ԵՏՄ-ի և ՇՀԿ-ի ինտեգրման հարցն օրակարգում է
2016թ. նոյեմբերի 3-ին՝ Ղրղզստանի մայրաքաղաք Բիշկեքում, կայացավՇանհայինհամագործակցությանկազմակերպության(ՇՀԿ) անդամ-պետությունների կառավարությունների ղեկավարների հոբելյանական՝ 15-րդ նիստը:
Նիստի ընթացքում հիմնական ուշադրությունը սևեռվել է տնտեսական ոլորտի խթանմանն ու առկա խոչընդոտների չեղարկմանը: 15-րդ նիստի ժամանակ ՇՀԿ անդամ պետությունների ղեկավար անձնակազմը տարաբնույթ հայտարարություններով հանդես եկան:
ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևը հայտնել է, որ ՇՀԿ անդամ-պետությունները տարանցման չափազանց մեծ պոտենցիալ ունեն, սակայն այն ամբողջ ծավալով չի օգտագործվում:
Չինաստանի Ժողովրդավարական Հանրապետության պետական խորհրդի նախագահ (վարչապետ) Լի Կեցյանը հայտնել է,որ առկա առևտրային խոչընդոտները խանգարում են ՇՀԿ անդամ-պետությունների զարգացմանն ու տնտեսության վերականգմանը:
Ավելին, Կեցյանը հայտնել է, որ Չինաստանը պատրաստ է քննարկել ՇՀԿ շրջանակներում Ազատ առևտրի գոտի ստեղծելու վերաբերյալ հարցերը՝ շեշտելով, որ ՇՀԿ զարգացման համար անհրաժեշտ է անվտանգ ու կայուն միջավայր:
Ղազախստանի վարչապետ ԲակիտջանՍագինտաևը առաջարկել է ՇՀԿտարածքում Ազատ առևտրի գոտի ստեղծել:
Սագինտաևը նաև հայտնել է, որ ՇՀԿանդամ-պետություններին համատեղ տնտեսական նախագծեր են անհրաժեշտ, որոնք կոնկրետ տնտեսական շահ կապահովեն կազմակերպության անդամ-պետությունների համար:
Ուշագրավ է, որ նիստի ընթացքում ՇՀԿ անդամ-պետությունների ղեկավարները համակարծիք են մի շարք հարցերի շուրջ: Ղրղզստանի վարչապետի պաշտոնակատար Սոորոնբայ Ժեենբեկով ըհայտարարել է, որ իր երկիրն աջակցում է ԵվրԱզԷՍ-ի ևՄետաքս ի ճանապարհ տնտեսական գոտու զուգակցման գաղափարին: Ժեենբեկովը նաև հայտնելէ, որ ՇՀԿանդամ-պետությունների միջևառևտրա-տնտեսական հարաբերությունների ամրապնդումը կնպաստի կազմակերպության զարգացմանն ուպետք է առաջնահերթություն հանդիսանա:Վերջինս նշել է, որ Ղրղզստանը առաջիններից է եղել, ով աջակցել է Հնդկաստանի՝ՇՀԿանդամակցմանը և հույս ունեն, որ դա կիրականանա հնարավորինս կարճ ժամկետներում:
Բելառուսի վարչապետ Անդրեյ Կոբյակովը և սհայտնելէ, որ Բելառուսը հետաքրքրված է ՇՀԿընդլայմամբևաջակցումէ ռուս գործընկերների՝ ԵվրԱզԷս-իևՇՀԿինտեգրման գաղափարին:
Կոբյակովը հայտնելէ, որԲելառուսը պատրաստ է համագործակցել ՇՀԿանդամ-պետությունների հետ նաև անվտանգության ապահովման հարցում:
Նիստը հյուրընկալող Ղրղզստանի նախագահ Ալմազբեկ Ատամբաևն էլ իր հերթին կարծիք է հայտնել է, որ որքան ամուր լինի ՇՀԿ-ն, այնքան աշխարհում իրավիճակը կայուն կլինի:
Հանդիպման ընթացքում ՇՀԿ անդամ-պետությունների ղեկավարները ինը ամփոփիչ փաստաթղթեր են ստորագրել՝ ներառյալ ՇՀԿ քարտուղարության կողմից ներկայացված բազմակողմանի առևտրա-տնտեսականհ ամագործակցության ծրագրի իրացման փաստաթուղթն ու կազմակերպության 2017թ. բյուջեինախագիծը:
ՇՀԿանդամ-պետությունների ղեկավարների հաջորդն իստը կկայանա 2017թաշնանը՝ ՌԴ-ում: