ բաժանմունք ընդունվածներից 1 432 հոգին կենցաղային թունավորուններով են եղել, իսկ 1 030-ի մոտ ինքնասպանության բնույթի թունավորումներ են գրանցվել:
«Հիվանդանոց ընդունվածներից մինչեւ 15 տարեկան երեխաների թիվը կազմել է 419 հոգի (17 տոկոս):
Այս մասին «Ազադլըգ» թերթին հայտնել է Ադրբեջանի հոգեբանական առողջության կենտրոնի շտապ հոգեբանական օգնությանբաժնի ղեկավար Քեմալե Թալըբովան Բաքվում կազմակերպված միջոցառման ժամանակ: Նա հայտնել է, որ 2015 թվականին Ադրբեջանում 535 քաղաքացի ինքնասպանություն է գործել, որոնցից 29-նն անչափահասներ են եղել:
«Վերջին տարիներին գրանցվում են ինքնասպանության դեպքեր եւ երեխաների, եւ տարեցների շրջանում: Ինքնասպանություն կատարողների մեջ գերակայում են 18-35 տարեկան քաղաքացիները», -ասել է նա` առանձնացնելով ինքնասպանության պատճառների մեջ ամենատարածվածները` սոցիալական խնդիրներ, ընտանեական վեճեր, հոգեբանական խախտումներ:
«Ազատություն» ռադիոկայանի ադրբեջանական ծառայության հետ զրույցում հոգեբան Ազադ Իսազադեն հայտնել է, որ 2011 թվականից սկսած` Ադրբեջանում ինքնասպանությունների թիվը մեծացել է, իսկ վերջին մեկ տարում նավթի գների անկման հետեւանքով ադրբեջանական մանաթի 100 տոկոսով արժեզրկումից հետո Ադրբեջանում մեծացել է բանկերին վարկային պարտքեր ունենալու պատճառով ինքնասպանությունների թիվը` կապված այն բանի հետ, որ դոլարային հաշվարկով ամսական վճարների չափը մեծացել է:
Ադրբեջանում ինքնասպանությունների պաշտոնական վիճակագրություն չի անցկացվում: Սակայն, ադրբեջանական ԶԼՄ-ների հաղորդագրությունների համաձայն, այս տարվա ընթացքում այդ երկրում արդեն 182 ինքնասպանության դեպք, որից 17-ն անչափահասներ եւ 82 ինքնասպանության փորձ է գրանցվել: Գրանցվել է նաեւ ինքնահրկիզման 14 փորձ, որոնցից 12-ը մահվան ելքով ավարտ են ունեցել: Փորձագետների կարծիքով` 182 ինքնասպանություններից 100-ը տեղի են ունեցել քաղաքացու «բանկային պարտքի» կամ «նյութական անկարողության» պատճառով: