Պան Գի Մունը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի կարգավիճակում վերջին այցը կատարել Է Վաշինգտոն
Պան Գի Մունը ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի կարգավիճակում Վաշինգտոն կատարած վերջին այցի ընթացքում քննարկել Է հումանիտար ճգնաժամերը, Կորեական թերակղզու եւ Հարավային Սուդանի իրադրությունը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հայտնել Է ՄԱԿ-ի մամուլի ծառայությունը:
Պան Գի Մունը դեկտեմբերի 15-ին հանդիպումներ Է անցկացրել ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբամայի, փոխնախագահ Ջո Բայդենի եւ նախագահի՝ ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Սյուզան Ռայսի հետ:
«Գլխավոր քարտուղարը երախտագիտություն հայնտնեց ԱՄՆ-ին՝ ՄԱԿ-ին ընդունած ու նրա բյուջե ամենախոշոր մուծումները կատարող երկրին: Նա նաեւ շնորհակալություն հայտնեց նախագահին մուլտիկուլտուրալիզմի սկզբունքներին նրա վարչակազմի հավատարմության, կլիմայի վերաբերյալ Փարիզի համաձայնագրում առաջատարության, խաղաղարարության, փախստականների եւ միգրանտների խնդիրներին նվիրված գագաթնաժողովների անցկացման եւ Իրանի միջուկային ծրագրի վերաբերյալ համաձայնագրի համար»,- ասված Է ՄԱԿ-ի հաղորդագրության մեջ:
Պան Գի Մունը 2016 թվականի վերջին կթողնի իր պաշտոնը 10 տարի համաշխարհային կազմակերպության ղեկավար աշխատելուց հետո: Նրան կփոխարինի Պորտուգալիայի նախկին վարչապետ Անտոնիու Գուտերիշը: Քաղաքական գործիչը ՄԱԿ-ը կգլխավորի 2017 թվականի հունվարի 1-ից մինչեւ 2021 թվականի վերջը:
Ինչպես արդեն տեղեկացվել Է, ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի դեկտեմբերի 14-ի նիստում, ի պատիվ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնից հեռացող Պան Գի Մունի, ԱԽ-ի անդամները նրան շնորհակալություն են հայտնել խաղաղության եւ անվտանգության պահպանման ուղղութամբ կատարած աշխատանքի համար, ի պատասխան համաշխարհային կազմակերպության ղեկավարը բարձր Է գնահատել գործընկերների գործունեությունը եւ հորդորել Է վերջ դնել Սիրիայի հակամարտությանը, հաղորդել Է ՌԻԱ Նովոստին: