Ադրբեջանի իշխանությունները ստիպված կլինեն դրամատիկ փոփոխություններ իրականացնել
Ադրբեջանի ֆիսկալ խոցելիության վառ ապացույցը օգոստոս ամսին առևտրային բանկերի կողմից արտարժույթի վաճառքի դադարեցումն էր, հատկապես խոսքը գնում էր ԱՄՆ դոլարի մասին: Այս շաբաթների ընթացքում դոլարի հանդեպ պահանջարկը մեծացավ, որն էլ իր հերթին հանգեցրեց Ադրբեջանի ազգային արժույթի՝ մանաթի արժեզրկմանը: Նման պատկերը տեսնելուց հետո շատերի մոտ վախ կար, որ իշխանությունները 2015թ սկսած ազգային արժույթի՝ մանաթի երրորդ արժեզրկումը կիրականացնեն:
Համեմատության կարգով պետք է նշել, որ եթե 2015թ 0.78 մանթը հավասար էր $1, ապա 2016թ դրությամբ՝ 1.66 մանաթը հավասար է $1:
Ակնհայտ փաստեր կան առ այն, որ պետական բյուջեն լուրջ ռիսկի տակ է գտնվում: Համաձայն Fitch Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալության՝ Ադրբեջանի իշխանությունները դադարեցրել գումարներ տրամադրել ենթակառուցվածքների և այլ ծրագրերի իրականացման համար: Ավելին, իշխանությունները հապշտապ սկսել են մասնավորեցման գործընթացները՝ հույս ունենալով, որ այն հավելյալ եկամուտներ կբերի:
Տեղեկություններ են շրջանառվում նաև, որ Ադրբեջանում սովի, դեֆիցիտի ժամանակաշրջան է սկսվել: Տնտեսագետ Վահիգ Մահարամլին նշում է, որ վերջին ժամանակաշրջանում սննդի, գյուղմթերքի գների բարձրացման պատճառները դրանց արտադրությանում դիտարկվող լուրջ նվազումն է: Վերջինս նշում է, որ Ադրբեջանում նկատվում է ներկրման ծավալների աճ, որն էլ ազդում է երկրի ներքին շուկայի վրա:
«Իսկ արտասահմանից ապրանքները գնում են դոլարով: Իր հերթին մանաթի արժեզրկումը մեծ ազդեցություն է ունենում, քանզի մանաթով վաճառելիս դոլարով գնված ապրանքի արժեքը բարձրանում է»,-նշել է վերջինս:
Bloomberg պարբերականի փոխանցմամբ՝ Moody’s վարկանիշային գործակալությունը հայտնել է, որ Ադրբեջանը կարող է ստիպված լինել վերանայել կապիտալի վերահսկման որոշակի ձևաչափեր, քանի որ հետսովետական տարածաշրջանում ամենամեծ արժութային ճգնաժամ ապրող մանաթը, վերականգնման նշաններ ցույց չի տալիս:
Իսկ հեղինակավոր Reuters լրատվական գործակալություն հայտնել է, որ ադրբեջանական բանկերը կիսով չափ կրճատել կամ դադարեցրել են ազատ գներով արժույթի փոխանակումը, քանի որ դոլարի պահանջարկը գնալով աճում է: Դա արվում է մանաթի հերթական դևալվացիայի աճող վտանգը կանխելու համար:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ նավթի արդյունահանումից ստացվող շահույթները կրճատվել են և անհրաժեշտ է տարբեր ապրանքներ արտահանել՝ երկիր արժույթի հոսք ապահովելու համար: Իրավիճակը մեղմելու համար էլ նշել է, որ Ադրբեջանը ներկայումս բարեհաջող հաղթահարում է առկա ճգնաժամը՝ հավելելով, որ նավթ արդյունահանող այլ պետությունների շարքում Ադրբեջանը ամենալավ կարգավիճակում է գտնվում:
Ադրբեջանի իշխանությունները պետք է այլ ուղիներ փնտրեն երկիրն այս վիճակից դուրս բերելու համար՝ կարող են ազատականացնել տնտեսությունը և խթաննեն դիվերսիֆիկացմանը՝ նպատակ ունենալով նվազեցնել կախվածությունը էներգետինկ արտահանումից: Սակայն ազատականացումն իր հերթին Ալիևից կպահանջի դրամատիկ փոփոխությունների գնալ: