Հայոց ցեղասպանության թեման հայտնվել է Ֆրանսիայի նախընտրական օրակարգում
Հայոց ցեղասպանության թեման կրկին հայտնվել է Ֆրանսիայի քաղաքական-նախընտրական օրակարգի կենտրոնում: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, դրա հիմնական պատճառ է հանդիսացել նորաստեղծ En Marche! շարժման առաջնորդ, Ֆրանսիայի տնտեսությանարդյունաբերության ու թվայնացմաննախկին նախարար և ներկայում արդեննախագահի թեկնածու Էմանուիլ Մակրոնի արած հայտարարությունը: Ալժիր կատարած այցի ընթացքում Echourouk News-ին տված հարցազրույցում Ֆրանսիայի նախագահի թեկնածուն Ալժիրում Ֆրանսիայի գաղութատիրության տարիները բնորոշել է որպես «մարդկության դեմ հանցագործություն»:
Նման հայտարարությունը բուռն արձագանքի է արժանացել ֆրանսիացի քաղաքական գործիչների կողմից: Մասնավորապես, նախագահի մեկ այլ թեկնածու՝Հանրապետականների առաջնորդՖրանսուա Ֆիյոնը Մակրոնին մեղադրել է սեփական պատմության հանդեպ անհարգալից վերաբերմունք ցուցաբերելու մեջ: Մակրոնի հայտարարությանն արձագանքել է նաև Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատագամավոր Վալերի Բուայեն:«Մակրոնը հավասարեցնում է Շոայի, Հայոց ցեղասպանության և Ալժիրի զոհերին և վիրավորում Ֆրանսիան` ցույց տալով, որ դա պետական գործչի արարք չէ»,- «Թվիթերի» իր միկրոբլոգում գրել է Բուայեն:
Պատասխանելով քննադատություններին` Մակրոնը նշել է, որ մարդկության դեմ հանցագործություն ասելով՝ չի ցանկացել «համեմատել Շոան կամ Հայոց ցեղասպանությունը այն ամենի հետ, ինչ կատարվել է Ալժիրում պատերազմի տարիներին»:
Ֆրանսիայի նախագահական ընտրություններում հիմնական պայքարը դեռևս ընթանում է չորս թեկնածուների միջևՀիմնականֆավորիտը համարվում է «Ազգային ճակատը» ներկայացնող Մարին Լը Պենընրանից հետո գալիս են Հանրապետականներիառաջնորդ Ֆրանսուա Ֆիյոնը, En Marche! շարժման առաջնորդ Էմանուիլ Մակրոնը և սոցիալիստական կուսակցությունը ներկայացնող Բենուա Ամոնը: