Թուրքիայում փակվել է քրդամետ Ozgur Gundem թերթը
Ստամբուլի թիվ 8 դատարանը օրական 7,5 հազար տիրաժով հրապարակվող քրդամետ Ozgur Gundem թերթը փակելու որոշում է ընդունել` հիմնավորելով դա այն բանով, որ թերթն, իբր, ահաբեկչության քարոզչություն է տարածում:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, օգոստոսի 16-ի համարում թերթը հայտնել է, որ որոշումը կապված չէ հուլիսի 15-ին Թուրքիայում ռազմական հեղաշրջման փորձի հետ կապված երկու ամիս ժամկետով մտցված արտակարգ դրության հետ, եւ կարող է բողոքարկվել բարձր ատյանի դատարանում:
Թուրքիայի իշխանությունները թերթին մեղադրում են Քրդստանի աշխատավորական կուսակցության (PKK) «տեղեկատվական գործակալությունը» լինելու մեջ:
2014 թվականից հրատարակության նկատմամբ բազմաթիվ հետաքննություն էր անցկացվել, իշխանությունները նաեւ ձերբակալել են թերթի թղթակիցներին եւ խմբագրությանը տույժեր դուրս գրել այն բանի համար, որ նրանք ճշմարիտ տեղեկատվություն են հաղորդել քրդաբնակ շրջաններում տիրող իրական վիճակի մասին, ինչպես նաեւ հրապարակել 1999 թվականից Իմրալի բանտում ցմահ բանտարկված քրդերի առաջնորդ Աբդուլլահ Օջալանի եւ քրդերի ազատագրական պայքարի մարտիկ PKK-ի առաջնորդների հոդվածները, որոնցում արծարծվել են քրդական խնդիրը Թուրքիայում լուծելու հարցեր:
Թերթը գրում է, որ Ստամբուլի իշխանությունները թերթը փակելու օրենսդրական հիմնավորում չեն ներկայացրել, այդուհանդերձ, ոստիկանությունը ձերբակալել է թերթի նվազագույնը 24 աշխատակցի, որոնք տարվել են Ստամբուլի ոստիկանության ահաբեկչության դեմ պայքարի բաժանմունք:
Ստամբուլի Բեյօղլու քաղաքապետարանի չինովնիկները կնքել են թերթի շենքի մուտքի դուռը:
Թուրքիայի խորհրդարանական Ժողովուրդների դեմոկրատական (HDP) եւ Ժողվրդահանրապետական (CHP) կուսակցությունները դատապարտել են Ozgur Gundem թերթի նկատմամբ իշխանությունների բռնությունը: