Բելգիայում Թուրքիայի դեսպանը ներողություն է խնդրել սխալ հայտարարության համար
Բելգիայում Թուրքիայի դեսպանը պաշտոնապես ներողություն է խնդրել բելգիական Ֆլանդրիայի կառավարության ղեկավար Գերթ Բուրժուայից: Պատճառն ավելի վաղ թուրքական դիվանագիտական ներկայացուցչության անդամներից մեկի հայտարարություններն էին այն մասին, թե ֆլամանդական կազմակերպություններն աջակցում են չափավոր իսլամական գաղա փարախոսության քարոզիչ Ֆեթուլլահ Գյուլենին, ում պաշտոնական Անկարան մեղադրում է ռազմական ձախողված հեղաշրջման փորձը նախաձեռնելու մեջ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին տեղեկացնում է բելգիական Belga գործակալությունը:
Գործակալության տվյալներով` ներողությունն ընդունվել է:
Հուլիսի 20-ին Բելգիայում Թուրքիայի դեսպանն այս խնդրով անգամ կանչվել էր արտաքին գործերի նախարարություն:
Թուրքիայի դեսպանատան ներկայացուցիչը տեղական պարբերականներից մեկին հարցազրույց էր տվել և հայտարարել, որ Գյուլենի կողմնակիցները բարիդրացիական հարաբերությունների մեջ են ֆլամանդական կառավարության և դրա ղեկավար Գերթ Բուրժուայի հետ: Նա խորհուրդ էր տվել ֆլամանդական իշխանություններին հետաքննություն սկսել այդ փաստի առնչությամբ:
Ի պատասխան նման հայտարարության` Բուրժուան բացարձակապես անընդունելի էր համարել այն, որ դեսպանության ներկայացուցիչը դասեր տա ֆլամանդական կառավարությանը: