Ընտրիչների կոլեգիան կընտրի ԱՄՆ նոր նախագահին
Դեկտեմբերի 19-ին կավարտվի ԱՄՆ նախագահական ընտրությունների բուռն գործընթացի  եւս մեկ փուլը ։ ԸՆտրիչների կոլեգիան պետք է պաշտոնապես հաստատի, որ միլիարդատեր ու շինարարական մագնատ Դոնալդ Թրամփը կդառնա ԱՄՆ 45-րդ նախագահը, հայտնում է «Ամերիկայի ձայնը»։
ԱՄՆ-ում նախագահական ընտրությունների արդյունքները որոշվում են ոչ թե ազգային մասշտաբով համընդհանուր քվեարկությամբ, այլ 50 նահանգներից յուրաքանչյուրում ու երկրի մայրաքաղաք Վաշինգթոնում կայացած քվեարկության արդյունքներով։ Յուրաքանչյուր նահանգում հաղթողը սովորաբար ստանում է  տվյալ նահանգի ընտրիչների կոլեգիայի բոլոր անդամների ձայները։ Ընտրիչների քանակը նահանգում համաչափ է դրա բնակչության թվաքանակին։ Ընտրիչների քվեարկությունը կանցնի նահանգների մայրաքաղաքներում։ Ընտրիչների ընդհանուր թիվը 538 է։
Դեմոկրատական կուսակցությունից առաջադրված թեկնածու Հիլարի Քլինթոնը հաղթել էր համընդհանուր քվեարկության արդյունքներով՝ Թրամփից առաջ անցնելով գրեթե 2․9 մլն ձայներով։ Սակայն հանրապետական Թրամփը հաղթել էր այնտեղ, որտեղ այդ հաղթանակն իրոք կարեւոր էր, ու ստացել ընտրիչների 306 ձայները, այսինքն զգալիորեն ավելի, քան 270 ձայնը, որը անհրաժեշտ է հաղթանակի համար։ Քլինթոնին աջակցել էին 232 ընտրիչներ։
Մեծամասամբ ընտրիչների կոլեգիայում քվեարկությունը զուտ ձեւականություն է։ Բայց այս տարի իրավիճակն այլ է։ Թեկնածուների գրեթե հավասար ժողովրդականության ու դաժան ընտրապայքարի պատճառով հազարավոր ամերիկացիներ նամակներ ու զանգեր են ուղղում 306 հանրապետական ընտրիչներին՝ պահանջելով , որ նրանք հրաժարվեն Թրամփին աջակցելուց՝ քվեարկելով Քլինթոնի կամ մեկ այլ՝ ավելի ընդունելի հանրապետականի օգտին։ Քիչ հավանական է, բայցեւայնպես, եթե 37 հանրապետականընտրիչները հրաժարվեն Թրամփի օգտին քվեարկելուց ու նա Քլինթոնի նման 269 ձայն ստանա, այդ դեպքում նախագահին կընտրի Ներկայացուցիչների պալատը, որը վերահսկում են հանրապետականները։
Սակայն ընտրիչների մեծամասնությունը, իրենց նահանգներում գործող օրենքների համաձայն, պարտավոր է քվեարկել տվյալ նահանգում հաղթած թեկնածուի օգտին։