Նիցցայում կատարված հարձակումն ահաբեկչություն Է, զոհվածների թիվն աճում Է. Ֆրանսուա Օլանդ
Ֆրանսիայի ներքին գործերի նախարարության տվյալներով՝ առնվազն 80 մարդ Է զոհվել, եւս 18-ն օրհասական վիճակում Է այն բանից հետո, երբ Նիցցայում բեռանատարը բազմահազարանոց բազմության մեջ Է մխրճվել Բաստիլի օրվա տոնակատարության ժամանակ: Նախագահ Օլանդը տեղի ունեցածը համարել Է ահաբեկչական հարձակում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Չի կարելի ժխտել, որ Նիցցայում իրագործված հարձակումը կապված Է ահաբեկչության հետ»,- հայտարարել Է Ֆրանսուա Օլանդը հատուկ հեռուստաուղերձի ժամանակ, որով նա հանդես Է եկել հուլիսի լույս 15-ի գիշերն այն բանից հետո, երբ շտապ վերադարձել Է Ավինյոնից:՝
«Ամբողջ Ֆրանսի վրա իսլամական ահաբեկչության սպառնալիք Է կախվել: Այս հանգամանքներում մենք պետք Է բացարձակ զգոնություն եւ անդադրում վճռականություն հանդես բերենք»,- ընդգծել Է Ֆրանսիայի նախագահը:
Օլանդը հայտարարել Է, որ նոյեմբերյան ահաբեկչական գործողություններից հետո սահմանված արտակարգ դրության ռեժիմը, որը Ֆրանսիայի իշխանությունները պատրաստվում Էին մինչեւ հուլիսի վերջը վերացնել, կերկարաձգվի եւս երեք ամսով:
Ինչպես նշել Է Օլանդը, անվտանգության ապահովման համար կներգրավվեն 10 հազար զինվորականներ: Ֆրանսիայի ղեկավարը նաեւ խոստացել Է ուժեղացնել ծայրահեղականների դեմ հարվածները Սիրիայում եւ Իրաքում: «Մենք կշարունակենք իրենց որջում հարվածներ հասցնել նրանց, ովքեր հարձակվում են մեզ վրա»,- ասել Է նա:
Բացի դրանից, Օլանդը հայտարարել Է հուլիսի 15-ին Նիցցա այցելելու մտադրության մասին:
Հարձակումը տեղի Է ունեցել Անգլիական առափնյակում, երբ տասնյակ հազարավոր մարդիկ տոնական հրավառություն Էին դիտում:
Ականատեսների տվյալներով՝ բեռնատարը, կանգ չառնելով, կեռմաններ անելով, տրորելով սպանել Է մարդկանց առափնյակի գրեթե երկու կիլոմետր տարածության վրա, հարձակվողը նաեւ հրաձգություն Է սկսել:
Վարորդը գնդակահարվել Է ոստիկանի կողմից, ավելի ուշ բեռնատարում հայտնաբերվել են նռնակներ եւ զենք: France-Presse գործակալությունը, վկայակոչելով աղբյուր, հաղորդել Է, որ ավտոմեքենայում գտել են Նիցցայի՝ թունիսցի ծագմամբ 31-ամյա բնակչի փաստաթղթեր:
Նիցցայի քաղաքագլուխ Քրիստիան Էստրոզին կատարվածը համարել Է վատթարագույն ողբերգությունը քաղաքի ամբողջ պատմության ընթացքում:
Էստրոզին հաղորդել Է, որ հուլիսի 15-ին քաղաքում  կխոնարհվեն դրոշները: Չեղյալ են հայտարարվել երգչուհի Ռիհաննայի համերգը եւ ջազային փառատոնը. հաղորդել BBC-ն: