Ադրբեջանն անձի պաշտամունքի եւ նավթի եկամուտների վրա կառուցված բռնապետության օրինակ է. Charter 97
Ադրբեջանը վերածվել է կոռուպցիայի որջի եւ պաշտպանում է Եվրոպայի երկրներին չհամապատասխանող հետադիմական արժեքներ:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այսպես է գրում Բելառուսում հրապարակվող Charter 97 լրատվական կայքում Քրիստիան Կվորնինգ Լասսենը` Ադրբեջանում մարդու իրավունքների աղետալի վիճակի մասին հրապարակած հոդվածում:
Հոդվածում նշվում է, որ չնայած Ադրբեջանում ազատությունների ճնշումներին, Չեխիայի հանրապետությունն այդ երկրի հետ լայն կապեր է ստեղծել, ինչի համար հեղինակը խստորեն քննադատում է Չեխիային` մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարության բնագավառում խնդիրները լուծելու համար Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւի կառավարության վրա ճնշում չգործադրելու համար:
«Արեւելյան գործընկերության ավտոկրատիաները – Չեխիայի Ադրբեջանի եւ Բելառուսի հետ կապերը» վերնագրով հոդվածում Քրիստիան Կվորնինգը գրում է, որ Ադրբեջանը անձի պաշտամունքի եւ նավթի եկամուտների վրա կառուցված դասական բռնապետության օրինակ է:
«Վերջին 10 տարում Եվրասիայի տարածաշրջանում դեմոկրատական կառավարման տեսակետից ամենամեծ հետընթացը դիտվել է Ադրբեջանում: Այս երկիրը անձի պաշտամունքի եւ նավթի եկամուտների վրա կառուցված դասական բռնապետության օրինակ է: Դա նախագահ Իլհամ Ալիեւի համար հնարավորություն է ստեղծում, որպեսզի կարողանա առեւտրի վերածել բազմաթիվ երկրների եւ քաղաքական գործիչների համակրանքն ու բարեհաճությունը», -գրում է հեղինակը:
Հեղինակը հոդվածում ժողովրդավար Չեխիային քննադատել է բռնապետական Ադրբեջանի հետ տնտեսական, էներգետիկ եւ անվտանգության բնագավառներում երկկողմանի կապեր հաստատելու համար, որտեղ մարդու իրավունքների, մամուլի ազատության տեսակետից դրությունը խիստ վատ է:
«Ադրբեջանում սահման չեն ճանաչում կոռուպցիան, բռնաճնշումները եւ քննադատների դեմ կեղծ մեղադրանքների առաջադրումները, խոշտանգումների անպատժելիության դեպքերը: Ադրբեջանի հետ սերտ հարաբերությունների մեջ գտնվելը ցուցադրությունն է այն բանի, որ Չեխիայում թուլացել է եվրոպական արժեքներին եւ գաղափարներին կապվածությունը», -ասվում է հոդվածում:
Հեղինակը նաեւ հավելում է, որ Չեխիան, որը մի ժամանակ համարվում էր եվրոպական արժեքների կրող, այսօր սերտորեն համագործակցում է «կոռուպցիայի որջի վերածված եւ Եվրոպայի երկրներին չհամապատասխանող հետադիմական արժեքներ պաշտպանող Ադրբեջանի հետ»: