Որդուս բանակում սպանել եւ նետել են ջրանցքը. ադրբեջանցի զինվորի հայր
«Ազադլըգ» թերթն այդ առնչությամբ գրում է, որ 18-ամյա Փարիվիզ Փաշաեւը հուլիսի 30-ին` զինծառայության 9-րդ ամսին մահացել է Բեյլագանում տեղակայված զորամասում: Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը ծնողին ասել է, որ որդին ընկել է «Ղարաբաղ» ջրանցքը եւ խեղդվել: Սակայն ծնողը որդու մարմնի վրա խոշտանգումների հետքեր է տեսել: Փաշա Փաշաեւը համոզմունք է հայտնել, որ որդուն սպանել եւ նետել են ջրանցքը:
«Նրա թեւատակին, ոտքի վրա խոշտանգումների հետքեր, վզին խեղդելու հետքեր կան: Դրանք կարմիր գույնի հետքեր էին: Դա ցույց է տալիս, որ երեխան նախ ծեծի է ենթարկվել, հետո նրան մեռած են համարել եւ նետել ջուրը», -ասել է զինվորի հայրը:
Միջադեպից մեկ շաբաթ առաջ Փարվիզ Փաշաեւը ամեն օր զանգահարում էր տուն եւ փող խնդրում: Ծնողն ասում է, որ նախկինում նա այդքան փող չէր խնդրել:
«Պատահում էր, որ օրական երեք անգամ զանգում էր եւ փող էր խնդրում: Վերջին շաբաթվա մեջ երեք անգամ փող եմ ուղարկել: Նախկինում զանգում էր 10-12 օրը մեկ, իսկ վերջին շաբաթվա ընթացքում երեք անգամ զանգեց: Երեւում է` նրան նեղացնում էին»:
Ծնողը գնացել է միջադեպի վայր: Ասում է, որ ջրանցքի վրա կողք-կողքի 3 մ երկարությամբ խողովակներ են դրված եւ այնտեղից ջուրն ընկնել հնարավոր չէ:
«Զորամասում երկու խմբերի միջեւ կռիվ է եղել: Երեւի, խմբերից մեկում իմ որդին էլ է մասնակցել: Այդ կռվից հետո, հնարավոր է, նրանից վրեժ են լուծել: Ձերբակալված ենթասպայի ծնողների խոսքով` որդուս մահվան դեպքից հետո եւս մեկ կռիվ էլ է եղել: Դարձյալ նույն խմբերն են կռվել: Դա ցույց է տալիս, որ հանգուցյալի ընկերները որդուս սպանվելու հետ չեն հաշտվել եւ այդ պատճառով են կրկին կռվել»:
Զինվորի հայրը պատմել է, որ որդու դիահերձման ժամանակ նրա թոքերից ջուր չի թափվել, ինչը նշանակում է, որ նա ջրում չի խեղդվել, այլ արդեն մահացած է եղել, երբ նրան ջուրն են նետել:
Փաշա Փաշաեւը պահանջում է պատժել որդու մահվան մեջ մեղավորներին:
Ադրբեջանական ԶԼՄ-ներն ավելի վաղ հայտնել էին կասկածելի հանգամանքներում Բեյլագանի շրջանում զինծառայող 19-ամյա Էլբրուս Նաջաֆովի մահվան մասին, որը, զորամասի հրամանատարության վարկածով, իբր, կախվել է: Սակայն, Նաջաֆովի ծնողները համոզմունք էին հայտնել, որ այդ վարկածը հեռու է ճշմարտությունից, իսկ զինվորի զոհվելու իրական պատճառը թաքցվում է:
ԱՄՆ-ի պետքարտուղարության 2015 թվականի հունիսի 25-ի զեկույցում ասվում է, որ Ադրբեջանում զինվորների նկատմամբ ֆիզիակական բռնությունը հանդիսանում է ռազմական ոլորտում խնդիրներից մեկը եւ զինծառայողների մահվան պատճառը: Զեկույցում նշվել էր ադրբեջանական բանակում ոչ մարտական բազմաթիվ կորուստների, այդ թվում` ինքնասպանությունների, ինչպես նաեւ ծառայակիցների կողմից սպանությունների մասին: Նշվել էր, որ տեղացի դիտորդները հայտարարել են զորամասերում տարածված ֆիզիկական եւ սեռական բնույթի բռնության դեպքերի մասին:
Բացի այդ, ՄԱԿ-ի խոշտանգումների կոմիտեն 2016 թվականի հունվարյան զեկույցում դատապարտել էր ադրբեջանական բանակում նորակոչիկների հետ դաժան վերաբերմունքը: Զեկույցում, մասնավորապես, ընդգծվել էր, որ ադրբեջանական բանակում տարածված է նորակոչիկների նկատմամբ, այսպես կոչված, «դեդովշչինայի» կողմից բռնության եւ վատ վերաբերմունքի խնդիրը, որը բերել է զինվորների բազմաթիվ վնասվածքների, սպանությունների եւ ինքնասպանությունների: