Ադրբեջանի Պն–ն հերքում է բանակում նուրսիստների առկայությունը
Ադրբեջանի պաշտպանության փոխնախարար գեներալ–լեյտենանտ Քերիմ Վելիեւը պատասխանել է թուրքական լրատվամիջոցներում շրջանառվող հոդվածներին, որոնց հեղինակները փորձում են թուրքական բանակում վերջերս տեղի ունեցած դեպքերը կապել Ադրբեջանի ԶՈՒ–ի հետ։
ԱՊԱ–ի փոխանցմամբ՝ Վելիեւն ասել է, որ Թուրքիայում վերջերս տեղի ունեցած դեպքերը Ադրբեջանի ԶՈՒ–ի հետ կապելու փորձը անհիմն աբսուրդ է։ «Նուրսիստների եւ այլ արմատական հոսանքների ազդեցությունը մեր երկրի ԶՈւ–ի վրա բացառված է, դրա համար հիմքեր չկան։ Նման հարցերը ԶՈւ գերագույն գլխավոր հրամանատար Իլհամ Ալիեւի վերահսկողության տակ են։ ՊՆ ղեկավարությունը, հրամանատարությունը եւ անվտանգության համապատասխան ուժերն անհապաղ կկանխեն ցանկացած նման փորձ»,– ասել է գեներալը։
«Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի ԶՈւ–ում թուրք հրահանգիչների եւ մասնագետների ծառայության հարցին, ուզում եմ հայտնել, որ թուրք մասնագետներն ու  հրահանգիչները 2000 թվականից հետո չեն աշխատում մեր բանակում։ Մեր զինծառայողները, որոնք սովորում են Ադրբեջանի սահմանների դուրս, այդ թվում՝ եղբայրական Թուրքիայում, մշտապես կապի մեջ են այդ երկրներում ռազմական կցորդների, դեսպանատների հետ։ Նրանց գործունեությունը միշտ հսկողության տակ է գտնվում։ Այդ պատճառով երբ խոսքը Թուրքիայում տեղի ունեցած վերջին դեպքերի մասին է, ոչ մի հիմք չկա հիշատակել ադրբեջանցի կուրսանտների անունները»,– ընդգծել է Վելիեւը։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին Superhaber.tv կայքի ռազմական հարցերով փորձագետ Մեթե Յարարը գրել էր, որ Թուրքիայի կառավարությունը նախազգուշացնում է Ֆեթուլլահ Գյուլենի կողմնակիցների՝ ադրբեջանական բանակ ներթափանցելու վտանգի մասին: