Օբաման «Մեթյու» փոթորկի պատճառով արտակարգ դրության ռեժիմ է մտցրել երեք նահանգներում
ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբաման երկրի արեւելյան ծովափին «Մեթյու» փոթորկի մոտենալու կապակցությամբ արտակարգ դրության ռեժիմ Է մտցրել Ջորջիայի նահանգում: Ավելի վաղ նախագահը նման ռեժիմ Էր հայտարարել Ֆլորիդայի եւ Հարավային Կարոլինայի նահանգներում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Փողորիկների կանխատեսման ամերիկյան ազգային կենտրոնի տվյալներով՝ Ֆլորիդայում «Մեթյու»-ի ուժգնությանը հավասար փոթորիկ չի եղել 118 տարի. քամու արագությունը հասնում Է ժամում 215 կիլոմետրի:
Ընդամենը Ֆլորիդայի եւ Հարավային Կարոլինայի իշխանությունները տարհանում են հանձնարարել վտանգավոր գոտիների 2 մլն բնակիչների:
«Ինտերֆաքս»-ի՝ Ֆլորիդայում ապրող աղբյուրը հայտնել Է, որ նահանգի արեւելքի բնակչությունն անսացել Է նահանգապետի նախազգուշացումներին եւ զանգվածաբար տեղափոխվում Է դեպի արեւմուտք, որտեղ հյուրանոցներում տեղերն արդեն չեն բավականացնում:
Օդանավերի տեղաշարժումներին հետեւող FlightAware ինտերնետ-կայքի տվյալներով՝ ԱՄՆ-ում գրեթե 1,6 հազար ավիաչվերթ Է չեղարկվել «Մեթյու» փոթորկի սպառնալիքի պատճառով: Առկա տեղեկությունների համաձայն՝ առավել շատ չվերթեր են չեղարկվել Մայամիի (Ֆլորիդայի նահանգ) միջազգային օդանավակայանում, ինչպես նաեւ Օռլանդոյում եւ Ֆորտ Լոդերդեյլում, որոնք գտնվում են նույն նահանգում:
Տարերքի հարավածներին ենթակա տարածաշրջաններում չվերթերի չեղարկման մասին հայտարարել են ամերիկյան գրեթե բոլոր ավիաընկերությունները, ներառյալ American Airlines-ը, Delta Air Lines-ը, United Airlines-ը եւ Southwest Airlines-ը: Ֆլորիդայում պատրաստության վիճակի են բերվել Ազգային գվարդիայի 6 հազար պահեստազորայիններ:
Մինչդեռ «Մեթյու»-ի զոհերի թիվը, որն արդեն անցել Է Հայիթիի վրայով, ավելացել Է մինչեւ 339 մարդ: Ավելի վաղ հաղորդվել Էր 283 զոհվածների մասին: Իշխանությունների պաշտոնական ներկայացուցիչները նշում են, որ զոհերի թիվը կարող Է աճել: