Սոցիալական շերտավորումը Գերմանիայում
Գերմանիայում հարուստների և աղքատների միջև բևեռացումն ավելի ակնառու է, քան 20 տարի առաջ:
Վերջերս հրապարակված «Սոցիալական արդարություն ինդեքս 2016թ» վարկանիշային զեկույցում Գերմանիան, չնայած տնտեսական առումով ամենահարուստ երկիրը լինելու փաստին, 28 երկրների շարքում 7-րդ տեղն է զբաղեցրել:
Գերմանացի հայտնի փորձագետ Քրիստոֆ Բուտտերվեգի խոսքերով, սոցիալական անհավասարությունն ու բևեռվածությունը վերջին մի քանի տարիների ընթացքում գնալով ավելացել է։ Գերմանիայում կան մի քանի ընտանիքներ, որոնք 30 մլրդ եվրոյի չափով եկամուտ ունեն, իսկ բնակչության 20%-ն աղքատ է համարվում, ևս l7%-ի պարտքերն իրենց ծավալով գերազանցում են ունեցած եկամտին։
Փորձագետի կարծիքով, եկամտի նման բաշխվածությամբ Գերմանիան կարող է համարվել աշխարհում երրորդ կարգի երկիր։ «Գերմանիայի այս իրավիճակն կարող է համեմատվել ԱՄՆ-ում, Բրազիլիայում և Կոլումբիայում տիրող իրավիճակի հետ»,-ասում է Բուտտերվեգը։ Գերմանիայում շատերը դեռևս կարծում են, որ երկրում գործում է սոցիալական շուկայական տնտեսության մոդելը, և նեոլիբերալիզմի գաղափարախոսությունն կայուն է, սակայն իրավիճակը վերջերս դուրս է եկել վերահսկողությունից։ Երկրում դժգոհության մեծ ալիք է բարձրացել։ Ըստ փորձագետի՝ սրանով է բացատրում նաև քաղաքական դաշտում տիրող իրավիճակը. շատ մարդիկ այլևս չեն մասնակցում ընտրություններին, հատկապես նրանք, ովքեր նպաստ են ստանում։ Մյուսներն էլ անդամակցում են այնպիսի աջ պոպուլիստական կուսակցություններրին, ինչպիսիք են «Այլընտրանք Գերմանիայի համար»-ը կամ ՊԵԳԻԴԱ-ն (Հայրենասեր եվրոպացիներն ընդդեմ Արևմուտքի իսլամականացման)։
Գերմանական ԶԼՄ-ներն, անդրադառնալով այս տարի կառավարության կազմած «Աղքատության և հարստության վերաբեյալ» զեկույցի տվյալներին, նշում են, որ Գերմանիայում հարուստներն ավելի են հարստանում, իսկ աղքատներն՝ ավելի աղքատանում: Երկրում միլիոնատերերի թիվը 2009թ-ից հետո ավելացել է՝ 12,424-ից դառնալով 16,495, և մշատական աշխատավարձերն ավելացել են 10%-ով: Սրան ի հակադրում՝ երկրի բնակչության 6.1%-ը, մոտավորապես 4,17 մլն մարդ, մեծաքանակ պարտքեր ունեն: Անտուն մարդկանց թիվը 2008թ. 223,000 ցուցանիշից բարձրացել է 2014թ. մինչև 335,000 մարդ: Բնակչության 5.6%-ը համարվում է աղքատ, իսկ 1/5-ին սպառնում է աղքատությունը:
Հատկանշական է այն հանգամանքը, որ կառավարությունը, պատրաստվելով 2017թ. հրապարակել վերոհիշյալ զեկույցը, այնտեղից դուրս է հանել որոշ հատվածներ, ուր մասնավորապես նշվում է, որ Գերմանիայում հարուստներն ավելի մեծ քաղաքական դերակատարում ունեն, քան աղքատները:
Գերմանիայի Մակրոտնտեսական ինստիտուտի (IMK) հրապարակած հետազոտության համաձայն՝ այդ երկրում հարուստների և աղքատների միջև ստորաբաժանումը ավելի ակնառու է, քան 20 տարի առաջ էր:
Անցկացրած հետազոտությունները նաև ցույց են տվել, որ Գերմանիայում առաջիկա տարիներին կմեծանա աղքատների թիվը:
Այսպիսով, նույնիսկ Եվրոպայի ամենազարգացած երկրում աճում է ցածր աշխատավարձով աշխատող մարդկանց թիվն ու մեծաթիվ քաղաքացիներ բախվում են աղքատության խնդրի հետ: