Ղրղզստանի նախագահը չի շտապում հեռանալ քաղաքական ասպարեզից
International newsԴեկտեմբերի 11-ին «այո» և «ոչ» տարբերակով քաղաքացիներն իրավունք ստացան իրենց կամքն արտահայտել և որոշել պետության քաղաքական ապագան: Կենտրոնական Ասիայի առաջին խորհրդարանական երկրում ընտրողների ձայների հաշվարկը ցույց տվեց, որ հանրաքվեին մասնակցել են քաղաքացիների 42,07 %-ը, որից 80%-ը «այո» է քվեարկել երկրի գլխավոր օրենքում փոփոխություններ կատարելուն:
Սահմանադրության փոփոխությունը ենթադրում է առաջին հերթին հանրապետության վարչապետի լիազորությունների ընդլայնում. կառավարությունն է նշանակելու և հեռացնելու նախարարներին՝ առանց նախագահի հաստատման, վարչապետն իրավունք է ստանում արգելակել օրինագծերը, որոնք վերաբերում են բյուջեի ծախսերին, և, վերջապես, վարչապետն ու իր տեղակալները պահպանում են պատգամավորական մանդատները, որը թույլ կտա նրանց քվեարկել խորհրդարանում, ինչպես նաև պաշտոնավարումից հետո վերադառնալ խորհրդարան: Հանրաքվեի արդյունքում հաստատված փոփոխություններն ուժի մեջ կմտնեն 2017 թվականի դեկտեմբերից, երբ լրանա գործող նախագահ Ալմազբեկ Ատամբաևի նախագահության ժամկետը: