Հարավային Կորեայում սկսվել են «Սեւոլ» խորտակված լաստանավի բարձրացման աշխատանքները
Հարավային Կորեայում սկսվել են երկու տարի առաջ խորտակված «Սեւոլ» լաստանավի բարձրացման աշխատանքները, տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ հղում անելով NHK հեռուստաընկերությանը:
Մասնագետները պետք է ջրից դուրս բերեն արդեն երկու տարի 44 մետր խորության վրա գտնվող լաստանավը: Հունիսի 12-ին զոհվածների ու անհայտ կորածների ազգականների ներկայությամբ կռունկով բարձրացվել է նավի ցռուկը, որպեսզի դրա կորպուսի տակ պլիտա դնեն, որի օգնությամբ եւ պլանավորում են բարձրացնել նավը: Որոշվել է նավը բարձրացնել ամբողջությամբ, որպեսզի չվնասվեն այն մարդկանց մարմինները, որոնք կարող են գտնվել նրա վրա:
Ինչպես սպասվում է, հուլիսի կեսին աշխատանքները կավարտվեն, սակայն կորպուսի կոռոզիայի եւ ստորջրյա արագ հոսանքների պատճառով բարդացումներ են հնարավոր աշխատանքներն անցկացնելիս:
Հունիսի վերջին պետք է ավարտվի փորձագետների աշխատանքը, որոնք պարզում են վթարի պատճառները: Երեք ամսից հրապարակվելու են հանձնաժողովի եզրակացությունները: Մինչդեռ զոհվածների հարազատները գտնում են, որ փորձագետները չպետք է հետազոտությունն ավարտեն, նախքան նավը բարձրացնելը, քանի որ դա կարող է բացահայտել դրա խորտակման այլ հանգամանքներ:
«Սեւոլ» մարդատար լաստանավը խորտակվել է 2014 թվականի ապրիլի 16-ին, վթարի զոհ է դարձել 304 մարդ: Զոհվածների մեծ մասը 15-ից մինչեւ 19 տարեկան դպրոցականներ են: Ինը մարդ անհայտ կորած է համարվում, հաղորդել է ՌԻԱ Նովոստին: