Բայդենը Գյուլենին արտահանձնելու հարցով հեռախոսազրույց է ունեցել Թուրքիայի վարչապետի հետ
Թուրքիայի վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը հեռախոսազրույց է ունեցել Միացյալ Նահանգների փոխնախագահ Ջո Բայդենի հետ: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով CNN Turk-ը, հեռախոսազրույցի ժամանակ քննարկվել է Թուրքիայում ռազմական հեղաշրջման փորձը նախաձեռնելու մեջ պաշտոնական Անկարայի կողմից մեղադրվող Ֆեթուլլահ Գյուլենի արտահանձնման հարցը:
Բայդենը հայտնել է, որ այս հարցում պետք է նախ որոշում կայացնեն ԱՄՆ անկախ դատարանները: Միաժամանակ փոխնախագահը հայտնել է, որ խնդրի առնչությամբ Միացյալ Նահանգները պատրաստ է աշխատել Թուրքիայի հետ:
Իր հերթին Յըլդըրըմը հիշեցրել է, որ իրենք արդեն համապատասխան դիմում են ուղարկել ԱՄՆ-ին Գյուլենին արտահանձնելու պահանջով: Նա հույս է հայտնել, որ Միացյալ Նահանգները որպես իրենց դաշնակից Գյուլենին կարտահանձնի Թուրքիային:
Հուլիսի 15-ի երեկոյան մի խումբ խռովարարներ Թուրքիայում ռազմական հեղաշրջման փորձ են ձեռնարկելԽռովարարները իրենցհսկողության տակ են առել մի շարք ռազմավարական օբյեկտներ Անկարայում եւ Ստամբուլումբայց մի քանի ժամ հետոխռովությունը ճնշվել է:
Էրդողանի կողմից հրապարակված վերջին տեղեկություններովսպանվել է հեղաշրջման դեմ դուրս եկած 246 մարդվիրավոր է` 2185-ըձերբակալվել է 10 հազար 410 մարդ, 4 հազար 60-ը կալանավորվել ենԿալանավորվածներից 103-ը գեներալներ են:
Հայտնի էոր սպանվել է նաև ռազմական հեղաշրջման փորձի մասնակից ավելի քան 100 մարդ:
Թուրքիայի իշխանությունները կատարվածի հետևում տեսնում են ԱՄՆ Փենսիլվանիա քաղաքում ապաստանած ՖեթուլլահԳյուլենինով 2014 թվականին «Մեծ կաշառքի» գործով տեղի ունեցած բացահայտումներից հետո դարձել է Էրդողանի թշնամին: