Պակիստանում դպրոցների ցանցը փոխել Է թուրք տնօրեններին
Պակիստանում PakTurk կրթական հաստատությունների ցանցը 28 դպրոցներում փոխել Է թուրք տնօրեններին այն բանից հետո, երբ Անկարան կոչ Է արել Իսլամաբադին՝ փակելու այն դպրոցները, որոնք կապված են քարոզիչ Ֆեթհուլլահ Գյուլենի կողմնակիցների հետ, որին Անկարան մեղադրում Է երկրում հեղաշրջման փորձ կազմակերպելու մեջ: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտն ել Է Dawn հրատարակությունը՝ վկայակոչելով աղբյուրների:
Օգոստոսի սկզբին Իսլամաբադ Էր այցելել Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մեւլյութ Չավուշօղլուն: Նա Պակիստանի իշխանություններին կոչ Էր արել համագործակցել քարոզիչ Գյուլենի կողմնակիցների դեմ մղվող պայքարում, այդ թվում՝ փակել նրա հետ կապված դպրոցները: Պակիստանի ԱԳ նախարարությունը հայտարարել Է, որ երկու երկրների իշխանությունները «կապի մեջ են՝ փարատելու Թուրքիայի մտահոգությունները, միեւնույն ժամանակ գիտակցում են զգալի թվով աշակերտների ակադեմիական ակտիվության ընդհատումից խուսափելու կարեւորությունը»:
PakTurk դպրոցների ղեկավարությունն անհանգստացել Էր, որ Պակիստանի կառավարությունը կարող Է ցանցի կառավարումը հանձնել Թուրքիայի նախագահի վարչակազմի հետ կապված ոչ առեւտրային կազմակերպությանը:
Բացի այդ, դպրոցները կառավարող կազմակերպությունում հրատարակության աղբյուրի խոսքով՝ ցանցի թուրք աշխատակիցները երկյուղում են, որ եթե իրենք վերադառնան Թուրքիա, ապա նրանց նկատմամբ կարող են միջոցներ ձեռնարկվել, քանի որ ավելի վաղ դպրոցները կառավարվում Էին Գյուլենի հետ կապված ոչ կառավարական կազմակերպության կողմից:
Արդյունքում՝ դպրոցները «PakTurk միջազգային կրթական հիմնադրամ» կազմակերպությունից հանձնվել են Պակիստանում գրանցված «PakTurk կրթական հիմնադրամ» կազմակերպության կառավարմանը: Կազմվել Է վեց մարդուց բաղկացած կառավարման խորհուրդ, որոնք բոլորն Էլ Պակիստանի քաղաքացիներ են: Ցանցի 28 դպրոցների թուրք տնօրենները պաշտոնից հեռացված են, այժմ նրանք կաշխատեն որպես հասարակ ուսուցիչներ:
«PakTurk կրթական հիմնադրամը» ղեկավարում Է Պակիստանի մի քանի քաղաքների 28 դպրոցներ: Ընդամենը կազմակերպությունում եւ նրա դպրոցներում աշխատում Է մեկուկես հազար մարդ, որոնցից 150-ը Թուրքիայի քաղաքացիներ են: Դպրոցներում սովորում են շուրջ 11 հազար աշակերտներ, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին: