Հս. Կորեան գերհզոր միջուկային փորձարկման միջոցով նոր «անակնկալ» մատուցեց աշխարհին
Միջազգային մամուլում տեղեկություններ շրջանառվեցին, որ Հյուսիային Կորեան փորձարկել է իր 5-րդ միջուկային զենքը, որը Հյուսիսային Կորեայի իրականացրած ամենախոշոր միջուկային փորձարկումն էր ու որի պայթյունը ավելի հզոր է եղել, քան 1945 թվականի ԱՄՆ-ի կողմից` Հիրոսիմայի ուղությամբ նետված առաջին ատոմային ռումբը:
Պայթյունի հետևանքով սեյսմոլոգները Կորեական թերակղզում երկրակեղևի ակտիվություն գրանցեցին: Միջուկային ռումբի պայթյունից առաջացել էր 4,9-5,3 մագտնիտուդով երկրաշարժ:
Փորձարկումից անմիջապես հետո Հարավային Կորեայի նախագահ Պակ Կին Հենը սպառնաց ոչնչացնել Հյուսիսային Կորեայի կոմունիստական ռեժիմը, եթե նրա կողմից կրկին արձակվեն միջուկային գլխիկներով հրթիռներ: Ապա Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը, Չինաստանը, Եվրամիությունը, ՄԱԿ-ի ԱԽ-ը դատապարտեցին և իրենց լուրջ անհանգստությունը հայտնեցին Հյուսիսային Կորեայի միջուկային փորձարկումների կապակցությամբ: ԱՄՆ-ը նույնիսկ առաջ քաշեց Հյուսիսային Կորեայի նկատմամբ պատժամիջոցներ կիրառելու ծրագիրը:
Ավելի ուշ, ԿԺԴՀ ԱԳՆ ներկայացուցիչը ծիծաղելի որակեց իրենց կողմից թվով հինգերորդ միջուկային փորձարկումից հետո Փհենյանի հանդեպ լրացուցիչ պատժամիջոցներ կիրառելու վերաբերյալ ԱՄՆ-ի որոշումը: Դիվանագետը նշեց, որ Փհենյանը մտադիր է ապագայում ևս ամրացնել իր միջուկային պոտենցիալը:
Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբենը հայտարարեց, որ Հյուսիսային Կորեան «թանկ կվճարի» իր սադրանքի համար: Ճապոնիայի ԱԳՆ-ն էլ իր հերթին հայտարարեց, որ ԱՄՆ-ը, Հարավային Կորեան և Ճապոնիան բանակություններ են վարում Հյուսիսային Կորեայի նկատմամբ առաջ քաշած պատժամիջոցները իրականացնելու գործողությունների վերաբերյալ:
Նշենք, որ ՀՀ ԱԳՆ-ի կողմից տարածված հայտարարության մեջ նշվում է, որ Հայաստանը նույնպես խորը մտահոգություն է հայտնում Հյուսիսային Կորեայի կողմից իրականացված միջուկային փորձարկման կապակցությամբ, ինչը վտանգում է Կորեական թերակղզու և Ասիական-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի կայունությունը և խաղաղությունը:
Այսպիսով ստացվում է, որ 2016 թվականին ահաբեկչական գործողությունների տարափից հետո աշխարհը բախվում է ևս մեկ խնդրի առջև՝ հեռավոր արևելյան միջուկային բախմանը: Եվ, եթե Հյուսիսային Կորեայի բնակչությունը ոգևորվածությամբ և մեծ ուրախությամբ է ընդունում այս հանգամանքը՝ պատճառաբանելով, որ նրանք այժմ ավելի ուժեղ զենք ունեն ԱՄՆ-ից պաշտպանվելու համար, նույնը չի կարելի ասել Հյուսիսային Կորեայի հարևանների և առհասարակ ամբողջ աշխարհի պետությունների մասին: