Շտայնմայերը մերժել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևից հրաժարվելու մասին Թուրքիայի պահանջը
Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը խստորեն արձագանքել է Ինջիրլիքի ռազմաբազա գերմանացի պատգամավորների այցի վերաբերյալ Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուի հայտարարությանը: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով թուրքական Deutsche Welle-ն, Շտայնմայերը հայտարարել է, որ եթե Թուրքիան շարունակի արգելել գերմանացի օրենսդիրների մուտքը ռազմաբազա, «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման դեմ պայքարելու նպատակով Ինջիրլիքում գտնվող գերմանացի զինվորները հետ կքաշվեն այնտեղից:
«Քանի որ Ինջիրլիքում օտարերկրյա զինվորական առաքելությունների հարցը հաստատում է դաշնային խորհրդարանը, ապա անհրաժեշտ է, որ պատգամավորները կարողանան այցելել առաքելության վայր»,- ասել է Շտայնմայերը:
Նա մերժել է Չավուշօղլուի պահանջը` Գերմանիայի կառավարության կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևից հրաժարվելու վերաբերյալ: «Չեմ կարծում, որ դա որևէ կապ ունի խնդրի հետ և այս մասին ասել եմ իմ թուրք գործընկերոջը»,- հայտարարել է Շտայնմայերը:
Նախօրեին Չավուշօղլուն հանդես էր եկել հայտարարությամբասելովոր պաշտոնական Անկարան գերմանացիպատգամավորներին թույլ կտա մուտք գործել Ինջիրլիքի ռազմաբազա այն դեպքումեթե Գերմանիայի կառավարությունըհրաժարվի Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևիցԱնդրադառնալով գերմանացի պատգամավորների մուտքըԻնջիրլիքի ռազմաբազա թույլ տալու հարցինԹուրքիայի արտգործնախարարն ասել է. «Դա կախված է Գերմանիայի կողմիցձեռնարկվելիք քայլերիցԵթե նրանք անհրաժեշտ քայլերի դիմենապա մենք հնարավոր կդարձնենք այցըՍակայն,դժբախտաբարպետք է ասեմոր նրանքովքեր միջամտում են և մանիպուլացնում են մեր պատմությունն անարդար ձևովայցկատարելու թույլտվություն չեն ստանա»: Արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնյաները հայտնել ենոր Չավուշօղլուինախանշած «անհրաժեշտ քայլերը» ենթադրում ենոր Գերմանիայի կառավարությունը հեռացնի իրեն Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող Բունդեսթագի բանաձևից և հստակեցնիոր կառավարությունը չի աջակցում դրան:
Ինջիրլիքի ռազմաբազա այցելելու թույլտվություն տրամադրելու հարցը քննարկվեց նաև ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովի շրջանակումՎարշավայում տեղի ունեցած Մերկել-Էրդողան հանդիպման ժամանակԹուրքական աղբյուրների համաձայնԷրդողանը պայմանէ դրել Մերկելի առաջկառավարության անունից հայտարարություն անել այն մասինթե Հայոց ցեղասպանությունըճանաչելու մասին Բունդեսթագի որոշումը չի արտահայտում Գերմանիայի կառավարության պաշտոնական դիրքորոշումըՄերկելը,սակայնմերժել է այդ առաջարկը: